TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
26 Kasım 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYaşam2 ayı yavrusu yaşam mücadelesi veriyor

2 ayı yavrusu yaşam mücadelesi veriyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Erzurum’un İspir ilçesinde anneleri öldürülen, henüz 4-5 aylık 2 ayı yavrusu yaşam mücadelesi veriyor.

Bülent Erkan (40), doğada görüntülediği yavru ayıların hayatta kalması için yetkililerden yardım istedi.

İspir’in kırsal Yedigöl Mahallesi’nde yaşayan ve bölgede ‘Dağların oğlu’ olarak tanınan Bülent Erkan, yıllardır yaban hayatını gözlemliyor. Arıcılık yapıp, meşhur İspir fasulyesi yetiştiren Erkan, dağlarda gezerken karşılaştığı bozayı, vaşak, kartal, şahin, kurt, tilki ve yaban keçisi gibi hayvanları görüntülüyor. Son olarak İkisu Mahallesi yakınlarında iki yavru ayı gören Erkan, onları izlemeye başladı. Bülent Erkan bölgede yaptığı araştırmada, anne ayının bölgeye yakın bir yerde öldürüldüğünü öğrendi. Ürkek halde gezen yavru ayıların hayatta kalabilmesi için yetkililerden yardım isteyen Erkan, şunları söyledi:

2 ayı yavrusu yaşam mücadelesi veriyor
2 ayı yavrusu yaşam mücadelesi veriyor

“Hayatımın büyük bir bölümünü doğada geçirdiğim için bana ‘Dağların oğlu’ derler. Bu da çok hoşuma gidiyor. Doğayı, tabiatı ve hayvanları çok seviyorum. İlçe merkezine yakın bir yerde karşılaştığım iki ayı yavrusunu takip ettim. Annelerinin olmadığını görünce ya birbirlerini kaybettiğini ya da anne ayının ölmüş olabileceğini düşündüm. Yaptığım araştırmada maalesef anne ayının Çoruh Nehri kenarında öldürüldüğünü duydum.

Bu iki yavruya sahip çıkılması gerek. Çünkü bunların yaşı çok küçük. Açlıktan, diğer yırtıcılar veya kendini bilmez kişiler tarafından tıpkı anneleri gibi öldürülür. Sanıyorum annelerinin kendilerine öğrettiği gibi susadıkları zaman Çoruh Nehri’ne gelip su içiyor aç kalıklarında da dut yiyorlar. Onlara yiyecek de bırakamıyorum, çünkü o zaman tüm yırtıcıları buraya çekerim. Milli Parklara bilgi verdim. Umarım gelip ve bunları kısa sürede alırlar.”

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler