TRY - Türk Lirası
EUR
20,382
USD
18,824
GBP
22,691
CNY
2,778
5 Şubat 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerİş Dünyası35 kilo çikolata ile gramofon yaptı

35 kilo çikolata ile gramofon yaptı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Antalya’da yaşayan mutfak şefi Ali Keskin, 35 kilo çikolata kullanarak, 113 senelik gramofonun aynısını yapmayı başardı.

3 ayda yapılan gramofon taş plak çalabiliyor. Şef Keskin’in hedefi ise gastronomi olimpiyatlarında altın madalya almak.

Antalya’da yaşayan antika meraklısı mutfak şefi Ali Keskin, 30 metrekarelik dükkan kiralayarak, dünyanın farklı noktalarından getirttiği orijinal ve tamamı çalışan binin üzerinde antika parçayla doldurdu. Dükkan içerisinde yalnızca bir kişinin rahat hareket edebileceği kadar alan bırakan Keskin, zamanla mutfaktaki hüneriyle tutkunu olduğu antikacılığı birleştirmek istedi. Şef yardımcıları Cevdet Simav ve Engin Gürdal ile çikolatadan gramofon yapmaya karar veren Keskin, 35 kilogram bitter çikolatayı buharda eriterek, oda sıcaklığında katılaşması için bir hafta bıraktı.

35 kilo çikolata ile gramofon yaptı
35 kilo çikolata ile gramofon yaptı

3 AYDA TAMAMLANDI

Çikolatayı ince işçilikle işleyen 3 mutfak sanatçısı, 1907 yılı üretimi bir gramofonu kendilerine örnek aldı. Gramofonun her türlü detayını çikolataya aktaran mutfak sanatçıları, 3 ay sonunda gramofonu tamamladı. Taş plak ile müzik dinletisi de yapan ekip, bu eseri Türkiye’nin farklı noktalarında gerçekleştirilen gastronomi fuarlarında sergiledi. Ekip, son olarak Almanya’da gerçekleştirilecek Uluslararası Gastronomi Olimpiyatları’na aday oldu. Aynı zamanda Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TASFED) milli takımında olan şeflerin şimdi tek amacı, çikolatadan gramofon ile Türk bayrağını göndere çektirip, İstiklal Marşı’nı okutmak.

‘TEK HEDEFİMİZ BİRİNCİLİK’

Antalya'da yaşayan mutfak şefi ali keskin, 35 kilo çikolata kullanarak, 113 senelik gramofonun aynısını yapmayı başardı.
Antalya’da yaşayan mutfak şefi Ali Keskin, 35 kilo çikolata kullanarak, 113 senelik gramofonun aynısını yapmayı başardı.

Yarışmanın takviminin pandemi nedeniyle tam kesinleşmediğini anlatan Ali Keskin, altın madalya hedeflediklerini, tek amaçlarının birincilik olduğunu söyledi. Türkiye’nin gastronomi ve mutfak sanatları konusunda açık ara önde olduğunu aktaran Keskin, “Binden fazla antika parça var dükkanımda. Bu antikalardan en zor ve çok detaylı olan gramofonu çikolatadan yapmak istedik. 3 ay sürdü ve 35 kilo çikolata kullanıldı. Tamamen çikolata, ekstradan bir parça yok içerisinde. En büyük özelliği de çalışıyor olması” dedi.

Mutfak sanatçılarının; gramofonun dışında birçok esere yine çikolatadan hayat verirken tamamen yağdan yapılan bir de heykelleri bulunuyor.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler