31.8 C
Ankara
33 C
İstanbul
38.6 C
İzmir
Cuma, Temmuz 30, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarUnutulan usta sanatçılar

  Unutulan usta sanatçılar

  Avatar of hatice ersan
  Hatice Ersanhttps://haberton.com/
  Hatice Ersan, Yalova Üniversitesi İletişim Sanatları bölümünden mezun. Daha önce Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlüğü'nde staj yaptı.

  Son Dakika Haberleri

  Sanata ve sanatçıya verilen değerin her geçen gün yok olduğu günümüzde, bir zamanlara damga vuran unutulan usta sanatçılar hak ettiği değeri göremiyor.

  Pek çok beste ve plaka sahip olan Mustafa Canan da bunlardan biri…

  MESAM’a kayıtlı 100 den fazla eseri olan ve yetiştirdiği birçok ünlü isimlerin hocası olan TRT İstanbul Radyo sanatçılarından Mustafa Canan Yalova da yaşadığı mütevazı köy evinde ders vererek öğrenci yetiştirmeye devam ediyor.

  Mustafa Canan Türk Halk Müziği’nin bir dönemin paralayan yıldızı, aynı zamanda da Müslüm Gürses’in ilk hocasıdır. Müslüm Gürses 13- 14 yaşlarındayken Mustafa Canandan ders alarak ileriki zamanlarda Sevda Yüklü Kervanları besteleyip arabesk dünyasında sesini duyurmuştur. Mustafa Canan sanat hayatı boyunca bestelediği birçok eserler ünlü sanatçılar tarafından seslendirilmiştir. Bunların arasında Belkıs Akkale, İbrahim Tatlıses ve Kemal Sunal yer almaktadır.

  Unutulan usta sanatçılar
  Unutulan usta sanatçılar

  Kendisine eserleri karşılığında verilen cüzi miktardaki telif haklarına ve sanata gereken değerin verilmemesinden yakınan Mustafa Canan, Türkiye’de sanatın değeri olmadığını ve sanatçıya değer verilmediğini belirtiyor. Sanatçını kıymetinin öldükten sonra değil de yaşadığı sürede verilmesi gerektiğini vurgulayan Mustafa Canan konuşmasını söyle sürdürüyor “arayıp soranım yok ben öldükten sonra bestemi çalıp beni yâd etmeleri anlamsız önemli olan ben hayattayken beni arayıp sormaları” diyor.

  Türkiye’de sanata ve sanatçıya diğer ülkelere nazaran yeterince değer verilmiyor. Bir dönem adından sıkça söz ettiren birçok usta isim açlık ve sefalete terk ediliyor. Sanat dünyasındaki bu ilgisizlik sanatçıların hak ettiği değeri bulamamasına neden oluyor.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler