TRY - Türk Lirası
EUR
20,433
USD
18,812
GBP
23,159
CNY
2,785
1 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYerel Haberler2 bin yıllık odeion yapısının duvarı yenileniyor

2 bin yıllık odeion yapısının duvarı yenileniyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Dalyan köyünde Alexandria Troas Antik Kenti’ndeki yaklaşık 2 bin yıllık odeion yapısının duvarına kazı çalışmalarında ele geçirilen mermer kaplamalar yerleştirilerek, antik dönemden görünümü yeniden kazandırılıyor.

Ezine’ye bağlı Dalyan köyü yakınında yer alan ve kazı çalışmaları 1997 ile 2009 yılları arasında Alman ekip tarafından yürütülen 2 bin 400 yıllık liman kenti Alexandria Troas Antik Kenti’nde çalışmalar, 2011’den beri Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Öztepe başkanlığındaki ekiple sürdürülüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ve maddi desteğinin yanı sıra Türk Tarih Kurumu, Ankara Üniversitesi ve İÇDAŞ A.Ş.’nin desteklediği Alexandria Troas Antik Kenti’nde 2022 çalışmaları olarak 30 kişilik ekiple devam ediyor.

2 bin yillik odeion yapisinin duvari yenileniyort - yerel haberler - haberton
2 bin yıllık odeion yapısının duvarı yenileniyor

Ekip, bu sene kazı çalışmalarının yanı sıra onarım çalışmaları da yapıyor. Bu kapsamda yaklaşık 2 bin yıllık antik kentin merkezi konumunda yer alan forum içindeki çoklu yapı bölgesindeki odeionun duvarına, kazı çalışmalarında ele geçirilen mermer kaplamalar yerleştirerek, Antik dönemdeki cephe görünümü yeniden kazandırılıyor.

‘BÜTÜN MERMER PLAKALARI BİR ARAYA GETİRDİK’

Kentin doğu kısmındaki odeion da devam edem onarım çalışmaları hakkında bilgi veren Kazı Başkanı Prof. Dr. Erhan Öztepe, “Şu an kentin forumunda, doğu sınırını oluşturan önemli bir yapılar topluluğunun içerisinde ‘odeion’ olarak adlandırdığımız yapıdayız. Burası kültürel, müzik etkinlikleri için kullanılan bir antik dönem yapısı.

2 bin yillik odeion yapisinin duvari yenileniyorf - yerel haberler - haberton
Çanakkale’nin ezine ilçesine bağlı dalyan köyünde alexandria troas antik kenti’ndeki yaklaşık 2 bin yıllık odeion yapısının duvarına kazı çalışmalarında ele geçirilen mermer kaplamalar yerleştirilerek, antik dönemden görünümü yeniden kazandırılıyor.

1700’lü yıllardaki seyyahlar da bu yapının o dönemki görselleri ve özelliklerini bizimle paylaşmışlardı. Modern dönem kazıları başladıktan sonra son 2 yıldır biz burada özellikle yapının kuzey ucundaki bölümlerde kazı çalışmalarının yanı sıra onarım çalışmalarını da planlamıştık.

Bu yıl odeion yapısının hemen kuzey ve doğu köşesinde duvardaki sağlamlaştırmanın yanı sıra özellikle daha önce ele geçmiş olan, depoda çalışma yaparak bulduğumuz bütün mermer plakaları bir araya getirdik. Arkasındaki özgün harcı yüksekliğini korumuş olan bölgelerdeki örneklere göre tamamlayıp üzerine de mermer kaplamaları koyduk. Böylece şu an ilk giriş kapısının hemen kuzeyinde yer alan duvar karşıdan bakıldığında antik çağda nasıl olması gerektiği konusunda bilgi verecek bir konuma gelmiş oldu” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler