22.1 C
Ankara
22.5 C
İstanbul
28.9 C
İzmir
26 Eylül 2021, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarSosyal medya kullanımı durdurulamıyor

  Sosyal medya kullanımı durdurulamıyor

  Etkili ve yeterli kullanıldığı takdirde sosyal medyayı eleştirmek haksızlık olur. Kendim de yoğun olarak kullandığım için eleştiri yapma hakkını kendimde görüyorum. Ne kadar kısıtlamaya çalışsak da engel olamadığımız sürekli içinde neler döndüğünü merak ettiğimiz bir dünya burası.

  Avatar of kevser yürük
  Kevser Yürükhttps://haberton.com/
  Kevser Yürük, 2000 Hatay doğumlu, İlkokul Ortaokul ve lise öğrenimini Hatay'ın Payas ilçesinde tamamladı.Üniversite eğitimine Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde devam ediyor İlgi alanları içerisinde hukuk, siyaset, ekonomi, güncel haberler, din ve din psikolojisi, medya, editörlük ve spikerlik yer alıyor. Şimdi ise Haberton'da.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Çok küçük yaşlara inmiş olan sosyal medya kullanımı yasalar sonucuyla bile durdurulamıyor. Bu yüzden asıl görev ailelere düşüyor.

  Hayatımızın içinde hatta tam orta yerinde olan sosyal medyayı biraz konuşalım. Sabah uyandığımızda yemek yerken gezerken konuşurken elimizde olan telefonları, uygulamalar sayesinde kokusunu unuttuğumuz kitapları, alışveriş siteleri sayesinde dokunarak alışveriş yapmayı mağazaların yollarını konuşalım. Nasıl başladı bu sosyal medya bağımlılığı ne zaman bu kadar bağlandık.

  Her şey yan yana duran iki bilgisayarın birbirine mail atmasıyla başladı. Ardından chatleşerek sosyal medya kavramı hayatımıza girmiş oldu. Başlangıçta asıl niyet bilmediğimiz veya göremediğimiz insanlarla konuşmak, sohbet etmekti. Başarılı da oldu ama aklın alamayacağı bir hızla gelişme sağlandı. Bundan sonra profil ekleme arkadaş ekleme gibi imkanlar sağlandı. Bazen yeni içerikler üretilerek bir sosyal mecra kuruldu bazen ise rekabet hırsı ile benzer çok fazla sosyal mecralar ortaya çıktı. Günümüzde ve ülkemizde yoğun bir şekilde kullanılan Facebook, Twitter, İnstagram, Youtube, Linkledin, Foursquare ve Tiktok gibi sosyal medya ürünlerinin pek tabii olumlu yönleri de var üstelik azımsanmayacak kadar fakat bu bizim sosyal medya bağımlılığımızı ve boşa harcadığımız zamanın üzerini kapatamıyor.

  Sosyal medya kullanımı durdurulamıyor
  Sosyal medya kullanımı durdurulamıyor

  İlk niyetiyle devam eden sosyal medya uygulamaları sayesinde göremediğimiz özlediğimiz kişileri görme şansımız, konuşma şansımız var. Yapamadığımız işlerimizi bir hamleyle yapabilme şansımız istediğimizin anında önümüzde olma ihtimali sosyal medya sayesinde çok yüksek.

  Etkili ve yeterli kullanıldığı takdirde sosyal medyayı eleştirmek haksızlık olur. Kendim de yoğun olarak kullandığım için eleştiri yapma hakkını kendimde görüyorum. Ne kadar kısıtlamaya çalışsak da engel olamadığımız sürekli içinde neler döndüğünü merak ettiğimiz bir dünya burası. Özellikle gençlerin kendini yeterince kullanmaya ikna etmesi ve kısıtlaması gerekir. Günün neredeyse tüm saatlerini gereksiz bir şekilde burada harcayan tayfaya bu sözüm. Yapılan iş sadece hayal gücü ve beyin fırtınası geliştirme. Ortaya atılan bir konu üzerine çekilen videolar, bu konu hakkındaki yazılar şu anda ülkenin en çok ihtiyacı olan genç beyinlerin nerede olduğunu kanıtlıyor.

  Çok küçük yaşlara inmiş olan sosyal medya kullanımı yasalar sonucuyla bile durdurulamıyor. Bu yüzden asıl görev ailelere düşüyor. Çocuklara aşılamamız gereken bu günlere nasıl geldiğimizdir. Nasıl neler ve kimler sayesinde bu kadar rahat ettiğimizdir. Fenomen olma hevesiyle yaşamak ve bu adla tanınmak yerine her yerde başarılarının ön planda olması gerektiğini anlatmaktır. Gururla dinleyeceğimiz hikayelerinin olması onların hayatının dönüm noktası olmalıdır.

  Çektikleri videoların bir anlamı bir nedeni amacı olmalıdır. Her çocuğun içinde geliştirmesi gereken yetenekleri vardır. Aileler bunları ortaya çıkararak geleceklerine yardımcı olmalıdır. Yanlış yaptığında senden bir şey olmaz düşüncesinden ziyade ilgi alanlarının olduğu tarafa yönlendirilmelidir. Bu da çocuklarla vakit geçirerek olur. Unutulmamalıdır ki ilk sosyal medya ailedir.

  Çok küçük yaşlara inmiş olan sosyal medya kullanımı yasalar sonucuyla bile durdurulamıyor. Bu yüzden asıl görev ailelere düşüyor.
  Çok küçük yaşlara inmiş olan sosyal medya kullanımı yasalar sonucuyla bile durdurulamıyor. Bu yüzden asıl görev ailelere düşüyor.

  Küçük çocuğa eğitici de olsa videolar açıp eline telefon vermek yerine 24 saatlik günümüzün belirli bir zamanını ayırmamız gerekir. Herkesin bazı işerinden feragat ederek çocuğuna ayıracak vakti vardır. Çocuk ailesini örnek alır onları taklit eder. İlk eğitim ailede başlar. Neyi görürse hayatına onu sokar. Çocuğun doğrusu da yanlışı anne babasıdır. Onlar yanlış olsa dahi.

  Sonuç olarak sosyal medyayı hem kendi sağlığımız, duygu ve düşüncelerimiz için hem de etrafımızdakilerin iyiliği için daha az kullanmakta ya da daha etkili kullanmakta fayda var. İşlerimiz dahilinde kullandıktan sonra eğlence amaçlı kullanmanın süresini belirlemeli ve daha dikkatli kullanmalıyız. Kendimize çevremize zaman ayırmalıyız.

  Günlük hayattaki dilimizi sosyal medyadan ayırmalıyız. Düşüncelerimizi oturtmalıyız. Bu platformda birine yaranmak için değil kendimize saygımız olduğu için düşüncelerimiz olmalı. Her konuda az da olsa bilgilenmeliyiz. Siyaset, politika, moda, din, yaşam her konuda ”Bak bu kişi bu konuda bunları söylemişti.” dedirtebilmeliyiz. İlgisiz saf dışı ve düşüncelerini gizleyen biri olmaktan kaçınalım. Kendimizi geliştirelim. Bu da bir çok eğitimin yanında sosyal medyayı doğru kullanmaktan geçer.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler