TRY - Türk Lirası
EUR
20,780
USD
19,052
GBP
23,485
CNY
2,790
23 Mart 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerDış Haberler5 Avustralya Doları banknotlarında yeni tasarımlar

5 Avustralya Doları banknotlarında yeni tasarımlar

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Avustralya Merkez Bankası, bugün, dolaşımdaki Kraliçe 2. Elizabeth’in resminin bulunduğu 5 Avustralya Doları banknotlarında, Avustralya yerlilerinin kültürünü içeren tasarımlar olacağını duyurdu.

Merkez Bankası açıklamasında “Merkez Bankası 5 dolarlık banknotu, İlk Avustralyalıların kültür ve tarihini onurlandıran yeni bir tasarıma sahip olacak şekilde güncellemeye karar verdi. Bu yeni tasarım, Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth’in portresinin yerini alacak. 5 dolarlık banknotun diğer tarafında Avustralya Parlamentosu yer almaya devam edecek” denildi.

5 avustralya doları banknotlarında yeni tasarımlar
5 Avustralya Doları banknotlarında yeni tasarımlar

Kraliçe 2. Elizabeth’in 8 Eylül’de yaşamını yitirmesinin ardından İngiltere’ye bağlı ülkelerin banknotlardaki Kraliçe Elizabeth’in resmi, Kral 3. Charles’ın resmiyle değiştirilmesi bekleniyordu. Kağıt paranın tasarımında İlk Avustralyalılar olarak adlandırılan yerlilere danışılacağı, ancak paranın tasarlanmasının ve basılmasının birkaç yıl süreceği belirtildi.

1966’da basılan ilk 1 dolarlık banknot, Aborijin kaya resimlerinin görüntülerini ve David Malangi Daymirringu’nun bir ağaç kabuğu resmine dayanan oymaları ve tasarımları içeriyordu. Avustralya’nın 1988’de bir defaya mahsus olarak basılan ilk polimer banknotu, eski ve çağdaş Aborjin sanatının örneklerini içeriyordu. Mevcut 50 dolarlık banknotta yazar, aktivist, mucit, müzisyen ve vaiz Güney Avustralyalı bir Ngarrindjeri olan David Uniapon yer alıyor.  

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler