TRY - Türk Lirası
EUR
19,580
USD
18,639
GBP
22,731
CNY
2,677
5 Aralık 2022, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerDış Haberler'Nükleer facia bir yanlış anlamanın ötesinde'

‘Nükleer facia bir yanlış anlamanın ötesinde’

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “İnsanlık için nükleer facia, bir yanlış anlaşılma ya da hesaplamanın ötesinde” dedi.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’na her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu ifade eden Guterres, “Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle birlikte aralanan bulutlar, bir kez daha toplanıyor. Şimdiye kadar olağanüstü şanslıydık. Ama şans, bir strateji değildir. Nükleer çatışmaya dönüşen jeopolitik gerilimlere karşı bir kalkan da değildir. Neredeyse 13 bin nükleer silah şu anda dünya çapında cephaneliklerde tutuluyor” dedi.

“GELECEK NESİLLER SİZE GÜVENİYOR”

Guterres, nükleer facia tehdidini ortadan kaldırmak için hala bir şans olduğunun altını çizerek, “Belirli bir felaketten kaçınmaya yardımcı olmak ve insanlığı nükleer silahlardan arınmış bir dünyaya doğru yeni bir yola sokmak için bir fırsatımız var. Aynı zamanda bu anlaşmayı güçlendirmek ve endişe verici durumlara uygun hale getirmek için bir şansımız var. Gelecek nesiller, uçurumdan geri adım atma taahhüdünüze güveniyor. Dünyayı bulduğumuzdan daha iyi, daha güvenli bir yer olarak bırakmak için ortak bir yükümlülüğümüz var. Nükleer facia bulutunu bir kez daha kaldırma şansımız var” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler