TRY - Türk Lirası
EUR
19,492
USD
18,635
GBP
22,747
CNY
2,653
2 Aralık 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerDış Haberler2022 Nobel Fizik Ödülü, üç bilim insanına verildi

2022 Nobel Fizik Ödülü, üç bilim insanına verildi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İsveç kraliyet Bilim Akademisi tarafından düzenlenen 2022 Nobel Fizik Ödülü Alain Aspect, John F. Clauser ve Anton Zeilinger’e verildi.

Üç bilim insanı Nobel Fizik Ödülü’nü “Dolaşık fotonlarla deneyler, Bell eşitsizliklerinin ihlalini tespit etme ve kuantum bilgi bilimine öncülük ettikleri için” aldığı ifade edildi.

Akademi açıklamasında “Alain Aspect, John Clauser ve Anton Zeilinger çığır açan deneylerle, dolaşmış durumdaki parçacıkları araştırma ve kontrol etme potansiyelini göstermiştir. Dolaşmış bir çiftteki bir parçacığa ne olduğu, birbirlerinden gerçekten çok uzakta olsalar bile diğerine ne olacağını belirler. Ödül sahiplerinin deneysel araçlar geliştirmesi, kuantum teknolojisinde yeni bir çağın temelini attı” ifadelerini kullandı.   

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler