17.8 C
Ankara
25.3 C
İstanbul
32 C
İzmir
Salı, Haziran 22, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarMalatya'nın aşkı

  Malatya’nın aşkı

  Avatar of ahmed hassun
  Ahmed Hassunhttps://haberton.com/
  Ahmed Hassun, sivil toplum ve göç araştırmaları uzmanı. Edebiyat, sanat, felsefe, yaşam, köşe yazarlığı, sosyoloji, sinema ilgi alanları arasında!

  Son Dakika Haberleri

  Malatya, kayısısıyla ünlü olan bir şehirdir ve fotoğraf müzesi mevcuttur. Türkiye’nin kayısı üretiminin büyük kısmı burada yapılıyor.

  12 Aralık 2019 tarihinde valizimi hazırlayıp yola çıktım, Kilis’ten Malatya’ya gitmek için Gaziantep’ten aktarma yaptım.

  Malatya‘ya vardığımda herkes çalışıyordu oldukça sanayii bir şehir olduğu belirtildi en önemli yerlerini gezmek isterken ve sorarken bir yaşlı amcayla oturup sohbet ettim amcanın Suriye’yi çok sevdiğini söyledi, ve Suriye’nin başkenti Şam’ın tarihinden, kültüründen, yemeklerinden bahsetti, ayrıca Suriye’nin aşkından ve savaştan sonra tekrar oraya gideceğinden de bahsetti. Sonra Malatya’nın tarihi ve milli mücadelesinden bahsederek beni heyecanlandırdı ve Türkiye’nin kayısı üretiminin büyük kısmını burada yapıldığını söyledi.

  Önemli yerlerin listesini hazırlayıp gezmeye başladım ilk olarak mişmiş parkını ve etrafını gezdim ve oradaki güzel suyun ve gün batımının fotoğraflarını çektim.

  Akşam ise güzel yemeklerini yedim, caddelerini, gitar çalanlar, şarkı söyleyenler… Malatya’nın büyükşehir AVM sine gittim ve Starbucks kahvesini içtim ve en sevdiğim döneri zurna yedim. Tekrar otele dönüp lobide bulunan yerli insanlarla oturup Malatya’nın tarihini daha da tanımak için sohbet ettik.

  Diğer gün ise en önemli yerlerine gitmek için hazırlandım ve gezmeye başladım ilk olarak sanat kültürel merkezine gittim Malatya’nın en önemli sanatlarını tanıdım ve sanatçılarla ve yetenekli insanlarla oturup Malatya’nın sanatları ve kültürleri hakkında bilgi edindim, sonra direkt fotoğraf müzesine gittim orada yüzlerce fotoğraf makinesi gördüm sırf bunu görmek için gittim Malatya’ya.

  Fotoğraf müzesinde eski fotoğraf makinelerini canlı gördüm saatlerce oturup izledim ve gezdim yüzlerce fotoğraf çektim, fotoğraf müzesinde Malatya hatırası olarak bir köşe fotoğraf çektirdim, sonra çıkıp antika satan yerleri gezdim, hediyelik satan yerlere gittim Malatya sembolü bir kaç hediye alıp Kilise döndüm. Hiç unutamayacağım bir şehir bir gezi. Hep hatırlayacağım ve oraya tekrar tekrar gitmeyi düşünmekteyim.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler