23.5 C
Ankara
25.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
Salı, Temmuz 27, 2021
Diğer
  Ana SayfaÖne Çıkan38 milyon liralık kaçak eşya operasyonu

  38 milyon liralık kaçak eşya operasyonu

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye sokulmak istenen 38 milyon liralık kaçak eşya operasyonu.

  ‘Dublör TIR’lar kullanılarak, yasadışı yollarla Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye sokulmak istenen 38 milyon lira değerindeki kaçak ticari eşya, Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Ekipleri tarafından İstanbul’da yakalandı. 

  Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ekipleri, Kapıkule’den Türkiye girecek olan araçlar üzerinde yapılan analizde cam kavanoz taşıyan yabancı bir plakalı TIR’ı şüpheli bularak takibe aldı. Edirne Gümrük Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince yapılan incelemede şüpheli TIR’ın sınıra benzer başka bir TIR ile geldiği tespit edildi.

  Yabancı plakalı TIR ekipler tarafından kontrol edilmek istendi. Bu sırada içerisinde kaçak ürünlerin olduğu TIR’ın plakası, benzer olan başka bir TIR’ın plakasıyla değiştirildi. Ekipler durumu fark edince TIR takibe alındı. Edirne’den İstanbul’a kameralar ile takip edilen  TIR’ın yerini tespit etti. Bulunan TIR’ın dublör TIR olduğu anlaşıldı.

  38 milyon liralık kaçak eşya operasyonu
  38 milyon liralık kaçak eşya operasyonu

  Yapılan ikinci araştırmada ise içerisinde 38 milyon değerinde kaçak ticari eşya bulunan TIR’ın yanı sıra sahte plakalı başka bir TIR daha olduğu belirlendi. Üçüncü ve asıl olan TIR’ın ise sahte plaka kullanılarak İstanbul’a ulaştığı tespit edildi. Ekipler, şoförlerin ifadesi doğrultusunda yeri tespit edilen TIR’ı buldu.

  Operasyonda piyasa değeri 38 milyon lira olan 13 binden fazla elektronik sigara ve aksamı, 191 bin 500 adet puro, 400 bin adet sigara için kullanılan filtre, 5 bin 702 adet cep telefonu ve 696 paket ilaç ele geçirildi. 6 şüpheli hakkında soruşturma sürüyor. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler