TRY - Türk Lirası
EUR
20,509
USD
18,808
GBP
23,310
CNY
2,786
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaYazarlar2022 asgari ücret tahminleri başladı, atışlar serbest!

2022 asgari ücret tahminleri başladı, atışlar serbest!

Okan Oran
Okan Oranhttps://haberton.com/
Okan Oran, 1973 İstanbul doğumlu. Ekonomi ve Felsefe konularına ilgi duyuyor. Fotoğraf çekmek, satranç oynamak hoşuna giden hobiler arasında.

Haftanın Öne Çıkanları

Ekim ayıyla birlikte asgari ücret tartışmaları ve tahminleri şimdiden başlamış durumda. 2022 asgari ücret tahminleri başladı… Atışlar serbest!

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLUR?

EN AZ 4000 LİRA OLACAK DİYE SÖYLENTİLER DOLAŞIYOR…

Ekim ayıyla birlikte asgari ücret tartışmaları ve tahminleri şimdiden başlamış durumda; acaba gelecek yıl asgari ücret ne kadar olacak hemen hemen herkesin aklında bu soru var. Nasıl olmasın ki şanslı olup biri işi olan toplam çalışan nüfusun neredeyse yarıdan fazlası asgari ücretle çalışıyor.

Peki niye bu kadar önemli bu sefer ki asgari ücret miktarı? Öncelikle yüksek zamlarla birlikte enflasyonun yükselmesi, alım gücünün önemli miktarda düşmesi ve Türk Lirası’nın özellikle yabancı paralar karşısındaki değer kaybıyla birlikte, petrol ve enerji gibi bir çok emtia fiyatlarında aşırı artış ekonomik görünümlerde kötü ve karamsar tablonun artarak ekonomik dengeyi tedirgin etmesi vb. etkenler olarak özetleyebiliriz.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık ayının başında toplanmaya başlaması ve yine Aralık ayının son haftası gibi 2022 için asgari ücreti belirlemesi bekleniyor. Komisyon daha önceki yıllarda son toplantısı olan 4. toplantıda asgari ücreti açıklamıştı. Bu yıl da aynen bu kuralın devam edeceğini düşünüyorum; çünkü komisyon geçen yıl ve ondan önceki yıllarda olduğu gibi ilk veya ikinci toplantıda asgari ücreti belirlememişti. Dolayısıyla bu senede özellikle makro ve mikro ekonomik göstergelerin aşırı değişerek ekonomik tablonun hassasiyetinden dolayı bu senede 4 toplantının yapılarak karar verilmesi kaçınılmaz gibi duruyor. Sonuçta sıkı pazarlıklar, görüşler, düşünceler ve tartışmalardan sonra asgari ücret belirlenecektir! 

2022 asgari ücret tahminleri başladı... Atışlar serbest!
2022 asgari ücret tahminleri başladı… Atışlar serbest!
2022 asgari ücret tahminleri

Gelelim ne kadar olacak meselesine! Bu konuda çeşitli bahisler, iddialar şimdiden başlamış durumda. Kimisi 4.000 diyor, kimisi 3.500, kimisi 3.750 hatta en az 4.500 olması lazım diyenler bile var…

Bana göre 4.500 hatta 4.000 lira bile biraz abartı. Neden mi? Öncelikle olaya bilimsel ve rasyonel olarak bakalım: En yüksek zam oranı 2018 ve 2020 yılında %26 ve %21 olarak gerçekleşti ve bu rakamlar resmi enflasyonun oldukça üzerindeydi. Bu sene Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı gibi ülkenin tüm ekonomisinden sorumlu birimlerin enflasyonun artmaması, para ve mali ekonomilerinin dengede kalabilmesi için yaptıkları hamleler enflasyonun yıl sonuna doğru daha da düşmesi ve ekonomik sıkıntıların göğüslenebilmesi için yapılan çalışmalar neticesinde, bana göre; açıklanacak yıllık resmi enflasyonun en az %18-%20 oranında gerçekleşebileceği gibi gözüküyor.

Diyelim enflasyon tahminlerim tuttu ve yıllık resmi enflasyon %18 olarak gerçekleşti, o zaman rakamsal olarak asgari ücret yaklaşık 3335 lira, eğer enflasyon %20 olarak açıklanırsa 3390 lira olarak enflasyon bağlamında basit matematiksel bir sonuç olarak ortaya çıkacaktır. Ama benim tahminim; asgari ücretin %26 zam yapılarak 3616 lira olarak gerçekleşeceği yönünde. Hemen hemen herkes, belli rakamsal tahminler yapsa da; kesin ve net asgari ücreti 2021’in son ayı olan Aralık ayında resmi açıklama yapılarak hep beraber öğreneceğiz…

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler