TRY - Türk Lirası
EUR
14,6060
USD
12,9010
GBP
17,1854
CNY
2,0245
13.3 C
Ankara
12.8 C
İstanbul
17.4 C
İzmir
30 Kasım 2021, Salı
Diğer
  Ana SayfaYazarlarTürk insanının tasarruf alışkanlıkları ve birikimli hayat sigortaları

  Türk insanının tasarruf alışkanlıkları ve birikimli hayat sigortaları

  Avatar of ongun onganer
  Ongun Onganerhttps://haberton.com/
  Ongun Onganer, 24 Nisan 1983 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi . Üniversite eğitimini İzmir’de tamamladı. Dokuz Eylül üniversitesi ekonometri bölümü mezunu . Henüz üniversite öğrencisi iken 2008 yılı Ocak ayında Yapı Kredi Emeklilik çatısı altında sigortacılık kariyerine başladı . 9 sene üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra 2017 yılında kendi iş yeri olan Onganer Sigorta Aracılık Hizmetlerini kurdu. 5 yıllık evli ve kız babası olmak üzere.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Türk insanının tasarruf alışkanlıkları ve birikimli hayat sigortaları. Eskiden kefen parası derlerdi büyüklerimiz, şimdilerde ise sağda solda 3-5 kuruşumuz olsa zor anımızda işimizi görür diyoruz.

  Diyoruz ama tasarruf yapabiliyor muyuz veya yapıyorsak eğer hangi enstrümanları kullanıyoruz? Bu yazımda insanımızın gelenekselleşmiş tasarruf anlayışlarını ve birikimli hayat sigortalarının bu tasarrufların içindeki yeri ve önemini yazmak istedim . 

  Banka, yastık altı, borsa, kumbara v.b. Sorduğunuzda alacağınız klasikleşmiş birikim ve yatırım enstrümanları. Gram altın, dolar, bitcoin ise son dönemlerde işin başını çeken enstrümanlar. Gayrimenkul alım satım – arazi v.b taşınmaz diye adlandırılan grup ise işin bir başka tarafı. Hepsinin kendi içinde dönemsel olarak getirisi ve avantajı tartışılmaz tabiki. Ama sadece aşağıda sıralayacak olduğum nedenlerden dolayı birikimli hayat sigortalarının da birçok enstrümandan 3-5 adım önde olduğunu söylersek abartmış olmayız herhalde. 

  Türk insanının tasarruf alışkanlıkları ve birikimli hayat sigortaları
  Türk insanının tasarruf alışkanlıkları ve birikimli hayat sigortaları
  1. Hiçbirimiz ya da çoğumuz diyelim, bizden sonrasını ( eş-çocuk ve sevdiklerimiz ) ne yapar kaygısıyla yaşamıyoruz maalesef. Arkamda borç mu bıraktım, ödemeleri gereken taksitler mi kaldı soruları nedense pek aklına gelmiyor insanların. Hayat sigortası olanlar ise en azından öncelikle kendinden sonrakilerin hayatlarını ciddi anlamda dolar bazlı vefat teminatı güvencesi ile garanti altına alıyor. 
  2. Orta ve uzun vadede pey der pey yatırımlarda altın ve doların getirisi tartışılmaz. Bankaların yüzde 1.5-1.6 dolar faizi verdiği bir ortamda hayat sigortası ürünleri yıllık yüzde 7-8 aralığında getiri veriyor ise mutlaka tercih edilmesi gereken ürün haline gelmiş demektir. 
  3. Bahsini ettiğimiz hemen hemen tüm yatırım enstrümanları için devlet ciddi oranlarda vergi ve stopaj bedelleri belirlemiş durumda. Ama sadece hayat sigortalarında olan vergi avantajı ile bu sefer vergilendirilen ya da vergi ödeyen siz değil, tam tersine gelir vergisi avantajı sağlayarak daha az vergi ödeyen siz oluyorsunuz hem de yüzde 40‘lara kadar çıkıyor bu vergi avantajı . 

  Öyleyse ; hayat sigortası yaptırmak için düşünecek pek de bir şey kalmamış demektir …

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler