TRY - Türk Lirası
EUR
20,475
USD
19,070
GBP
23,274
CNY
2,772
24 Mart 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerYaşam100 kişinin oturduğu binada arama-kurtarma çalışması

100 kişinin oturduğu binada arama-kurtarma çalışması

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Hatay Ürgenpaşa Mahallesi’nde yaklaşık 100 kişinin oturduğu binada arama-kurtarma çalışması sürüyor.  

Hatay’da büyük can kaybına neden olan depremin ardından, bölgede 21 bin 200 asker ve polis ile 5 bini aşkın arama-kurtarma ekibi çalışma yürütüyor. Babası ile annesini enkazda kalan Can Öztürk, vince ihtiyaç olduğunu belirterek, “Buraya yardım gerekiyor. Bu binada 100 kadar insan yaşıyordu. 15 kişiyi canlı olarak kurtarabildik. Daha da bekleyen insanlar var” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki 2 depremin ardından Hatay’da, şu ana kadar resmi rakamlara göre; 3 bin 356 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 749 bina yıkıldı. Kentte, 21 bin 200 asker ve polis ile 5 bini aşkın arama-kurtarma ekibi çalışma yürütüyor. Ürgenpaşa Mahallesi’nde de yaklaşık 100 kişinin oturduğu binada, arama-kurtarma çalışması sürüyor.  

‘BİZE ŞU AN VİNÇ GEREKİYOR’

100 kişinin oturduğu binada arama-kurtarma çalışması
100 kişinin oturduğu binada arama-kurtarma çalışması

Çalışmaların hızlı bir şekilde ilerlemesi için vince ihtiyaçları olduğunu belirten Can Öztürk, “Burada annem, babam oturuyor; 1’inci kat. İstanbul’da oturuyordum. Haberi alıp, geldim. 48 saat sonra ilk yardım gelmeye başladı. Bize şu an vinç gerekiyor. Onları çıkarmamız için. Buraya yardım gerekiyor. Bu binada 100 kadar insan yaşıyordu. 15 kişiyi canlı olarak kurtarabildik. Daha da bekleyen insanlar var. Yardıma ihtiyacımız var; vinç ve iş makinesi. İnsan gücü ekipler, gece yorulabiliyor, bırakabiliyor. Ya da başka bir yerden ses geliyor, oraya bakıyorlar. Vinç bulursak, operatör bulamıyoruz” dedi.

‘ŞU AN GÖNÜLLÜLER ÇALIŞIYOR’

Can Öztürk’ün arkadaşı Can Berk Uz da “Çok yakın arkadaşımın annesi ve babası burada. İstanbul’da oturuyorduk. Depremi duyunca çıkıp geldik. Bugün 72’nci saati aştık ve vinç ihtiyacı var. Çevrede vinçler var ama bu binaya henüz gelmedi. 15 kişi canlı olarak çıkartıldı. Yaklaşık 90 kişi var. Şu an gönüllüler çalışıyor. Uzman ekip değil. Kendi imkanlarımız doğrultusunda kurtarma çalışması yapıyoruz. En büyük ihtiyaç; vinç. Bu blokları kaldırıp, aşağıdaki insanlara ulaşmak istiyoruz. Sesimi duyan, beni anlayan, hisseden herkes lütfen yardımcı olun” diye konuştu. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler