16 C
Ankara
18.1 C
İstanbul
19 C
İzmir
Salı, Haziran 22, 2021
Diğer

  Tin Uykusu

  Avatar of kadir kemal behar
  Kadir Kemal Beharhttps://haberton.com
  1996 yılında Trabzon’lu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldim. Küçük yaşlarımda başlayan kitaplara ve edebiyata olan ilgisi, zamanla kendisini yazmaya teşvik etti. Önceleri şiir ile başlayan yazı deneyimlerime daha sonradan deneme yazıları, araştırma metinleri ve öykü çalışmaları da dahil olmuştur.

  Son Dakika Haberleri

  Tin Uykusu! Sonu gelmeyecekmişçesine bir buhran nöbeti başlar dimağımızın içinde hem de en orta yerinde.

  Sakin kalamaz, kalmak istemez de ruh denen engin merhale. Sanki buna mecburmuşçasına menfi hislere kaptırır kendini hem de zihni yorarak ve acıtarak. Acıyan zihin dinç kalır, uyanık olur ve uyuyamaz bu buğran dehlizinin sıcak tunçtan yatağında. O halde bitmemeli mi bu nöbet? Bunu yenmeye mi çalışmalı yahut tam aksine yememeye mi? Bununla beraber yaşayıp erdemli bir tin elde etmek olmalı belki de yegane emel.

  Bu emel ile bu dehlizlere gitmeli ve erdem olmalı pusulası buna ermek isteyenin. Erdemsiz girilmez tunçtan yatağa, uykusuz geçecek bir geceye alışkındır bu ruh lakin alışamamıştır henüz sancılara. Cahilliktir bu sancı ve sanki hiç aydınlanamayacakmışçasına. Halbuki geçicidir her sancı ve behemehal yanacaktır yanmakta olacak olan.

  Erdem ile, dert ile, tefekkür ile bilgi ile ve en nihayetinde tinini tanımak istemi ile aydınlanacaktır. İşte o zaman sıcak tunçtan yatak bir kadife yorgan mı olacaktır? Zira olmamalıdır. Olursa uyunur ve uyunursa uyanık kalınmaz.

  Uyanık kalmayan zihin sakinleşir ve bu ona hiç yaramaz. Mütemadiyen uyanık kalmalı, uyuklamaya özlem duymaması hatta bunun uğruna sancılanmalı. Aksi halde tinde uyur, uyuyan tinin iradesi uyanık kalamaz, yozlaşır, soğuk korlaşır ve bedbaht olur. Bundan gayri aydınlanmak ne mümkün?

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler