14 C
Ankara
18.8 C
İstanbul
21 C
İzmir
24 Eylül 2021, Cuma
Diğer
  Ana SayfaYazarlarSessiz çığlıklara kör sağır kaldınız mı?

  Sessiz çığlıklara kör sağır kaldınız mı?

  Avatar of ebru i̇ba
  Ebru İbahttps://haberton.com/
  Ebru İba, İstanbul'da yaşıyor. 6 yıldır İngilizce öğretmenliği yapıyor. Haziran 2021'de "BEN SANA GEÇ KALDIM" isimli kitabını çıkardı. Bir şiir kitabı da basım aşamasında. Üçüncü kitabını çıkarmaya çalışıyor. Yazı yazmayı ve film izlemeyi çok seviyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Sizin hiç kollarınızı, bacaklarınızı kestiler mı? Sessiz çığlıklarınıza kör sağır kaldı mı birileri? Suyunuzu döktüler mi ya da güneşin kavurduğu bir günde?

  Yemeğinizi gasp ettiler mi yavrularınızla acıkmışken üstelik? Kısacası sizi kendinden saymayıp ötekilestirdiler mi, yaşama hakkınızı elinizden aldılar mı sizler de nefes alma hakkına sahipken…

  Ne diyor Hak Teala “Hayvanlar benim sessiz kullarımdır. Onlar şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklardır”

  En şiddetli biçimde soracaklar onlardan alınan her bir hakkın hesabını.
  Kendinden güçsüz olanı ezmek hep kolay gelmiştir insanoğluna susanı yok saymak en kolayıdır. Ama eşya yerine koyduğunuz hayvanların da en az bizler kadar yaşamaya hakları olduğunu ne zaman anlayacak birileri ve ne zaman nefes alan her canlının duyguları olduğunu, acı çekebildiklerini görecekler ?

  Sessiz çığlıklara kör sağır kaldınız mı?
  Sessiz çığlıklara kör sağır kaldınız mı?

  Zor değil emin olun okşamak bir kedinin başını ya da su vermek bir köpeğe, kuşa hiç de zor değil. Uzaktan da sevebilirsin koruyabilirsin hayvanları yeter ki zarar verme bir şekilde, zor değil.

  Bir gün mesela kapat gözlerini ve başında bir çatı olmadığını düşün hava yağmurlu hava soğuk ve annen de baban da yok yanında çıkıyorsun mecburen dışarıya aç ve susuzsun düşün ve birileri, insan suretinde ama insani değerlerden zerre nasibini almamış birileri tutuyor seni kaçamıyorsun küçüksün çünkü onlardan daha güçsüzsün çünkü, bağırmak yardım çağırmak istiyorsun ama nafile eğleniyorlar görünüşe bakılırsa senin acın feryatların onların gülüşlerine karışıyor ve kesiyorlar elini ayağını bırakıyorlar seni öylece annen yok baban yok kimsen yok yanında. Oysaki sadece acıkmıştın susamıştın sadece günahım neydi ki diye düşünüyorsun onlara ne yapmıştın ki sen? Acıların feryatlarına karışıyor ve sen minicik bedeninden daha büyük olan bu acıya dayanamıyorsun.

  Aç şimdi gözlerini biraz olsun canın yandıysa ya da sızladıysa hâlâ sahip olduğun vicdanın en başından başla , sessiz çığlıklara ses ol… Senin düşünmeye bile dayanamadığın işkencelere hayvanlar neredeyse her gün maruz kalıyorlar. Ben mi kurtaracağım dünyayı diye düşünme ne demişti Nazım “Sen yanmazsan ben yanmazsam biz yanmazsak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler