TRY - Türk Lirası
EUR
16,7983
USD
15,9038
GBP
19,8615
CNY
2,3762
12.3 C
Ankara
14.5 C
İstanbul
18.7 C
İzmir
21 Mayıs 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel Haberler150 yıllık düğmeli ilkokul ilgi çekiyor

  150 yıllık düğmeli ilkokul ilgi çekiyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Antalya’nın Akseki ilçesinde düğme tekniğiyle inşa edilen 150 yıllık 2 sınıflı düğmeli ilkokul, orijinalliği ile ilgi çekiyor. Korumaya alınan okula ‘Zaman tüneli’ adı verildi.

  Akseki’nin Belenalan Mahallesi’ndeki tarihi 150 yıl öncesine dayanan düğme tekniğiyle inşa edilen ilkokul, ziyaretçileri zaman yolculuğuna çıkarıyor. İçerisinde ahşap sıraları, öğretmen odası, iş eğitimi odası ve 2 sınıfıyla orijinalliğini koruyan okulda 1, 2 ve 3’üncü sınıf öğrencileri bir sınıfta, 4 ve 5’inci sınıf öğrencileri de diğer sınıfta eğitim almış.

  150 yillik dugmeli ilkokul ilgi cekiyor 1 - yerel haberler - haberton
  150 yıllık düğmeli ilkokul ilgi çekiyor

  Antalya Valisi Ersin Yazıcı tarafından korumaya alınan okulda, yöre halkının çoğunluğunun eğitim aldığı belirtildi. Zaman zaman okuldaki sınıfını ziyaret eden Ahmet Arıcı (58), öğrencilik günlerine geri dönüyor. Sıralarda geçen bir anısını da anlatan Arıcı, “Ben o tarihlerde 2’nci sınıftaydım. Tek öğretmen 1’den 5’e kadar tüm öğrencilere eğitim verirdi. 5’inci sınıflara ‘Pi’ sayısını sordu. Onlar bilemedi, ben parmak kaldırıp anlattım. O dönem 5’inci sınıflara çok kızmıştı bilmedikleri için” dedi.

  150 yillik dugmeli ilkokul ilgi cekiyor 2 - yerel haberler - haberton
  150 yıllık düğmeli ilkokul ilgi çekiyor

  Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Müdürü Cemil Karabayram, okulun tarihi bir yapıya sahip olduğunu ve bu türden yapıların koruma altına alındığını söyledi. Bazı yerlerinde iyileştirme çalışmaları yapılacağını anlatan Karabayram, “Okulun adını ‘Zaman tüneli’ koyduk. Adeta bir zaman yolculuğuna çıkarıyor insanı. Antalya Valimiz Ersin Yazıcı, bu türden yapıların korunması için büyük hassasiyet gösteriyor. Düğme tekniğiyle inşa edilen bu yapı bugüne kadar ayakta kalabildi. İçerisi tamamen orijinalliğini koruyor” diye konuştu.

  Okulu ziyaret edip bol bol fotoğraf çeken Alman turist grubu, düğme tekniğine ve geçen yıllara rağmen yapının orijinalliğini korumasına yönelik rehberlerine sorular sordu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler