TRY - Türk Lirası
EUR
20,728
USD
18,819
GBP
23,304
CNY
2,792
2 Şubat 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerPolitika3 bin işçi maaşlarını alamıyor

3 bin işçi maaşlarını alamıyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Şehir Hastanesi inşaatında maaş krizi, 3 bin işçi maaşlarını alamıyor, inşaat yerinde sayıyor” dedi.

Ankara’da Etlik Şehir Hastanesi’nin inşaatında çalışan 3 bin işçi, aylardır maaşlarını alamıyor. İşçilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıyan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “İki yıl önce bitirilmesi planlanan hastanenin inşaatı halen yerinde sayıyor. Bakanlık, işçilerin maaşını ödemeyen yüklenici müteahhidi ise izlemekle yetiniyor” dedi. 

Sağlık Bakanlığının 6 kente inşa etmeyi planladığı 6 ayrı hastane projesini iptal ettiğinin ortaya çıkmasının ardından şimdi de Ankara Etlik Şehir Hastanesi inşaatı maaş kriziyle gündeme geldi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, maaşlarını alamayan işçilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. 

İki yıl geçti yerinde sayıyor

Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü inşaatının 2018 yılında başladığını ve 2019 yılında bitirilmesinin hedeflendiğini hatırlatan Emir, “Hedeflenen tarihin üzerinden iki yıl geçti ama inşaat yerinde sayıyor” dedi. Emir, şu ifadeleri kullandı: 

“Sağlık Bakanlığının Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projesi çerçevesinde yürüttüğü proje skandala dönüşmüş durumda. Türkerler-Astaldi firmasının yükleniciliğini üstlendiği inşaatta taşeron firmalarda çalışan yaklaşık 3 bin işçi aylardır maaş alamıyor. İşçiler haklı olarak eylem yapıyor ve inşaat da ilerlemiyor. 

Kâğıt üzerinde asgari ücretli

Kasım ayı maaşlarını yeni alan işçilere Aralık ayı maaşı da eksik yattı. Çünkü bir yandan da sigorta kayıtlarında asgari ücretle çalışıyorlar kalan kısım ise elden ödeme şeklinde yapılıyor. İşçilerin ek ücretleri elden alması Çalışma Bakanlığının da duruma seyirci kaldığını gösteriyor. Şu ana kadar Aralık ayı maaşlarının ancak asgari ücret olan kısmı yatırıldı. İşçilere bir de, ‘beğenmezseniz çalışmayın’ deniyor.  Bakanlık izlemekle yetiniyor.

Sağlık Bakanlığı da işçilerin, yüklenici müteahhit ve taşeron firmalar tarafından mağdur edilmesini izlemekle yetiniyor. Üstelik bir yandan da hastanenin inşaatı bir türlü bitirilemiyor. Yandaşlara rant için şehir hastaneleri projesini hayata geçiren AKP iktidarı, şimdi inatla sürdürdüğü hastane projelerini yönetemez duruma geldi.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler