31.8 C
Ankara
33 C
İstanbul
38.6 C
İzmir
Cuma, Temmuz 30, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve Sanat90 eser Çifte Minareli Medrese'de sergileniyor

  90 eser Çifte Minareli Medrese’de sergileniyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Erzurum ve çevresindeki illerden tespit edilip toplanan 90 taşınır tarihi eser Çifte Minareli Medrese’de sergileniyor

  Erzurum ve çevre illerdeki camilerde uzmanlarca tespiti yapılıp, toplandıktan sonra restore edilen büyük bölümü 16’ncı yüzyıldan kalma 90 taşınır tarihi eser, Vakıf Eserleri Müzesi olarak hizmet vermeye başlayan Çifte Minareli Medrese’de sergilenmeye başlandı.

  Erzurum’un sembolü haline gelen ve 13’üncü yüzyılın sonlarına doğru yaptırıldığı tahmin edilen Selçuklu eserlerinden Çifte Minareli Medrese, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 2011-2016’da restore edildi. 2019 yılında Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun kararı ile teşhir ve tanzimi yapılan medrese, ‘müze’ statüsüne alındı.

  90 eser cifte minareli medresede sergileniyor 2 - kültür ve sanat - haberton
  90 Eser Çifte Minareli Medrese’De Sergileniyor

  Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü uzmanları inceleme yaptı

  Vakıflar Genel Müdürlüğü, ‘Vakıf Eserleri Müzesi’ne dönüştürülecek Çifte Minareli Medrese için çalışma başlattı. Müzede sergilenecek eserlerin tespiti için Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü uzmanları Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Iğdır ve Kars’taki camilerde incelemelerde bulundu. Belirlenen taşınır eşyalar, tarihi medresede oluşturulan depolarda bakteri, nem, rutubet ve güveden temizlenip arındırıldıktan sonra onarım için atölyelere alındı.

  90 eser cifte minareli medresede sergileniyor 3 - kültür ve sanat - haberton
  90 Eser Çifte Minareli Medrese’De Sergileniyor

  Büyük bölümü 16’ncı yüzyıldan kalma el yazması, hat levha, şamdan, halı, kilim, saat, cami sancağı, imaret kazanı, buhurdan, gülabdan, şamdan ve ahşap eserlerin onarımı uzmanlar tarafından yapıldı. Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın da (KUDAKA) destek verdiği çalışmada onarımı yapılan eserler, medresedeki odalarda sergiye hazırlandı. 2 bine yakın eser arasından onarımı tamamlanan el yazması Kur’an-ı Kerim, sancak, şamdan, saat ve çeşitli eşyalardan oluşan 90 eser Vakıf Eserleri Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

  90 eser cifte minareli medresede sergileniyor 5 - kültür ve sanat - haberton
  90 Tarihi Eser Sergileniyor

  “Çifte Minareli Medrese, Türk İslam medeniyetinin bin yıllık eserlerinden birisi”

  Resmi açılışı yapılmayan Vakıf Eserleri Müzesi’ni ilk olarak Vali Okay Memiş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen gezdi. Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü sanat tarihçisi Bayram Çelik, Vali Memiş ile Başkan Sekmen’e müzedeki eserler hakkında bilgi verdi. Vali Memiş, “Erzurum, Anadolu’nun en önemli Selçuklu kentlerinden birisi. Çifte Minareli Medrese, Türk İslam medeniyetinin bin yıllık eserlerinden birisi. Bizim tapu senedimiz, bizim Anadolu’daki varlığımızın tapu senetleri burası. Muhteşem bir tarihi eser. Daha önceleri buradaki odalar boştu. Şimdi 90 eseri sergiliyoruz. Ama sergiye layık 5 bin eser var. Onları da sergiye açık hale getireceğiz” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler