TRY - Türk Lirası
EUR
18,2496
USD
17,9597
GBP
21,6500
CNY
2,6515
18.6 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
20.7 C
İzmir
16 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAnadolu Parsı olmak için Kızılkaya'ya tırmandı

  Anadolu Parsı olmak için Kızılkaya’ya tırmandı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Türkiye’nin 81 ilinin zirvelerine tek başına tırmanıp ‘Anadolu Parsı’ unvanı almayı hedefleyen profesyonel dağcı Erdek Cennet (50), 67’nci tırmanışını Niğde’deki Aladağlar’ın en yüksek dağı olan 3 bin 771 metre zirvedeki Kızılkaya’ya yaptı. 

  Balıkesir’de yaşayan ve spor tırmanış il hakemliği yapan Erdek Cennet, solo alpinist olmaya karar verdi. Türkiye’de 81 ildeki zirveleri tamamlayan solo alpinistlere ‘Anadolu Parsı’ unvanı verilmesi için tek başına tırmanışlara başlayan Cennet, 67’nci zirvesini Aladağlar’ın en yüksek zirvesi olan 3 bin 771 metredeki Kızılkaya’ya yaptı. 

  Türkiye’nin 67 kentinde en yüksek noktalara tırmanan Cennet, Türk dağcılığında herhangi bir unvan olmadığını kaydederken, “81 ilimizin en yüksek rakımlı zirvesine yapılacak tırmanışlar sonucunda ‘Anadolu Parsı‘ unvanı verilmesi için proje geliştirdim. Şu anda 67’nci zirvemi gerçekleştirmiş bulunuyorum. 14 zirvem kaldı. Kısa sürede bu projeyi bitirip, Cumhurbaşkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’na proje detaylarını gönderip, bu unvanın verilmesi için girişimlerde bulunacağım” dedi.

  Anadolu parsi olmak icin kizilkayaya tirmandi 1 - yerel haberler - haberton
  Anadolu parsı olmak için kızılkaya’ya tırmandı

  ‘TÜRKİ’YE’DE ZİRVE HARİTASI OLUŞTURACAĞIM’ 

  Aladağlar’ın Kızılkaya zirvesinden manzaralar paylaşan Cennet, şöyle konuştu:

  “Zirveden fevkalade manzaralarla karşılaşıyorum. Dağcılıkla ilgilenenler için zor bir dağ. Buraya gelip kendilerini sınama yeri burası. Daha önce birkaç kez Aladağlar’a tırmanma girişiminde bulundum ancak hava şartları müsait değildi. Bugün nasip oldu. Muhteşem ötesi bir tırmanışı var. Çok dik bir alan. Proje kapsamında birçok ilki de gerçekleştirdim. Ağrı Dağı’nda 5 bin 137 metrede yüzde 11 oksijenin ölçüldüğü alanda 2 gece 3 gün kalarak, Türk dağcılık tarihinde bir ilki gerçekleştirdim. Art arda zirveler gerçekleştirdim. Buradan sonra Adana ve Mersin’de tırmanışlar yapacağım. Projemin zirvelerinde bir ilki daha gerçekleştireceğim. Zirvedeki taşları birleştirip, Türkiye’de ilk kez zirve haritası oluşturacağım”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler