29.7 C
Ankara
29.8 C
İstanbul
38.7 C
İzmir
Cuma, Temmuz 30, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarSuriyeliler hakkında bilinen doğru yanlışlar

  Suriyeliler hakkında bilinen doğru yanlışlar

  Avatar of ahmed hassun
  Ahmed Hassunhttps://haberton.com/
  Ahmed Hassun, sivil toplum ve göç araştırmaları uzmanı. Edebiyat, sanat, felsefe, yaşam, köşe yazarlığı, sosyoloji, sinema ilgi alanları arasında!

  Son Dakika Haberleri

  Geçici koruma statüsü altında bulunan Suriyeliler hakkında bilinen doğru yanlışlar.

  2011’de başlayan iç savaştan dolayı Türkiye’ye sığınmacı olarak gelen Suriyeliler önyargılara maruz kalmaktadır. Öte yandan bu önyargıları gerçekleştirenler Suriyelileri değil de Suriyeliler algısını oluşturmak için çalışmaktadır. İnsan hakları savunucuları, aktivistler ve birçok STK, bu eylemlerin doğru olmadığını ve birçok yanlışın doğru olarak algılandığını tespit etmektedir. Peki bu eylemler nerede, ne zaman ve nasıl gerçekleşiyor:

  Sosyal medya

  Kulaktan kulağa gibi birçok yöntem kullanılmaktadır. Suriyeliler de bu konuda uyum sağlamakta çok zorlanmaktadır. Farklı bir ülkede yaşamaya çalışmak, o yere adapte olmak oldukça zordur. Evine ekmek parası getirebilmek için en düşük bütçeli işlerde bile çalışmaya razı gelmektedirler. Suriyelilerin bir diğer uyum sağlamasını zorlaştıran şeylerden biri de yaşadıkları ülkenin dilini bilmemeleridir. Kültürler farklı, diller farklı olunca uyum sağlaması daha da zorlaşmaktadır. Türkiye’deki Suriyeliler dil bilmiyorlar ve uyum sağlamada çok zorlanıyorlar. Suriyeliler hakkında bilinen yanlışları yok etmek çabamız.

  Suriyeliler hakkında bilinen doğru yanlışlar
  Suriyeliler hakkında bilinen doğru yanlışlar

  Bu yanlışlardan bahsetmek istersek:

  Yanlış: Suriyeliler devletten maaş alıyorlar.

  Doğru: Suriyelilere verilen Kızılkartlarının üzerinde Avrupa Birliği logosu bulunmaktadır. Üzerinde Avrupa Birliği logosu bulunan projelerin finansörü Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Suriyeliler Türk hükümetinden maaş almamaktadır.

  Yanlış: Suriyeliler hastanede sıra beklemiyor.

  Doğru: Hastane poliklinik sırası Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile belirlenmiştir. Buna göre Suriyelilerin hastane sırasında yasal bir önceliği bulunmamaktadır. Acil hastalar, 65 yaş üstü hastalar, engel durumu olan hastalar öncelik sırasındadır.

  Bu örneklerle ilgili detaylı bilgi paylaştığımız kaynak üzerinden ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak bu faaliyetlerin içinde sivil ve sosyal katılım, sosyal uyum kapsamında ciddi anlamda Suriyeli sığınmacılar tarafından meclisler kurulması gerektiği düşünülmektedir. Kültürel farklılıkları aşmak için ve barış içinde yaşamak için bu faaliyetlerin yapılması gerektiği düşünülmektedir.
  https://multeciler.org.tr/suriyelilerle-ilgili-dogru-bilinen-yanlislar/

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler