TRY - Türk Lirası
EUR
19,402
USD
18,634
GBP
22,448
CNY
2,585
28 Kasım 2022, Pazartesi
Ana SayfaYazarlarFarkındalıklı yeme ile porsiyon kontrolünü sağla

Farkındalıklı yeme ile porsiyon kontrolünü sağla

Büşra Akpınar
Büşra Akpınarhttps://haberton.com/
Büşra Akpınar, Sezgisel Beslenme Uzmanı/Diyetisyen. Lisans eğitimini İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde tamamlamıştır. Öğrencilik yıllarında Malezyaya ‘Unıversity of Putra Malaysia’ Üniversitesine gitmiş, Besin Araştırmaları Merkezinde Gözlemci Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır.Erasmus programıyla Hollanda da bulunmuş. ‘Hogeschool Van Arnhem En Nijmegen’ Üniversitesinde, Sport and Nutrition Science (Spor ve Beslenme Bilimi) eğitimini tamamlamıştır. 2020 yılında Medipol Üniversitesi, Klinik Beslenme Yüksek Lisans programına başlamıştır. Şuan tez aşamasını yürütmektedir. Online olarak Türkiye ve Dünya’nın birçok yerinden danışanlarına hizmet vermektedir.

Haftanın Öne Çıkanları

Yemeği çok hızlı yiyor ve ardından rahatsız hissediyor musunuz? Ne yediğimi anlamıyorum, yediğimden tatmin olmuyorum diyorsanız farkındalıklı yeme tam da size göre.

Yemek zamanlarında aşırı yemenin en yaygın nedeni, otomatik pilotta ve genellikle hızlı yemektir. Çünkü günümüz dünyası o kadar hızlı ki, herkes sürekli bir yerlere yetişmeye çalışıyor ve yeme zamanı ölü bir zaman olarak görülüyor.

Hızlı bir şekilde yemek, yediğimiz yiyecekten tatminlik ve doygunluk hissini azaltıyor ayrıca gaz ve şişkinlik gibi gastrointestinal sistemde problemlere yol açıyor.

Hızlı yemeye ek olarak, yemek yerken televizyon izlemek, telefonla uğraşmak da yediğimiz yemeyi fark etmeyi zorlaştıran faktörlerden. Bilimsel verilerde yemek yerken televizyon izleyen bireylerin daha büyük porsiyonlarla doygunluk hislerine ulaştıklarını göstermektedir.

Yemekten aldığınız tatmini arttırmak ve porsiyon kontrolü sağlayabilmeniz için farkındalıklı yemeyi öğrenmenizi öneririm.

Farkındalıklı yeme ile porsiyon kontrolünü sağla
Farkındalıklı yeme ile porsiyon kontrolünü sağla

Farkındalıklı yeme; hem sizi tatmin eden hem de vücudunuzu besleyen yiyecekleri seçmek için tüm duyularınızı kullanmanıza imkan veren bir yeme şeklidir. Yemeğe başlama ve bitirme kararlarınıza rehberlik edecek fiziksel açlık ve tokluk ipuçlarınızın farkında olmayı sağlar.

Sakince, başka bir şeyle ilgilenmeden, yediğimize dikkatimizi vererek, tadını alarak yemek yiyerek, daha kaliteli bir yeme tecrübesi yaşayabilirsiniz. Böylelikle yediğimiz yiyecekten aldığımız tatmin ve doygunluk hissi de artacaktır.

Farkındalıklı yeme egzersizleri, yavaşlamanıza, yemeğinize dikkat etmenize ve vücudunuzun açlığını ve tokluğunu daha doğru bir şekilde anlamanıza yardımcı olur.

Farkındalıklı Yeme;

  • Aşırı çok veya az yemeyi engellemeye
  • Daha iyi hissettiren, besleyici yiyecekler tüketmeye
  • Doygunluğu pekiştirerek daha az porsiyonlar tüketmeye
  • Hızlı yedikten sonra oluşan gaz ve şişkinlik hislerinin azalmasına
  • Daha büyük zevk duygusu ve daha az suçluluk duygusu hissetmeye yardımcı olur.

Birçok insan farkındalıklı yemenin yavaş yemekle ya da yemeği uzun süre çiğnemekle ilgili olduğunu düşünüyor ama bundan daha da fazlasıdır.

İşte birkaç tane farkındalıklı yeme egzersizi örneği:

Yemeğinizi yemeden önce görünüşüne bakın, koklayın, hatta hissedin!

Nerede yemek yediğinize dikkat edin. Arkadaşlarınızla mı, yoğun bir kafeteryada mı yoksa yalnız mısınız? Bu yemeğinizi nasıl etkileyebilir? (yani daha hızlı yemek, dikkati dağılmış vb.)

Yemeği çok hızlı yiyor ve ardından rahatsız hissediyor musunuz? Ne yediğimi anlamıyorum, yediğimden tatmin olmuyorum diyorsanız farkındalıklı yeme tam da size göre.
Yemeği çok hızlı yiyor ve ardından rahatsız hissediyor musunuz? Ne yediğimi anlamıyorum, yediğimden tatmin olmuyorum diyorsanız farkındalıklı yeme tam da size göre.

Açlığınızı ve tokluğunuzu ölçmek için yemekten önce, ortada ve yemekten sonra açlık ölçeğini kullanın.

Duygularınızı not alın.  Stresli, endişeli, üzgün, heyecanlı mısınız? Bu yemek yemenizi nasıl etkiledi?

Kendinize, yemeğin hayal ettiğiniz kadar lezzetli olup olmadığını sorun.

Yemekten sonra yiyeceklerin sizi zihinsel ve fiziksel olarak nasıl hissettirdiğini anlatın.

Bir dahaki sefere yemekle ilgili değiştireceğiniz bir şey var mı? Daha da iyi hale getirecek herhangi bir sos, baharat vb.

Her yemeği bir öğrenme deneyimi olarak görün. Tokluktan sonra yeseniz bile, kendinizi hırpalamayın, Bunu öğrenmek için bir şans olarak kullanın.

Tüm bu egzersizlerin en iyi yanı, bunları tam anlamıyla HER YERDE yapabilirsiniz ve eminim ki hiç kimse bunları yaptığınızı bilmeyecek bile.

Ama siz daha kaliteli bir yeme tecrübesi yaşayacaksınız ve yediğiniz yiyecekten daha çok tatmin olacaksınız. Buna ek olarak daha az porsiyonlarla doygunluğa ulaşacaksınız.

Ne dersiniz, denemeye değmez mi?

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler