TRY - Türk Lirası
EUR
20,217
USD
18,831
GBP
22,634
CNY
2,771
6 Şubat 2023, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerPolitika2024'ü Türkiye-Macaristan kültür yılı olarak kutlayacağız

2024’ü Türkiye-Macaristan kültür yılı olarak kutlayacağız

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2024 yılını Türkiye-Macaristan kültür yılı olarak kutlayacağız” dedi.

Bakan Soylu, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Macaristan İçişleri Bakanı Sandor Pinter ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Soylu ve Pinter, ikili görüşmenin ardından Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) heyetler arası görüşme yaptı. Bakan Soylu ve Pinter, basına kapalı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Soylu, Pinter ile çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Sayın Pinter, ikili görüşmelerimizde, ‘Türkiye ile Macaristan’ın ilişkileri mükemmel yürüyor’ dedi. Sayın Pinter’ın bu sözü bizim için önemlidir. Çünkü kendisi bu görevde çok uzun yıllardır bulunan ve özellikle çalışmayı, disiplini, kamu yönetiminin nasıl yapılabileceğini ortaya koyan bir kişiliktir.

Sayın Pinter, bir kişinin, bir kimliğin, bir karakterin nasıl güçlü olduğunun ve işini nasıl yapabildiğinin bir göstergesidir. Biz de kendisini örnek alıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Sayın Orban’ın birlikte geliştirdikleri; Türkiye ve Macaristan’ın tarihini, kültürünü, kardeşliğini, dostluğunu, birlik ve beraberliğini tahkim eden, ileriye götüren bu ilişkilerdeki sorumluluğumuzu biliyoruz.

Küreselleşmenin dayatmalarına karşı ülkemizi, milletimizi, değerlerimizi, birliğimizi ve beraberliğimizi korumaya azimliyiz” diye konuştu.

2024u turkiye macaristan kultur yili olarak kutlayacagizs - politika - haberton
2024’ü türkiye-macaristan kültür yılı olarak kutlayacağız

’50 POLİSİMİZE EV SAHİPLİĞİ YAPIYORLAR’

Geçen yıl Bakan Pinter’la Macaristan’da çok önemli bir adım için bir araya geldiklerini hatırlatan Soylu, “Macaristan, Dostluk Yolu Projesi kapsamında 50 polisimize ev sahipliği yapıyor. 3 ayrı sınır kapısında Macaristan polisi ile birlikte çalışıyorlar.

Bugüne kadar çok ciddi bir sonuç elde ederek, 678 bin TIR denetlediler, 3 bin 776 kaçak göçmen yakaladılar. Dostluk Yolu’nda oradan geçen bizim vatandaşlarımıza da yönlendirme, destek ve yardımda bulundular. 8 bine yakın vatandaşımıza tercüme yaptılar. Sahte belgeler yakaladılar ve bir takım kaçakçılığı da Macaristan polisi ile iş birliği içerisinde çözdüler” dedi.

‘ÇOK CİDDİ İŞ BİRLİĞİMİZ VAR’

Macaristan İçişleri Bakanlığı’nın, dünya genelinde çip krizi yaşanan dönemde pasaport konusunda kendilerine çok ciddi destekler verdiğini dile getiren Soylu, “Bir taraftan yerli ve milli şekilde kendi pasaportumuzu üretiyoruz, bir taraftan yarı mamul olarak gönderiyoruz ve Macaristan matbaasında bunu basıyorlar. Böylece üretim kapasitemizi artırıyoruz.

2024u turkiye macaristan kultur yili olarak kutlayacagizsf - politika - haberton
İçişleri bakanı süleyman soylu, “2024 yılını türkiye-macaristan kültür yılı olarak kutlayacağız” dedi.

Ayrıca yerli ve milli pasaportumuzu üretirken, onlardan da özellikle mürekkep konusunda ciddi bir destek alıyoruz. Türk Devletleri Teşkilatı’nda, diğer bölgesel ve uluslararası platformlarda yürüttüğümüz iş birliğini ve dayanışmayı da daha ileri noktalara taşımaya kararlıyız. Uyuşturucu, mali suçlar, sınır aşan suçlar, kaçakçılık ve organize suçlar, aynı zamanda terör konusunda, FETÖ, PKK ve PYD konusunda da Macaristan ve Türkiye arasında çok ciddi bir iş birliği söz konusu” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE-MACARİSTAN İLİŞKİLERİ MODEL OLARAK ALINMALI’

2024 yılının da Türkiye ve Macaristan diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 100’üncü yılı olduğunu kaydeden Soylu, şöyle devam etti: 

“2024 yılını Türkiye-Macaristan kültür yılı olarak kutlayacağız. Bizler 2024’e kadar ortak iş birliği alanlarımızı geliştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye ve Macaristan’ın ortak tarihine, kültürüne, değerlerine, kardeşliğine, dostluğuna yakışır adımlar atacağız. Macaristan’la ortak çalışma konusunda bir niyet beyanımız oluştu.

Güvenlik ve göç dahil olmak üzere bu çalışmanın altyapısını oluşturup bu mekanizmayı da en kısa sürede başlatmak konusunda bir irademiz söz konusu. Türkiye-Macaristan ilişkileri örnek bir ilişki olarak bütün dünyada model olarak alınması gereken bir ilişki olarak ilerlemekte ve her geçen gün seviyesini yükseltmektedir. Bölgesel iş birliğine yönelik çok ciddi adımlar atacağımız konusunda da eminim.”

Bakan Pinter da Türkiye’nin asayişi ve kamu düzenini dünya standartlarına yükselttiğini belirterek, “Macaristan’da hizmet veren Türk polislerinin çalışmaları için teşekkür etmek istiyorum. Macaristan’da Avrupa Birliği üyesi ülkelerden polisler de görev yapmakta ancak şunu söyleyebilirim ki, Macaristan’da görev yapan polisler arasında Türk polisleri en disiplinlileri ve en başarılıları” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler