TRY - Türk Lirası
EUR
20,769
USD
19,047
GBP
23,457
CNY
2,791
23 Mart 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerPolitika1 milyon 50 bin kişi geçici barınma merkezlerinde

1 milyon 50 bin kişi geçici barınma merkezlerinde

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Şu an itibariyle 1 milyon 50 bin civarında vatandaşımızı geçici barınma merkezlerinde barındırıyoruz. Burada vatandaşlarımızın beslenme ve temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD), gece yarısı basın toplantısı düzenledi.

‘1 MİLYON 50 BİN DEPREMZEDE GEÇİCİ BARINMA MERKEZLERİNDE BARINDIRILIYOR’

Oktay, deprem bölgesindeki tahliyeler ve geçici barınma çalışmalarına ilişkin, “Şu an itibariyle 1 milyon 50 bin civarında vatandaşımızı geçici barınma merkezlerinde barındırıyoruz. Burada vatandaşlarımızın beslenme ve temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bir de tabii afet bölgesinden dışarıya tahliyeleri gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızı bu yönde teşvik ediyoruz ki; bölgedeki süreci daha hızlı yürütebilelim. Şu an itibariyle 190 bin vatandaşımız bölgenin dışına tahliye edildi. Bunların yaklaşık 90 bini bölge dışında oluşturduğumuz geçici barınma merkezlerinde, geri kalanlar ise yakınlarının yanına yerleşmiş durumda. Tahliyeler konusunda vatandaşlarımıza her türlü desteği veriyoruz” dedi. 

Kalıcı konutların çok hızlı şekilde yapılmasının önemli olduğuna değinen Oktay, “Cumhurbaşkanımız da ifade ettiler, 1 yıl içinde kalıcı konutları teslim ederek tekrar normal hayata dönüyor olmalarını, bir an önce acılarını sarmalarını sağlamak temel amacımız” ifadelerinde bulundu.

Oktay, deprem bölgesinde hasar tespit çalışmalarının yapılması, henüz yıkılmayıp acil yıkılması gereken binaların da bir an önce belirlenmesi gerektiğini, bunun ardından da hasarsız binalara afetzedelerin dönebileceğini söyledi. Vatandaşların binalarının durumlarını e-Devlet üzerinden öğrenebileceğini aktaran Oktay, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından oluşturulacak iletişim merkezlerinden de binaların hasar durumlarını öğrenilebileceğini belirtti.

Bağışların AFAD koordinasyonunda yürütülmesi gerektiğinin önemine de değinen Oktay, “Bağışların AFAD koordinasyonunda yürütülmesi son derece önemli. Şeffaf olması, Sayıştay denetiminde olması önemli. Art niyetlilerin olabileceği bunun da önünün kesilmesi açısından önemli” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler