TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
17.6 C
Ankara
19 C
İstanbul
22 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerPolitika2026'da tüm Suriyelileri memleketine göndereceğiz

2026’da tüm Suriyelileri memleketine göndereceğiz

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “1 Eylül 2026’da iktidarımızın 3’üncü yılının sonunda tüm Suriyelileri memleketine göndereceğiz” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Ankara’da bir otelde düzenlediği ‘Göç Doktrini ve Stratejik Eylem Planı’ tanıtım toplantısına katıldı. Programa Akşener’in yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı İsmail Tatlıoğlu, Siyasi İşler Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ile milletvekilleri ve parti üyeleri katıldı. 

Akşener, Türkiye’de en düşük rakamlara dayalı iyimser tahminle, 3 milyon 654 bin 257 Suriyeli sığınmacı bulunduğunu söyleyerek, “Türkiye’de yaşamaya devam eden en az 8 milyon sığınmacı ve kaçak göçmen bulunuyor. 2021 Eylül ayından beri Türkiye’ye kaçak giriş yapan Afgan kökenli göçmenler ise haklarında hiçbir veri bulunmadığı için bu hesaplamaya dahil değil. Yine de bu sayı, BM’nin tanıdığı 193 ülkenin 91’inin nüfusundan daha fazla” ifadelerini kulandı.

2026da tum suriyelileri memleketine gonderecegiz 1 - politika - haberton
2026’da tüm suriyelileri memleketine göndereceğiz

‘1 EYLÜL 2026’DA Suriyelileri memleketine göndereceğiz’

İçişleri Bakanlığı’na atandığı 1996 yılında, Türkiye’de göç sorunu yokken göç ile ilgili brifing aldığını söyleyen Akşener, sözlerine şöyle devam etti: 

“AK Parti’den önce her iktidarın özenle uyguladığı bir devlet politikası, AK Parti tarafından terk edildi. Bugün geldiğimiz noktada artık sığınmacılar için kaynak ülke Suriye, hendek ülke Türkiye, hedef ülkeler Avrupa haline gelmiş durumda. İYİ Parti iktidarında, Suriyeli sığınmacıların her hal ve şartta, mümkün olan en makul sürede, biz bunu 3 yıl olarak öngörüyoruz, ülkelerine dönmelerini sağlamak hedefimiz. Eylem planımızda yer alıyor. 1 Eylül 2026’da iktidarımızın 3’üncü yılının sonunda tüm Suriyeli sığınmacıları memleketlerine kavuşturmuş olacağız.”

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler