TRY - Türk Lirası
EUR
17,3441
USD
16,9371
GBP
20,1862
CNY
2,5204
26.2 C
Ankara
24.5 C
İstanbul
32 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel Haberler5'inci Etnospor Kültür Festivali sona erdi

  5’inci Etnospor Kültür Festivali sona erdi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen 5’inci Etnospor Kültür Festivali’ne Kağıthane Belediyesi, el yapımı kağıt standı ile katıldı.

  Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından 2016 yılından bu yana düzenlenen, renkli etkinlikler ve çekişmeli mücadelelerle geleneksel spor ve kültür şenliğine dönüşen Etnospor Kültür Festivali, 9-12 Haziran tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirildi.

  Geleneksel sporların ihyası misyonuyla düzenlenen Etnospor Kültür Festivali; okçuluk, yağlı güreş, ulama, yabusame, ssireum, şalvar güreşi, kuşak güreşi, aba güreşi, mas güreşi, mangala, aşık atma, atlı cirit, kökbörü, atlı okçuluk ve pato olmak üzere birçok spor dalına ev sahipliği yaptı. Festivalde geleneksel el sanatları, evrensel lezzetler ve kültürler de tanıtıldı.

  5'inci etnospor kültür festivali sona erdi
  5’inci Etnospor Kültür Festivali sona erdi

  EL YAPIMI KAĞITÇILIK İLK GÜNKÜ HALİYLE YAŞATILIYOR

  Kağıthane Belediyesi, El Yapımı Kağıt Standı ile Etnospor Kültür Festivali’nde yerini aldı. Ziyaretçiler standa gelerek el yapımı kağıtçılığı uygulamalı şekilde öğrendi. Ziyaretçiler önce atık kumaşları elleriyle parçaladı, ardından bu parçaları dibeklerde döverek hamur haline getirdi. Kalıplar yardımı ile şekil verilen hamuru, kuruması için asıldıkları keçelerden ayrıran ziyaretçiler bu sayede kendi el yapımı kağıtlarını üretmiş oldu. Stantta atık pamuk, ipek, keten, yumurta kolileri, gazete kağıtları, mısır dalları ve hatta soğan kabukları gibi selüloz içeren birçok atıktan kağıt üretilebiliyor.

  Adını İstanbul’un Fethi sırasında civarda bulunan kağıt değirmenlerinden alan Kağıthane’de 600 yıllık bir gelenek olan el yapımı kağıtçılık, Kağıthane Belediyesi’ne bağlı El Yapımı Kağıt Atölyesi’nde ilk günkü haliyle yaşatılıyor.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler