TRY - Türk Lirası
EUR
19,265
USD
18,641
GBP
22,288
CNY
2,603
30 Kasım 2022, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYaşam12'nci Karpuz Festivali'nde 51 kiloluk karpuz 1'inci oldu

12’nci Karpuz Festivali’nde 51 kiloluk karpuz 1’inci oldu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Diyarbakır’da 12’nci Karpuz Festivali çeşitli etkinliklerle düzenlendi. Festivalde yapılan en ağır karpuz yarışmasını, üretici İkram Atlı yetiştirdiği 51 kilo 400 gram ağırlığındaki karpuz ile kazandı.

Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle, geçmişte develerle taşınan ve kılıçlarla kesilen coğrafi tescil işaretli Diyarbakır Karpuzunun tanıtılması amacıyla ‘Diyarbakır 12’nci Karpuz Festivali’, Dağkapı meydanında yapıldı. Festival, Diyarbakır karpuzunun yüklendiği develerle birlikte yapılan kortej yürüyüşüyle başladı.

Karpuz yeme, karpuz yuvarlama yarışması, karpuza en çok yakışan çocuk ve en ağır karpuz yarışmasının düzenlendiği festivalde, üretici İkram Atlı’nın yetiştirdiği 51 kilo 400 gram ağırlığındaki karpuz birinciliği aldı. Adil Aydın’ın yetiştirdiği 48 kilo 900 gram karpuz ikinci olurken, üretici Mehmet Atlı’nın 39 kilo 700 gram olan karpuzu da üçüncü oldu.

12'nci Karpuz Festivali'nde 51 kiloluk karpuz 1'inci oldu
12’nci Karpuz Festivali’nde 51 kiloluk karpuz 1’inci oldu

‘30 BİN DEKAR ALANDA 118 BİN TON KARPUZ ÜRETİMİ GERÇEKLEŞİYOR’

Festivalde konuşan Vali Ali İhsan Su, “Bizim çok önemli tarihi, kültür ve doğa gibi değerlerimiz var. Bütün bunların yanında bir de herkes tarafından bilinen Diyarbakır karpuzu var. Bunu daha iyi tanıtmak için bu tür festivalleri düzenliyoruz.

Bu karpuzları yetiştiren üreticilerimize teşekkür ediyorum. Onlar çalışıyor, bu karpuzları üretiyorlar. Bizler hem valilik hem de büyükşehir belediyesi olarak bu üreticilere destek çıkıyoruz. Bu bir ata tohumudur. Bunu kaybetmememiz lazım ve devam etmemiz lazım. Büyükşehir Belediyesi olarak tüm karpuzları da vatandaşlardan alıyoruz. Tabi onlar da gayret ediyorlar. Bu karpuz dışında diğer karpuzları da üretiyorlar.

Diyarbakır'da 12'nci Karpuz Festivali çeşitli etkinliklerle düzenlendi. Festivalde yapılan en ağır karpuz yarışmasını, üretici İkram Atlı yetiştirdiği 51 kilo 400 gram ağırlığındaki karpuz ile kazandı.
Diyarbakır’da 12’nci Karpuz Festivali çeşitli etkinliklerle düzenlendi. Festivalde yapılan en ağır karpuz yarışmasını, üretici İkram Atlı yetiştirdiği 51 kilo 400 gram ağırlığındaki karpuz ile kazandı.

İlimizde yaklaşık 30 bin dekar alanda 118 bin ton karpuz üretimi gerçekleşiyor. İnşallah bu daha da gelişerek devam edecek. Ama karpuzumuzun bir özelliği var. Biz karpuzumuzu tanıtıyoruz, karpuz da bizim ilimizi tanıtıyor. İnsanlar Diyarbakır’a karpuz için geliyor. Bu tür festivaller bu ürünlerin tanıtımında önemli katkılar sağlıyor. İnanıyorum bu festivalde hem Diyarbakır karpuzumuzun tanıtımını dolayısıyla Diyarbakır’ımızı da tanıtmış oluyor” dedi.

Festival konserle devam ederken ayrıca Diyarbakır Hipodromu’nda Diyarbakır Karpuzu Özel Koşusu da yapıldı.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler