27.3 C
Ankara
27.8 C
İstanbul
34.7 C
İzmir
Salı, Temmuz 27, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarPandemide giriş gelişme ve sonuç

  Pandemide giriş gelişme ve sonuç

  Avatar of zafer talha üşi
  Zafer Talha Üşihttps://haberton.com/
  Ben Zafer Talha Üşi, 20 yaşındayım. İTÜ'de okuyan bir mühendis adayıyım. Sosyal bilimler üzerine, özellikle tarihi içeriklerle ilgili araştırmalar yapıyorum. Bu ve benzeri konularda yazılarımı takip etmenizden memnuniyet duyarım.

  Son Dakika Haberleri

  Salgınlar ve pandemiler tarihi belgelerde geçen kayıtları incelediğimizde, her zaman kaosa sebep oldular, pandemide giriş gelişme ve sonuç.

  Kitlesel ölümler kimi zaman hastalık ve doğal afetler gibi ilahi sebeplerden kaynaklı iken; kimi zaman da savaş, soykırım ve katliam gibi beşeri faktörlerden meydana gelmiştir. Kimi zaman da ikisinin birleşimi ile büyük yıkımlar, insanlık tarihinin bir parçası olmuştur. Her devirde, saman ateşi gibi güçlerini parlatan devletler olmuştur ve ömürlerini tamamladıklarında onlar da yıkılmış halkları yeni devletler kurmuşlardır.

  Bu devletlerin bir çoğunun yaptığı katliamlar, öyle büyüktür ki neredeyse dönemlerindeki dünya nüfusunu kritik oranlarda azaltmışlardır. Cengizhan ve evlatlarının kurduğu imparatorluklar bu hükümdarlıkların başında gelir. Fakat ne var ki beşeri sebeplerle yaşanan ölümler toplumlarda gidilecek yol hakkında bir kararsızlık oluşturmamıştır. İşgalci bir kavim, kendi topraklarına hücum ettiğinde ya savaşmışlar ya da boyunlarını eğip teslim olmuşlardır.

  Salgınlar ve pandemiler ise tarihi belgelerde geçen kayıtları incelediğimizde, her zaman kaosa sebep oldular. Elbette ki bu kaosun en büyük sebebi bilinmeyen bir düşmanla savaşmaktı. Elde bu hastalığa karşı ne ilaç vardır ne aşı ne de tedavi edici veya hastalığı engelleyici farklı bir şifalı kaynak. Bilim insanları kendi politikalarını öne sürer, idari kadrolar en akılcı kararları almak için harekete geçerler.

  Salgınlar ve pandemiler tarihi belgelerde geçen kayıtları incelediğimizde, her zaman kaosa sebep oldular, pandemide giriş gelişme ve sonuç.
  Salgınlar ve pandemiler tarihi belgelerde geçen kayıtları incelediğimizde, her zaman kaosa sebep oldular, pandemide giriş gelişme ve sonuç.

  Yakın tarihte ise ülke fark etmeksizin vatandaşların yaptıkları, alınacak kararları beklemek, ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamanın planını yapmaktır. Verilen ilk tepkilerden biri olası bir kapanmaya karşı marketlere akın etmek, koruyucu olan ekipmanlardan bolca depo etmektir. İnsanların içine düştüğü bu panik havası kimi çevreler tarafından manipüle edilmeye çok müsaittir. Bazı ürünlerin faydalı olduğu söylentileri yayılır ve satışlarında olağanüstü artışlar meydana gelir. Kimileri karaborsaya düşer. Esnaflarda bile bulunmazken sokak satıcılarından alışveriş yaparken bulur insan kendini. Süreç ilerler, tedbirler tartışılır durur. Öyle kişilerin ağızlarından öyle hararetle yükselir ki bazen sözler, karşısında konuşan kahvelerin müdavim bir teorisyeni olmasına rağmen bilen, bildiğinde şüpheye düşer. Kimi zamanlar da acınası haller kamuoyuna yansır hiçbir dayanağı olmayan asılsız iddialar saçı başı ağarmış kişilerin dillerinden dökülür.

  Salgının başında bir sokak röportajında yaşlı bir teyzemiz “Camilere virüs girmez.” diye bir iddiada bulunmuştu. Kastettiğim örneklerden biri budur mesela. Halbuki Hz. Muhammed (s.a.v) bile 1500 yıl öncesinde bile “Bir yerde hastalık olduğunda dışarı çıkmayın kendinizi muhafaza edin.” tavsiyesinde bulunmuştur insanlara. Radikalleşme ve bağnazlık yalnızca bizim topraklarımızın bir sorunu değildir elbette.

  Örneğin eski ABD başkanı Trump, virüse karşı vücutlara dezenfektan enjekte edilmesini tavsiye ettiğinde yüzlerce Amerikan vatandaşı bu saçmalığı deneyerek hastanelik oldular. Bu da kıtalararası uzaklardan bir örnektir.

  Pandemide giriş gelişme ve sonuç
  Pandemide giriş gelişme ve sonuç

  Hastalık süreci daha da ilerler. Pandeminin yükünü sırtlayan sağlıkçılar daha da yorulur. Artık kabus da sonlara gelinmiş aşılar ve ilaçlar üretilmeye başlanmıştır. Ama bağnazlık için aşı asırlardır bulunamamıştır ve bence insanlık var olduğu sürece bulunamayacaktır da. Aşı karşıtı propagandalar, şiddetle savunulur. Elbette ki insanların aşı karşıtı olması da bireysel hak ve özgürlükleri içerisindedir. Herkes çevresindeki insanları tehlikeye atmadığı sürece vücutları için alınacak kararlarda özgürdür fakat hazinenin büyük bedellerle satın aldığı aşıların israf olması için örgütlenmek ve insanların aşıya ulaşmasını engellemek nasıl bir akıl körelmesidir!

  İnsanlar nasıl böyle bencil olabilirle! Hayati risk taşıyan milyonlarca insanın, okullarından uzakta kaldıkları için eğitimlerinde geriye düşmüş milyonlarca insanın hakkına girmek nasıl masumlaştırılabilir ve de nasıl meşrulaştırılabilir? Bunu hangi şartlarda bir özgürlük olarak tanımlayabiliriz! Böyle faaliyetler toplumun güvenliğine yönelik bir tehdittir. Her bireyin, vatandaş olarak milletine ve devletine karşı sorumlulukları vardır, bunun ötesinde ahlaklı davranış birlikte yaşadığımız insanlara saygı ve sevgi barındırmayı gerektirir. Umarım ki bu yanlışlar ve pandemi bir an önce son bulur. Bir sonraki yazımda daha güzel günlerde buluşmak dileğiyle…

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler