14.1 C
Ankara
14 C
İstanbul
14.2 C
İzmir
Salı, Nisan 20, 2021
Diğer
  Yolda mısın? Haberi sesli dinle!
  Ana SayfaHaberlerKültür ve Sanat1400 yıllık otelde külü gübre olarak kullanıyor

  1400 yıllık otelde külü gübre olarak kullanıyor

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Yolda mısın? Haberi sesli dinle!

  Bu külü gübre olarak kullanıyoruz. Mardin’in tarihi dokularına zarar vermemek adına bu ürünü kullanıyoruz. En büyük avantajımız, doğayı korumamız.

  Mardin’de bulunan 1400 yıllık otelde, külünün gübre olarak kullanıldığı, mısır küspesi ile marangoz atıklarının yüksek basınçta sıkıştırılması sonucu elde edilen ve ‘pelet’ denilen kapsül şeklindeki yakıt kullanılmaya başlandı. Otel müdürü Nejbir Kaya, ısıtma sisteminde çevreci sistem ile 1 ton peletten 5 kilo kül elde ettiklerini belirterek, “Bu külü, gübre olarak kullanıyoruz. Mardin’in tarihi dokularına zarar vermemek adına bu ürünü kullanıyoruz. Buradaki en büyük avantajımız, doğayı korumamız” dedi.

  1400 yıllık otelde külü gübre olarak kullanıyor
  1400 yıllık otelde külü gübre olarak kullanıyor

  Mardin‘de 1400 yıl önce inşa edilen ve cumhuriyet döneminin de mimarisini yansıtan otelin ısıtma sisteminde yeni döneme geçildi. Marangoz ve ahşap inşaat malzemelerinin atıkları ve mısır küspelerinin fabrikada yüksek basınçla sıkıştırılması ile elde edilen, ‘pelet’ denilen kapsülün 1 tonu yakıldıktan sonra yaklaşık 5 kilo kül bırakıyor. Bu kül de çöpe atılmak yerine gübre olarak kullanılabiliyor. Mardin’in tarihi dokusuna zarar vermemek için bu yakıtı tercih ettiklerini belirten otel müdürü Nejbir Kaya, ısıtma ihtiyacını bu yakıtla sağladıklarını söyledi. 

  ‘DOĞAL GAZ VE KÖMÜRE GÖRE DAHA EKONOMİK’

  Çevreye zarar vermeyen ürün kullandıklarını dile getiren Kaya, “Geriye kalan külü de çiçek ve bitkiler için gübre olarak kullanılıyor. Duman çıkarmıyor ve çevre dostu. Doğal gaz ve kömüre göre hem daha ekonomik hem de daha ekolojiktir.

  Türkiye’de yeni olduğu için pek bilinmiyor. Peleti Diyarbakır’ın Bismil ilçesinden temin ediyoruz. Tonunu 1200 TL’ye alıyoruz. Normalde bildiğimiz gibi kalorifer ve doğal gazlarda atık buhar ve hava olur. Burada bizim en büyük avantajımız, doğal olduğu için herhangi bir duman söz konusu değil. Doğaya zararlı hiçbir etkisi olmuyor. Aynı şekilde bizim için de çok rahat bir sistemi var. Yaklaşık 1 ton peletten 5 kilo kül elde ediliyor. Bu külü de gübre olarak kullanıyoruz.

  Bu külü gübre olarak kullanıyoruz. Mardin'in tarihi dokularına zarar vermemek adına bu ürünü kullanıyoruz. En büyük avantajımız, doğayı korumamız.
  Bu külü gübre olarak kullanıyoruz. Mardin’in tarihi dokularına zarar vermemek adına bu ürünü kullanıyoruz. En büyük avantajımız, doğayı korumamız.

  Mardin’in tarihi dokularına zarar vermemek adına bu ürünü kullanıyoruz. Buradaki en büyük avantajımız, doğayı korumamız. Bu ürünü herkese de tavsiye diyorum. Pelet, inşaat kalıpçılarının atık maddeleri, mısır küspeleri ve marangozların atıklarıyla fabrikada sıkıştırılarak elde ediliyor. Bu madde pelet kazanında işlem görerek, sıcak suyu borulara aktarıp, otelimizin sıcak su ihtiyacını karşılıyor” diye konuştu.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler