20.7 C
Ankara
25.3 C
İstanbul
25.7 C
İzmir
Pazar, Ağustos 1, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarNerde o eski bayramlar!

  Nerde o eski bayramlar!

  Avatar of fatma ay çelik
  Fatma Ay Çelikhttps://haberton.com/
  Fatma Ay Çelik, İşletme Yönetimi Lisansı var Çocuk Gelişimi Lisans programına devam ediyor. Sayamayacağı kadar eğitim sertifikaları var, bu sertifikaların içerisinde yazarlık adına aldığı eğitimlerim de mevcut. Özel bir kurs merkezinde yönetici olarak görev yapmakta.

  Son Dakika Haberleri

  Geldi yine “Nerde o eski bayramlar!” dediğimiz özel günlerden biri. Bugün Kurban Bayramı. Hakikaten; Nerde o eski bayramlar?

  Birkaç gün önceden başlanan misafir ikramlıkları; açılan baklavalar, yapılan keteler, börekler, çörekler, sarmalar…Kurban Bayramı ise kutlanan tabii ki bir de kavurma, ilk gün özenle çokça  pişirilen. Bayramlık adı altında aldığımız kıyafetleri giymenin heyecanıyla uyuyamadığımız arife gecesi? Annelerin geç saatlere kadar telaşla yaptığı temizlik, evi sabah toplu olsun diye herkes  uyuduktan son bir kez etrafın toparlanması için yeniden işe koyulduğunda çıkan sesler ?

  Nerde o eski bayramlar!
  Nerde o eski bayramlar!

  Bereketi eve girsin diye henüz gün aydınlanmadan açılan balkon kapısından ve odaların camlarından içeri giren serin yumuşak hava?  Hemen ardından camiden gelen sabah ezanı sesini yataktan doğrulup huşu içinde, ağızda atan kalp ile dinlemek ve hemen bayramlıkları giymek? Bayramın en beklenen, en neşeli, heyecanlı saati,  erkeklerin bayram namazından geldiklerinde hazır buldukları kocaman bir sofra, bütün sevdikleri ile kalabalık maaile yapılan bayram kahvaltısı? Kahvaltı sonrası elleri öpülen yaşlılar? Şimdilerde kokusu bile hasret olan büyükler? Gözleri öpülen, harçlıklar alan küçükler? Normalde çokça yenen ama bayram olduğu için tadı bir başka güzel olan şekerler, çikolatalar? Küskünlerin barıştığı, dargınlıkların bittiği, uzak olan sevdiklerin telefondaki kutlamaları? Hasretlerin kavuştuğu, özlemlerin bir süreliğine bittiği, tatlı yemekten mide bulantısı geçirilen topluca yapılan akraba, eş-dost ziyaretleri? Normalde yapılmayan ama bayramda mutlaka yapılan mezarlık ziyaretleri?…

  SAHİ ! NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR ? NEREDE HERKES ? NEREDE O HEYECAN? Bayram çocuklukta mı güzeldi yoksa büyüdükçe önemini mi yitirdi? Artık toprak olan, elleri öpülecek büyükler kalmadığı için mi sıradan her şey ? Gözleri öpülecek küçükler yakında olmadığı için mi bu gözlerin buğulanması ?

  HEYYY NEREDESİN O ESKİ BAYRAM NEŞESİ ?

  Gel desek yine gelir misin senede iki gün? 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler