26 C
Ankara
18.4 C
İstanbul
28.3 C
İzmir
Salı, Mayıs 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşam5 asırlık ardıç görüntüsü ile dikkat çekiyor

  5 asırlık ardıç görüntüsü ile dikkat çekiyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Sivas merkeze bağlı Karayün köyü yakınlarındaki hakim tepede tek olan 5 asırlık ardıç, görüntüsü ile dikkat çekerken, köylüler tescillenmesini istiyor. 

  İl merkezine 28 kilometre uzaklıktaki Karayün köyü yakınlarına hakim tepede bulunan ve yaklaşık 500 yıllık olduğu tahmin edilen ardıç ağacı dikkat çekiyor. Bulunduğu tepeye çıkılması zor olan ağacı görenlere yalnız görüntüsü ilginç geliyor. Köy sakinlerinin altında bir yatır olduğuna inandıkları ardıç ağacının yanında kurak mevsimlerde yağmur duası yapılıyor, kurban kesiliyor, adak adanıyor. Dronla havadan da görüntülenen ardıç ağacının köy halkı, tescillenmesini istiyor.

  ‘KİMSE KESEMİYOR VE ELİNİ DE VURAMIYOR’

  5 asırlık ardıç görüntüsü ile dikkat çekiyor
  5 asırlık ardıç görüntüsü ile dikkat çekiyor

  Köy sakinlerinden Ahmet Yapmaz, “Biz tepede tek başına asırlardır duran ardıç ağacının bulunduğu noktayı tekke olarak kabul ediyoruz. O ağaç yaklaşık 500 senedir var. Kimse kesemiyor ve kimse elini de vuramıyor. Ben 60 yaşındayım. Kendimi bildim bileli orada duruyor. Daha önce oraya çıktım, yanına gittim. Biz yağmur yağmadığı zaman gidip kurban kesiyoruz. Orası boş bir yer değil” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler