TRY - Türk Lirası
EUR
20,382
USD
18,824
GBP
22,691
CNY
2,778
5 Şubat 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerİş Dünyası32 ülkeye gönderilen kirazların hasadı başladı

32 ülkeye gönderilen kirazların hasadı başladı

Tokat'ta, üretimi yapılan kirazların ihracatına başlandı. Özellikle, 0900 adı verilen ve normallerine göre iki kat daha iri olan kirazlar, Rusya başta olmak üzere, aralarında Singapur, Hong Kong, Malezya'nın da olduğu 32 ülkeye ihraç ediliyor.

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Tokat’ta, üretimi yapılan kirazların ihracatına başlandı. Özellikle, 0900 adı verilen ve normallerine göre iki kat daha iri olan kirazlar, Rusya başta olmak üzere, aralarında Singapur, Hong Kong, Malezya’nın da olduğu 32 ülkeye ihraç ediliyor.

Tokat’ta, merkeze bağlı Akyamaç ve Kemalpaşa köyleri, kiraz ve şeftali meyvesi üretimi ile yurt genelinde önemli bir pazar oluşturuyor. Akyamaç ve Kemalpaşa köylerinde, halkın yüzde 90’ı geçimini meyve üretiminden sağlarken, hasat döneminde köyde yaklaşık 3 bin kişi çalışıyor. Birçok meyvenin yetiştirildiği bölgede, kiraz üretimi ise ilk sırada yer alıyor. Özellikle, 0900 adı verilen ve normallerine göre iki kat daha iri olan kirazlar, 32 ülkeye ihraç ediliyor.

Merkeze bağlı Kemalpaşa köyünde komisyonculuk yapan Alper Genç, Tokat’ta kiraz hasadının başladığını belirterek “Türkiye’nin birçok yerine meyve gönderiyoruz. Onun haricinde yurt dışına ihracat yapıyoruz. Singapur, Hong Kong, Malezya, Rusya bu 4 ülkeye gidiyor genellikle Tokat’ın kirazı. Kirazlar fabrikada işlendikten sonra 32 ülkeye daha ihraç oluyor” dedi.

Tokat’ta, üretimi yapılan kiraz ihracatına başlandı. Özellikle, 0900 adı verilen ve normallerine göre iki kat daha iri olan kiraz, rusya başta olmak üzere, aralarında singapur, hong kong, malezya’nın da olduğu 32 ülkeye ihraç ediliyor.

‘SOĞUKTAN ETKİLENDİ

Havaların soğuk geçmesinden dolayı mahsulün bu yıl az olduğunu belirten Genç, “İşlerimiz iyi, memnunuz halimizden ama mahsulümüz bu yıl az. Geçen yıla göre yüzde 70 azalma var. Soğuktan etkilendiği için çok az bir mahsul çıkıyor. Fiyatlar kaliteye ve cinsine göre değişiyor. 3 liradan 10 liraya kadar kiraz var. Tabi ihracatın fiyatları daha farklı. 12 ile 15 lira arasında değişiyor” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler