TRY - Türk Lirası
EUR
14,0637
USD
12,4253
GBP
16,5785
CNY
1,9436
10.9 C
Ankara
12.7 C
İstanbul
18 C
İzmir
27 Kasım 2021, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık Haberleri7 milyon kişiye ücretsiz kanser taraması

  7 milyon kişiye ücretsiz kanser taraması

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Sağlık Bakanlığı KETEM’de yılda ortalama 7 milyon kişiye ücretsiz kanser taraması yapıldığını kaydetti

  Sağlık Bakanlığı’nca kanseri erken teşhis etmek için kanser erken teşhis, tarama ve eğitim merkezilerinde (KETEM) yılda ortalama 7 milyon kişinin meme, serviks (rahim ağzı) ve kolorektal (kalın bağırsak) kanser türlerine karşı ücretsiz tarandığı açıklandı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, taramalarla herhangi bir organın kanserinin henüz şikayete neden olmadan ve belirti vermeden ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Taramalar; KETEM, toplum sağlığı merkezleri, sağlıklı hayat merkezleri, aile sağlığı merkezleri ve mobil kanser tarama araçları da dahil olmak üzere birinci basamak sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak yapılıyor. Kırsalda yaşayanlar ve dezavantajlı gruplara mobil tarama araçları ile tarama hizmeti veriliyor.

  10 GÜN İÇİNDE SONUÇ VERİYOR

  Taramalar sonrasında pozitif ya da şüpheli bulunanlar, 81 ilde belirlenmiş tarama sonrası teşhis merkezlerine yönlendirilerek, ileri tetkiklerinin yapılması sağlanıyor. 2004 yılında 11 KETEM ile başlanan tarama çalışmalarına, 42’si mobil kanser tarama aracı olmak üzere toplam 331 kanser tarama merkezi ile devam ediliyor.

  Merkezlerde, 40 ile 69 yaş arasındaki kadınlara yılda 1 kez klinik meme muayenesi, 2 yılda bir mamografi tetkiki ile meme kanseri taraması yapılıyor. Tarama kapsamında çekilen mamografiler merkezi raporlama sistemi ile değerlendiriliyor ve en geç 10 gün içinde sonuç veriyor. 30 ile 65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir HPV-DNA ve smear testi ile serviks kanseri taraması yapılıyor. 50 ile 70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi ile birlikte kolorektal kanser taraması yapılıyor ve 10 yılda bir de kolonoskopi öneriliyor. Pandemi sürecinde de Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu’nun hazırladığı rehber doğrultusunda gerekli önlemleri alarak kanser taramalarına devam ediyor.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler