16.6 C
Ankara
18.5 C
İstanbul
21.1 C
İzmir
Çarşamba, Nisan 14, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşam7 yaşındaki kızıyla okuma-yazma öğrendi

  7 yaşındaki kızıyla okuma-yazma öğrendi

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Kütahya’nın Seyitömer beldesinde yaşayan Filiz Öztürk (36), ilkokul birinci sınıf öğrencisi kızı Medine (7) ile EBA’dan derslere katılarak, okuma-yazma öğrendi.

   2 çocuk annesi Öztürk, “Medine bilgisayardan okurken baktım, kendime bir güç verdim ve ‘öğreneceksin’ dedim. Kızımla beraber okumayı söktüm. Çok sevinçliyim” dedi.

  OKUMA BELGESİ VERİLDİ

  Evli ve 2 çocuk annesi Filiz Öztürk, çocukluğunun geçtiği Gaziantep’te ailesinin maddi imkansızlıkları nedeniyle kayıt yaptırılmasına rağmen okula gidemedi. Evlenip, Kütahya’ya yerleşen Öztürk, kızını okula yazdırdı. Koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitime geçilince, Medine de okula gidemedi.

  7 yaşındaki kızıyla okuma-yazma öğrendi
  7 yaşındaki kızıyla okuma-yazma öğrendi

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi üzerinden derslerin başlamasıyla okuma- yazma öğrenmek isteyen Filiz Öztürk, kızının derslerine katıldı. Seyitömer İlkokulu Öğretmeni Gül Yıldırım’ın da desteğiyle kısa zamanda okuma ve yazma öğrenen Öztürk, büyük mutluluk yaşadı. Öğretmen Yıldırım, okula davet ettiği Filiz ve kızı Medine’yi hazırlattığı madalya ve okuma belgesiyle ödüllendirdi.

  OKUMAYI KIZIYLA BERABER SÖKTÜ

  Okuma ve yazma bilmediği için her zaman zorluk çektiğini ve içinde hep okuma hevesi olduğunu ifade eden Filiz Öztürk, “Maddi durumumuz iyi değildi, babam beni okutamadı. Kayıt yaptırdılar ama okula hiç gidemedim.

  Bu yüzden de okuma yazma öğrenemedim. İçimde kaldı. Çocuklarım okusunlar diye sıkı tuttum. Oğlum okurken böyle bir imkanım yoktu. Kızım okurken pandemi olduğu için, Gül hocamın da yardımıyla evde beraber okumayı söktük” dedi.

  ‘FİLİZ HANIM VE KIZI MEDİNE BU MUTLULUĞU BİRLİKTE YAŞADILAR’

  Öğretmen Gül Yıldırım, Filiz Öztürk ve kızının büyük bir özveriyle derse katıldıklarını ifade etti. Anne- kızın her gün 6 derse girerek okuma- yazmayı öğrendiğini anlatan Gül, “Bu pandemi sürecinde okullara önce gruplar halinde gelmeye başladılar. Sonrasında uzaktan eğitime devam edildi. Uzaktan eğitimde öğrencilerimizle birlikte küçük ekranların karşısında ders yaptık. Bu süreçten Medine’nin annesi de okuma ve yazmayı öğrenmek istediğini bana söyledi.

  7 yaşındaki kızıyla okuma-yazma öğrendi
  7 yaşındaki kızıyla okuma-yazma öğrendi

  Zaten okuma ve yazma bilmediği için bazı durumlarda mağdur olduğunu ve okuma yazma öğrenmeyi çok istediğini söyleyince, ‘siz de canlı derse katılın, EBA’da yaptığımız dersleri fırsata çevirelim’ dedim. Medine ile her gün 6 ders saati boyunca sürekli bilgisayardan dersimize ve etkinliklerimize katılarak anne- kız beraber ne yapıyorsak onu yaptılar.

  Sonuçta öğrencilerimize moral ve motivasyon olması için de bir madalya yaptırarak, okuma belgesi verdim. Bu süreçte öğrencilerimiz de çok mutlu oldular. Filiz hanım ve kızı Medine bu mutluluğu birlikte yaşadılar. Onlar için özellikle çok seviniyorum” ifadelerini kullandı.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler