22.1 C
Ankara
22.5 C
İstanbul
28.9 C
İzmir
26 Eylül 2021, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarMonotonluğun içindeki monotonsuzluk

  Monotonluğun içindeki monotonsuzluk

  Avatar of almira i̇rem yeniad
  Almira İrem Yeniadhttps://haberton.com/
  Almira İrem Yeniad, 23.05.05 Ankara doğumlu, lise 3.sınıf eşit ağırlık öğrencisi, Hukuk okumak istiyor. Lise 2. sınıfta "Antakya Okuyor" Projesinde yer aldı ve pek çok kitabın yorumunu yaptı. Şu an da sadece yazıyor ve okuyor. Kendini yazarak geliştirmek istiyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Yaşam mı monotonlaştı yoksa biz mi? Aslında biz yaşamla beraber monotonlaşıyoruz. Dümdüz bakarsak hayatta her şey monotondur.

  İnsanlar sürekli bir şeyleri hedefleyerek yaşar, bazen hedefledikleri şeyleri hayatlarının merkezine koyarlar ve bu hedefe ulaşmak için çabalamaya başlarlar.

  Oysa ki bunlara ulaşınca kolayca sıkılabilirler bunun sebebi artık uğraşacak bir şey ter dökecek bir hedef kalmamıştır. Ulaştığı şey artık cazip gelmiyor, onu heyecanlandırmıyordur. Peki çok istediğimiz o şeye ulaşınca neden heyecanımızı kaybeder ve o şeyin büyüsünü yitiririz? Cevap çok basit aslında monotonlaşma başlar. Örneğin sevdiği kişiyle evlenmek isteyen biri evlendikten sonra her gün aynı şeyleri yapmaktan aynı sorumluluklardan kaçınabiliyor veya hep çalışmak istediği işe ulaşan başka biri bir süre sonra işe gitmekten sıkılabiliyor. Oysa ki çok istemiştik neden soğuduk birden?

  O evlilik hala keyifli olabilir, işimiz gerçekten sevdiğimiz bir şey ise bize hala keyif verebilir.

  Yaşam mı monotonlaştı yoksa biz mi?

  Aslında biz yaşamla beraber monotonlaşıyoruz. O evlilik hala güzel sadece biz günlük yaptığımız işlerden ve sorumluluklardan hayıflanırken eşimizle geçirdiğimiz güzel zamanı hoş sohbeti görmezden geliyoruz. Gene aynı şeyleri yaptık gene sohbet ettik, oturduk, ev işleri, kendi işlerimiz derken bir gün daha bitti işte diyoruz. Oysa ki o gün ettiğimiz sohbet dünün aynısı değil yaptığımız yemek izlediğimiz film de aynı değil. O zaman nasıl aynı şeyleri yapmış oluyoruz?

  İnsanlar sürekli bir şeyleri hedefleyerek yaşar, bazen hedefledikleri şeyleri hayatlarının merkezine koyarlar ve bu hedefe ulaşmak için çabalamaya başlarlar.
  İnsanlar sürekli bir şeyleri hedefleyerek yaşar, bazen hedefledikleri şeyleri hayatlarının merkezine koyarlar ve bu hedefe ulaşmak için çabalamaya başlarlar.

  Evet aynı şeyler olmasa da bunlar bir takım rutinler peki bu rutinleri arada güzelleştirmek için neler yapıyoruz? Evde her gün aynı şeyleri yapmaktan çok sıkılıyor ve pandemiden dolayı da iyice kendimizi kısıtlanmış ve eli kolu bağlanmış gibi hissediyor olabiliriz, ama bunun için çabalamamız ve yeni şeylere yönelmemiz gerekir.

  İnsan nasıl bir karaktere sahip olursa olsun içi her zaman kıpır kıpırdır, uğraşacağı bir şey hayalini kurduğu bir hedefi olmazsa boşa yaşar. Yani hedef koymak da yeni uğraşlar edinmek de bizim elimizde olan bir şey olduğuna göre aslında biz monotonlaştırıyoruz hayatımızı, aynı zamanda monotonlaşmaya muhtaç hayatımız. Çünkü bir noktada bu bir kısır döngü. Bir şey bul onunla uğraş sıkıl başka bir şey bul… Onun için monotonlaşmayı kabullenmek ama aynı zamanda her günümüzün de aynı olmadığını kabullenmemiz gerekir. Bir öğrenci bütün bir eğitim yılı boyunca okula gider ancak her gün aynı şeyleri yaşayamaz ama evet bütün bir eğitim yılı boyunca temelde aynı şeyi yapar, okula gitmek.

  Dümdüz bakarsak hayatta her şey monotondur. Her gün nefes alıyorum bugün almayacağım veya her gün yemek yiyorum bu hafta yemek yemeyeceğim gibi bir şey söz konusu olamaz. Onun için insan hayatındaki bazı rutinleri kabullenmeli bu rutinleri sorumluluk olarak görmelidir. Ve aynı şekilde ayrıntılı bakacak olursak hayatta hiçbir şey monoton değildir. Bir öğretmen her gün okula gider ama her gün başka bir öğrencinin hayatına dokunur, bir doktor her gün hastaneye gider ama her gün bambaşka birinin hayata tutunmasını sağlar. Kısacası yaşam, monotonluğun içindeki monotonsuzluktur.

  Hep mutlu, umutlu olun.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler