TRY - Türk Lirası
EUR
11,3383
USD
9,7300
GBP
13,4060
CNY
1,5244
RUB
0,1390
9.8 C
Ankara
13.5 C
İstanbul
17 C
İzmir
25 Ekim 2021, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarUcuz ulaşım aracımız 'Bisiklet'

  Ucuz ulaşım aracımız ‘Bisiklet’

  Avatar of yusuf ezel çakan
  Yusuf Ezel Çakanhttps://haberton.com/
  Yusuf Ezel Çakan, 14/11/2001 yılında Tekirdağ/Çerkezköy ilçesinde doğmuştur. Çocukluk dönemini Çerkezköy'de geçiren Çakan, 2014 yılında bilgisayar ile tanıştı ve ilk Web sitesini açtı. Şuanda 3 adet site yönetimi ile ilgileniyor. Namık Kemal Üniversitesi Lojistik Bölümün son sınıfını okumaktadır. İleri düzey bir editörlük hayali olduğu için gönüllü yazarlığı tercih etmekte. Ayrıca bisiklet sporu ile uğraşmaktadır.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Petrol yakıtlarına son yapılan zamlardan ve yapılacak zamlardan sonra tek çaremiz bisiklet. Ucuz ulaşım aracımız ‘Bisiklet’.

  Peki bisikleti ne kadar tanıyoruz

  İlk bisiklet 1817’de Alman Baron Karl Von Drais de Sauerbrun tarafından icat edilmiştir. Sabit gidonlu olması ve tahtadan yapılmış olmasından dolayı 1818’de Paris’te sergi sırasında Von Drais, aracını koşu makinesi olarak adlandırdı. Kısa bir şekilde ilk bisikletin nasıl olduğunu belirttim. Şimdi güncel bisiklet nasıl?

  Ucuz ulaşım aracımız 'bisiklet'
  Ucuz ulaşım aracımız ‘Bisiklet’

  1888’de Havalı lastiği üreten İrlanda, bisiklet endüstrisinin geliştirmiştir. Bunu yanında fabrikalarının çoğalmasıyla Fransa, İngiltere, İtalya gibi sayılı ülkelerde bisikletin üretimine başlamıştır. Artık herkesin bir bisikleti vardı.

  Bisiklet Türlerine Göre Nasıl Ayrılmakta?

  Kısaca bisiklet türlerini anlatmak gerekirse teker çapına göre ayrılan bisikletler 28 inç tekerlek çapına sahip olan bisikletler yol bisikleti, 26 inç tekerlek çapına sahip olan bisikletler dağ bisikleti olarak tanımlanır. 20 inç tekerleklere sahip olan bisikletler BMX olarak adlandırılır. 19 inç hacı bisikleti olabildikleri gibi, farklı üç tekerlekli, hatta dört tekerlekli bisikletlerde ve yatay bisikletlerde sıklıkla görülmektedir.

  Bisiklet Donanımları Nedir?

  KADRO

  Bisikletin beyni olarak adlandırdımız, bisikletin en önemli parçası olan diğer adıyla çatı olarak adlandırıyoruz. Alüminyum, Titanyum, Çelik ve Karbon gibi maddelerden üretilen bisiklet kadrosunda dikkat edilen en önemli nokta sağlamlıktır. Kadro üretilirken kullanıcın boyuna göre beden beden üretilir.

  Petrol yakıtlarına son yapılan zamlardan ve yapılacak zamlardan sonra tek çaremiz bisiklet. Ucuz ulaşım aracımız 'bisiklet'.
  Petrol yakıtlarına son yapılan zamlardan ve yapılacak zamlardan sonra tek çaremiz bisiklet. Ucuz ulaşım aracımız ‘Bisiklet’.
  MAŞA

  Diğer bir adıyla Ön Çatal olarak geçmektedir. Ön jantı kadroya bağlayan bir parçadır. Karbon, Alüminyum ve Çelik gibi maddelerden üretilir. Yollarda ki çukuru çok hissetmemesi için maşalarda darbeyi çukuru emmesi için amortisör eklenmiştir.

  FREN

  Yaptığımız hızı dengeli bir şekilde düşürmek için dönen tekere sürtünme yaparak ön ve arka olmak üzere ile 2 adettir. Güncel olarak kullanılan fren sistemleri Disk Fren Mekanik, Disk Fren ve V Fren olarak kullanılmaktadır.

  Closeup casual man legs riding classic bike city road - yazarlar - haberton
  VİTES DONANIMI

  Sürücünün kas gücünü bisikletin ileriye doğru hareketinde değişik süratlere dönüştürebilen düzenlere vites denir. Vitesler, yol eğimine göre pedal çevirme kolaylığı sağlamak, düzde az pedal hareketi ile bisikleti hızlandırabilmek ve yokuşlarda çok pedal hareketi ile daha kolay tırmanmak içindir. En yaygın olan aktarıcılı, zincirli, açık dişli vites düzenlerinin bisikletlerde 5 vitesten 33 vitese kadar seçenekleri olabilir. Pedallar arasındaki üç dişlinin verimli bir şekilde kullanımının mümkün olmamasından dolayı son yıllarda dağ bisikletlerinde de 2×10 vites seçeneği kullanılmaktadır. Yol bisikletlerinde ise 2×11 ve 2×10 olarak kullanılmaktadır.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler