TRY - Türk Lirası
EUR
14,4181
USD
12,7599
GBP
16,9970
CNY
2,0024
11.2 C
Ankara
14.5 C
İstanbul
15.5 C
İzmir
30 Kasım 2021, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerÖzel HaberPolatlı Sakarya Meydan Muharebesi'nin kalbi

  Polatlı Sakarya Meydan Muharebesi’nin kalbi

  Avatar of semih kır
  Semih Kırhttps://haberton.com/
  Semih Kır - 23 Haziran 1997 Ankara doğumlu, Selçuk Üniversitesi Gazetecilik mezunu - Haberton Muhabiri

  Haftanın Öne Çıkanları

  Polatlı Tarih ve Kültür Araştırmaları Dernek Başkanı Kadim Koç, “Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından birisi olan Sakarya Meydan Muharebesi, Ankara’nın Polatlı ilçesinin düşman işgaline direnen önemli bir kalesidir” dedi.

  Ülkemizin bağımsızlık mücadelesindeki en önemli dönüm noktalarından Sakarya Meydan Muharebesi, Polatlı’da, Haymana’da, Ankara’da başladı. Ankara, 22 gün 22 gece boyunca süren tarihin sayfalarına sığmayacak destansı bir mücadelenin simgesi oldu.

  Polatlı Sakarya Meydan Muharebesi’nin stratejik önemi

  Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) Başkanı Kadim Koç: ”Sakarya Meydan Muharebesi ismini Sakarya Nehri’nden almaktadır. Sakarya Nehri ülkemizin üçüncü büyük nehridir. 824 km’lik bu nehrin belli bir bölümü Polatlı’nın batısından geçmektedir. Ankara topraklarında 22 gün 22 gece devam eden bu savaş için Sakarya bir engel olarak düşman ile ordumuz arasına alındığından adını da bu nehirden almıştır.

  Polatlı sakarya meydan muharebesi'nin kalbi- polatlı tarih ve kültür araştırmaları dernek başkanı kadim koç, polatlı sakarya meydan muharebesinin hak ettiği yere taşımaya çalıştıklarını ifade etti.
  Polatlı Sakarya Meydan Muharebesi’nin kalbi- Polatlı Tarih ve Kültür Araştırmaları Dernek Başkanı Kadim Koç, Polatlı Sakarya Meydan Muharebesinin hak ettiği yere taşımaya çalıştıklarını ifade etti.

  Türk İstiklal Harbinde Ankara son kaleydi. Çünkü Milli Mücadele’nin merkezi Anadolu’nun kalbi konumundaydı. İzmir den itibaren işgal ordusu Anadolu’yu adım adım işgal ederek Sakarya Meydan Muharebesi’nde Ankara kapılarına dayanmıştı. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları bu savaşın kendileri için son şans olduğunu biliyorlardı. İşte Türk İstiklal Harbi içerisinde dönüm noktası olan bu savaşı Ankara’nın iki ilçesi olan Polatlı ve Haymana üstlenmişti.

  Jeopolitik konumu nedeniyle bu bölge derinlikte savunmaya imkan veren bir bölgedir. İç Anadolu bölgesi yüzyıllardır savaşlara sahne olmuştur. Bu alanları incelediğimizde bu savaşlarda coğrafyayı bilen ve bunu uygun kullanan komutanlar başarılı olmuşlardır. Mustafa Kemal Paşa 18 Temmuz 1921 günü aldığı Sakarya’nın batısına çekilme kararı ile araziyi ordumuz lehine kullanmıştır.

  Bu savaş en önemli tarafı 27 Aralık 1919 günü fiilen milli mücadelenin merkezi haline gelen Ankara topraklarında yapılmış ve zafer ile sonuçlanmış olmasıdır. 100 yıl önce 23 Ağustos – 13 Eylül 1921 tarihleri arasında yaşanan dünyanın en uzun meydan Muharebesinde Polatlı ve Haymana kendini Ankara ya siper etmiştir. Ankara topraklarında kazanılan bu zafer ile Türk İstiklal savaşının kazanılacağına ve düşman işgalinin sona erdirileceğine olan inanç kuvvetlenmiştir.”

  Polatlı belediyesi tarihi alanlar tanıtım merkezi genel koordinatörü ve polatlı tarih ve kültür araştırmaları dernek başkanı kadim koç
  Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü ve Polatlı Tarih ve Kültür Araştırmaları Dernek Başkanı Kadim Koç

  POTA’nın tarihi ve müzenin bölgedeki kazanımı

  Sakarya Meydan Muharebesi’nin gerçekleştiği alanlar 2014 yılında yapılan Milli Park çalışmaları ile 08 Şubat 2015 Tarihinde Milli Park ilan edilmesinin ardından Polatlı’daki tarihi alanı Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün kontrolünde olduğunu ifade etti. Koç, Polatlı Belediye başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın desteği ile Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA)’yı kurduklarını dile getirirken, birimin kurulması ile daha önceden yapmış oldukları çalışmaların kurumsal bir kimlik altına alınmış olduğuna işaret etti.

  POTA müzesinin açılması ile saha çalışmaları esnasında bulunan malzemeleri ve şimdiye kadar savaş alanında bulunup ‘hurdacılara satılan malzemelerin koruma altına’ alınarak sergilendiğini söyleyen Koç, 100 yıldır bu alanda kurulmuş olan ilk Özel Müze olmasından da üzüntü duyduğunu belirtti.

  Koç, sözlerine şöyle devam etti:” Polatlı Sakarya Meydan Muharebesi müze alanı dışında şimdiye kadar Polatlı ve Haymana da onlarca müze açılmış olmalıydı. Vatandaşlarımız arazide buldukları savaşa ait malzemeleri ya tahrip etmiş ya da başka bölgelere satmışlardır. POTA kurulduğundan itibaren bulunan malzemeler müzemize verilmektedir. Ayrıca POTA bünyesinde bulunan alan Kılavuzları vasıtasıyla bölgeye gelen ziyaretçileri karşılamakta ve onların bölgeyi sorunsuz ziyaret etmeleri sağlanmaktadır.  

  100 yıl önce yaşanan bu destanın gelecek kuşaklara aktarılması için geçmiş yıllarda zaman zaman çok anlamlı çalışmalar yapılmıştır. Ama en anlamlı çalışma bu alanların Tarihi Milli Park olarak ilan edilmesidir. Tarihi Milli Park ilan edildikten sonra geçmişte ki çalışmalarla birlikte bu savaşta Şehit olan 5713 şehidimizin mezarları araştırılmaya başlamıştır. Tarihi Milli Park Müdürlüğünün yapmış olduğu jeoradar çalışmaları ile bir çok şehidimize ulaşılmıştır. Bu çalışmalar devam etmektedir, yapılan bu çalışmalar sonucunda Ankara’da ikinci bir Çanakkale hayat bulmaktadır.”

  Polatlı tarihi alanlar tanıtım merkezi (pota)
  Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA)

  POTA’yı ziyaret etmek isteyen vatandaşlar Ankara- Konya ve Eskişehir üçgeninde bulunan bu alana karayolu ve demiryolu ile rahatlıkla ulaşılabiliyor. Koç, yüksek hızlı tren ile aynı günde İstanbul’dan gelerek müzeyi ziyaret edip aynı gün dönen konukların da olduğunu açıkladı. Koç, POTA müzesi için 0312 623 58 08 numaralı telefona ulaştıklarında her konuda bilgi alabilir ve ziyaret için yardım talep edebileceğini söyledi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler