26.4 C
Ankara
15.9 C
İstanbul
27 C
İzmir
Salı, Mayıs 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş Dünyası32 ülkeye gönderilen kirazların hasadı başladı

  32 ülkeye gönderilen kirazların hasadı başladı

  Tokat'ta, üretimi yapılan kirazların ihracatına başlandı. Özellikle, 0900 adı verilen ve normallerine göre iki kat daha iri olan kirazlar, Rusya başta olmak üzere, aralarında Singapur, Hong Kong, Malezya'nın da olduğu 32 ülkeye ihraç ediliyor.

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Tokat’ta, üretimi yapılan kirazların ihracatına başlandı. Özellikle, 0900 adı verilen ve normallerine göre iki kat daha iri olan kirazlar, Rusya başta olmak üzere, aralarında Singapur, Hong Kong, Malezya’nın da olduğu 32 ülkeye ihraç ediliyor.

  Tokat’ta, merkeze bağlı Akyamaç ve Kemalpaşa köyleri, kiraz ve şeftali meyvesi üretimi ile yurt genelinde önemli bir pazar oluşturuyor. Akyamaç ve Kemalpaşa köylerinde, halkın yüzde 90’ı geçimini meyve üretiminden sağlarken, hasat döneminde köyde yaklaşık 3 bin kişi çalışıyor. Birçok meyvenin yetiştirildiği bölgede, kiraz üretimi ise ilk sırada yer alıyor. Özellikle, 0900 adı verilen ve normallerine göre iki kat daha iri olan kirazlar, 32 ülkeye ihraç ediliyor.

  Merkeze bağlı Kemalpaşa köyünde komisyonculuk yapan Alper Genç, Tokat’ta kiraz hasadının başladığını belirterek “Türkiye’nin birçok yerine meyve gönderiyoruz. Onun haricinde yurt dışına ihracat yapıyoruz. Singapur, Hong Kong, Malezya, Rusya bu 4 ülkeye gidiyor genellikle Tokat’ın kirazı. Kirazlar fabrikada işlendikten sonra 32 ülkeye daha ihraç oluyor” dedi.

  Tokattan 32 ulkeye gonderilen kirazlarin hasadi basladi 1635 dhaphoto1 - i̇ş dünyası - haberton
  Tokat’Ta, Üretimi Yapılan Kiraz Ihracatına Başlandı. Özellikle, 0900 Adı Verilen Ve Normallerine Göre Iki Kat Daha Iri Olan Kiraz, Rusya Başta Olmak Üzere, Aralarında Singapur, Hong Kong, Malezya’Nın Da Olduğu 32 Ülkeye Ihraç Ediliyor.

  ‘SOĞUKTAN ETKİLENDİ

  Havaların soğuk geçmesinden dolayı mahsulün bu yıl az olduğunu belirten Genç, “İşlerimiz iyi, memnunuz halimizden ama mahsulümüz bu yıl az. Geçen yıla göre yüzde 70 azalma var. Soğuktan etkilendiği için çok az bir mahsul çıkıyor. Fiyatlar kaliteye ve cinsine göre değişiyor. 3 liradan 10 liraya kadar kiraz var. Tabi ihracatın fiyatları daha farklı. 12 ile 15 lira arasında değişiyor” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler