21.3 C
Ankara
22.5 C
İstanbul
26 C
İzmir
Pazartesi, Haziran 21, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarUyku bozuklukları

  Uyku bozuklukları

  Avatar of serdal boran
  Serdal Boranhttps://haberton.com/
  Serdal Boran, 20 yaşında Adana doğumlu. Psikoloji 2. sınıf öğrencisi. Alanına yönelik gönüllü faaliyetlerde bulunuyor. Kendini ve çevresini daima geliştirmeye çalışıyor.

  Son Dakika Haberleri

  Bireylerin yaşadıkları birtakım problemler uyku bozukluklarına neden olabilmektedir.

  Uyku günlük yaşamımızdaki bazı stres kaynaklarından dolayı bazı düzensizliklere uğrayabilmektedir.

  Özellikle şunu belirtmemiz gerekir ki uyku insanlar için önemli bir fizyolojik ihtiyaçtır. Uyku beyin sapındaki bir sistemin harekete geçmesi ile ortaya çıkar. Bunun için de kas gerilimi gerekmektedir. Uyku için gerekli olan kas gerilimi olmuyorsa bunu engelleyen iki önemli faktör vardır. Bunların biri çevreden gelen bazı uyaranların normalden fazla olması ve kişinin kendi zihnindeki düşünceler insanı uyarır, sonrasında da insan biyokimyasal açıdan bazı tehditlerle karşı karşıya kalmış olabilir. 

  Uyku bir insan için önemli bir gereksinimdir. Uyku insanların dinlenme biçimlerinden biridir. Uyku bizim normal sağlığımız ile içli dışlıdır. Yaşadığımız bir sağlık sorunu uykuyu etkilediği gibi uykumuzdaki bazı sorunlar da yine sağlık durumumuzu etkilediği görülmektedir.

  İnsanlar ömürlerinin üçte birini uyuyarak geçirmektedir. Uykunun ihtiyacı her insanda farklıdır ama yapılan araştırmalara göre bebeklerde 16 saat, 12 yaş civarlarında 8 saat yetişkinlik döneminde 7 saate kadar düşer. Yaşlılık döneminde ise uyku süresi 6,5 saate kadar gerilemektedir.

  Sık Görülen Uyku Bozuklukları

  İnsomni: Uyumak için yatağa gidildiğinde uykuya dalamama, uykudayken sık sık uyanma, uyanınca geri uyumada zorluk yaşama gibi belirtileri vardır. En çok bilinen uyku sorunlarındandır.

  Uyku bozuklukları
  Uyku bozuklukları

  Hipersomni: Geceleri yeterince uyunmasına karşın gündüzleri sık sık uyuma isteği oluşmasıdır. Bireyler çok uyusalar bile sürekli olarak yorgun hissetmektedirler.

  Uyku apnesi: Uykuya dalındığı sırada solunum problemi yaşanması olarak tanımlanabilmektedir. Uykuda kısa süreli de olsa solunumda durma olabilmektedir. Uyku apnesi halk arasında horlama olarak bilinmektedir.

  Uykuyu Etkileyen Faktörler

  Uykuyu etkileyen birçok faktör vardır. Spor yapan insanların daha rahat uyudukları saptanmıştır. Fakat bu sporun düzenli bir biçimde yapılması gerekmektedir. Bu yorgunluk ile ilgili değildir. Spor yapıldığı sırada serotonin sağlanması sonucu insanların rahat uyuması sağlanır. Uyku için yapılacak sporun çok erken ya da geç yapılması iyi değildir. Uyku için öğleden sonra yapılan spor daha etkili olabilmektedir. Gürültülü ortamlar da uyuma için zorluklar çıkarabilir. Otoyola yakın sesli bir yerde uyumak, bireyler için zorluk yaratabilir. Bunların yanında uykuyu etkileyecek birçok bireysel faktörün olduğu unutulmamalıdır. Özellikle stresli bireyler geceleri uyumakta zorluk çekebilir, sık sık uyanabilirler.

  İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

  İyi bir uyku düzeni için ihtiyacımız olduğu kadarıyla uyumamız gerekir. Fazla uyku bizi yorar. Uyurken ya da uyanırken belirli bir zaman dilimi olması düzen açısından önemlidir. Düzenli olarak spor yapmak da uykuyu olumlu şekilde etkilemektedir. Mümkün oldukça gürültüsüz ortamlarda uyumamız gerekmektedir. Uyuduğumuz odanın sıcaklığı ortalama olmalıdır. Uyumadan önce yemek emek uykuyu olumsuz etkiler.

  Bunun yanında açken uyumaya çalışmak da uykuyu zorlaştıran etkenlerdendir. Uyku hapı kullanmak uykuyu bir süre olumlu etkilese de bağımlı hale gelindiğinde uyku hapı büyük sorunları beraberinde getirmektedir. Uyumadan önce kafeinli içecekler içmek de uykuyu olumsuz etkileyebilmektedir. Alkol almak uyumayı kolaylaştırabilir. Fakat uykunun sık sık bölünmesine de sebep olmaktadır. Uyuyamadığımız gecelerde sağa sola dönmek yerine yataktan kalkıp başka bir iş ile meşgul olmamız gerekir. Bu bizi biraz rahatlatacaktır ve sonrasında uyumak daha kolay olacaktır.

  Yatağımızı uyumak dışında -ders çalışmak, yemek yemek, kitap okumak- kullanırsak uykuyu zorlaştırabilir. Uyku problemleri yaşıyorsak eğer uyumamızı engelleyen etkenlerin neler olduğunu belirlemeli ve onlardan uzaklaşmalıyız. Sorunları kendimiz çözemiyorsak gerektiğinde profesyonel destek almaktan çekinmememiz gerekmektedir.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler