23.5 C
Ankara
25.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
Salı, Temmuz 27, 2021
Diğer

  Ortalama…

  Ortalama olmak hayatın farklı tatlarını anlamlandıramama, yaşadığını sindirememe sorunları yaratır. Harika, lezzetli şeyler yiyebilirsiniz, yerken büyük haz alabilirsiniz ama sindirim sorunu var ise yediğinizin hazzından fazla sıkıntı yaşayacaksınız.

  Avatar of hakan agade
  Hakan Agadehttp://hakanagade.com/
  Hakan Agade, 1972 doğumlu, Ekonomi ve Sosyoloji eğitimi aldı. İngilizce ve Latince biliyor, Şu an Yunanca ve Almanca öğreniyor.

  Son Dakika Haberleri

  Ortalama olmak neyi, nerede, nasıl, neden gibi soruların yarım ağız algılanması gibi. Her şeyden biraz. Ortalama olmak tehlikenin içinde farkında olmadan yürümek biraz.

  Anlam arayışı insanın yeryüzündeki hem amacı hem sıkıntısı…

  Bir tutam oradan, bir tutam buradan derlemelerle “zaman oyalandığında” sonlu bir varlık olarak insanın çıkış kapısına yaklaştığında boğazı düğümleniveriyor.

  Yaşamak ile anlamlandırmak arasında derin bir uçurum var. Bilinç seviyesi yukarıya çıktıkça anlam ihtiyacı artıyor. Bilinç seviyesinin “ortalama” olması derleme, derinliği olmayan, geçici, uçucu şeylerin peşinde koşmayı, haz almayı yeterli gördürüyor bazen de amaç haline geliyor.

  Ortalama en tehlikeli konumlanma olsa gerek yarı açık göz ile araç kullanmak gibi.

  Araç kullanamıyorsan, ehliyetin yoksa araç kullanmazsın yani ortada durum yoktur, araç kullanma farkındalığı ve hazzı deneyimlenmemiştir. Öyle de bir hayat geçer gider, o kadardır.

  Ortalama olmak neyi, nerede, nasıl, neden gibi soruların yarım ağız algılanması gibi. Her şeyden biraz. Ortalama olmak tehlikenin içinde farkında olmadan yürümek biraz. Ara ara rasyonalizasyonlar, ara ara duygusal zamanlar içinde geçen sadece o an olanlara uyumlanmak.

  Savrulmaların, tutarsızlıkların, iniş çıkışların ana sebeplerinden biri ortalama yaşam gibi görünüyor. Çağın insanının en büyük zorluklarından biri bu eşiği aşabilme kabiliyeti. Değişim öylesine hızlı ki, geçmiş dediğimiz zaman aralığının süresi giderek kısalıyor. Geçmiş dediğimiz kavramın anlamı değişiyor. Dolayısı ile ortalama;  geçmiş bugün ve gelecek arasındaki bağlantılarda atlamalar yaşadığından, dış koşulları, insanları suçlamaları artıyor.

  Ortalama olmak neyi, nerede, nasıl, neden gibi soruların yarım ağız algılanması gibi. Her şeyden biraz. Ortalama olmak tehlikenin içinde farkında olmadan yürümek biraz.
  Ortalama olmak neyi, nerede, nasıl, neden gibi soruların yarım ağız algılanması gibi. Her şeyden biraz. Ortalama olmak tehlikenin içinde farkında olmadan yürümek biraz.

  Bilinç başa çıkamadığında semptomlar yaratıyor. Tam ve bir olamama, bütünlük halinde anlamlandıramama, yeterli bilgi seviyesine, bakış açısına ulaşamama sebebi ile algı yanılmaları, tercih hataları ortaya çıkıyor. Oradan biraz, buradan biraz toplama bilgilerle hayatına rota çizmeye, kararlarının alt yapısını kurmaya çalışıyor, sonu genellikle olumsuz sonuçlar yaratıyor.

  Ortalama bilincin en büyük sorunu eksikler sebebi ile bütüne yürüme kabiliyetinin eksik olması, bu sebeple kendini rahatlatma yöntemi olarak kendi dışını suçlamalara tabi tutuyor, tutmak zorunda kalıyor. Kendine açıklayamadığı, anlam yükleyemediği savrulmaları direksiyonda kendi olmasına rağmen sürekli başkalarına yüklüyor. Hayat her zaman adil değil, olmayacaktır da. Haksızlıklara maruz kalacağız. Mesele tüm bu olanlardan çıkarabileceğimiz sonuçlarla alakalıdır ve bu da tamamen bilinç seviyesi ile alakalıdır.

  Bilinç seviyesi bilgi ile aldığı bilgileri doğru bağıntılarla düşünmeyle, yorumlamayla, ön yargılardan, suçlamalardan vazgeçmekle yapabilir. Açık olmak, bir görüşü okuyup, duyup, görüp taraf olmak, onu idol yapmak ile, her görüşü bakış açısını anlamaya çalışmak arasında büyük farklar var. Ortalama; bir şeylerin peşinden gitmek zorunda hisseder kendini, bir rahat alan açar, kendine uygun gördüğünün peşinden gider. Dar görüş ortalama olmaktır, kapalılıktır esasında. Dar olduğunun farkında olamamaktır, kendini tam “sanmaktır”. Yeniye, farklıya açık olmak ile anlamlandırmak arasında derin bir uçurum vardır. En çok karıştırılan tutumdur. Açık fikirli , olanları tepkisiz karşılamak ile olanları anlamlandırma, anlamaya çalışmak bambaşka yollar.

  Ortalama olmak hayatın farklı tatlarını anlamlandıramama, yaşadığını sindirememe sorunları yaratır. Harika, lezzetli şeyler yiyebilirsiniz, yerken büyük haz alabilirsiniz ama sindirim sorunu var ise yediğinizin hazzından fazla sıkıntı yaşayacaksınız. Her defasında sindiremeyeceğinizi bildiğiniz halde o hazzı yaşamaya devam etmeyi istemek, ortalama bilincin savrulmalarından başka bir şey değil. Hataları tekrarlamaya yönelmek, “mış gibi” yaşamak gibi. Ortalama olmanın en büyük handikaplarından biri bildiğini sanıp uygulayamamak, biçime, anlayışa sokamamak, bütüne, anlama ulaşamamak. Savrulmalar arttıkça “mış gibi” yaşamak sayısı da, süresi de artacaktır.

  Suçlamak, sınır koymak, farkındalık ortalama için savrulmalarına geçici çareler bulmaktan öteye gidemez.

  “Esası kavrayamamış bilinç sadece oyalanır” …

  Anlamlandırma ihtiyacı, becerisi, bunun adına emek harcamak, zaman harcamak, suçlamak yerine çözümlemeye çalışmak, alışkanlıklardan vazgeçmek, bilgi ile donanmak, bilgileri yorumlamak, taraf olmamak savrulmalardan ve ortalamadan çıkmak için en önemli yol olsa gerek…

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler