15.5 C
Ankara
18.1 C
İstanbul
19 C
İzmir
Cuma, Haziran 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarKurguladığımız ve Yaşadığımız Hayat Arasındaki İnce Çizgi

  Kurguladığımız ve Yaşadığımız Hayat Arasındaki İnce Çizgi

  Avatar of kübra karakaş
  Kübra Karakaşhttps://haberton.com
  Kübra Karakaş, 16 yaşında, Gaziantepte yaşıyor. Şuan Şahinbey/Gaziantep İnci Konukoğlu Anadolu Lisesinde öğrenim görüyor. Geçmişte bir çok yazı yazmayı denemiş ve ufka yolculuk projesine katılmış geçen sene fakat pandemiden dolayı dondurulmuş proje şuan o projeye devam ediyor. Yazıları ile Haberton.com'da!

  Son Dakika Haberleri

  Merhaba, sizce şimdi yaşadığımız çağda kullandığımız birçok şey önceden var mıydı?

  Ya da şimdiki kadar zengin olan insanlar eskiden bu kadar varlıklı mıydı? Yoksa eskiden hastalıkların tedavisi vardı da bizden mi sakladılar? Bence hepsinin de cevabı “hayır” neden diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

  Çünkü bu saydıklarım ve saydıklarım arasına girmeyen, bunları kapsamayan birçok şey eskiden yoktu veya biz keşfedememiştik. Bunların hepsi birer hayalin ürünleridir. Kurguladığımız ve yaşadığımız hayat arasındaki ince çizgidir.

  Hayal yoluyla amaç şekline bürünmüş ve o amacı gerçekleştirme yolunda sonuçlanmış birer başarı hikâyeleridirler. Şuan hayal kurmanın beynimizdeki evrelerini ve Dünya’daki sebep olduğu değişiklikleri hakkında fikirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Zamanda yolculuk yapsak mı?

  En baştan başlayalım; ateş, tekerlek, yazı, telgraf, uçak, elektrik, telefon, ilaçlar, internet, kâğıtlar, kadın hakları,çeşit çeşit yemekler, kıyafetler, yaşadığımız evler, uzaya çıkmış olmamız, hastalıkların teşhis ve tedavileri, Amerika kıtasının keşfi, modern tarımda kullanılan eşyalar, giydiğimiz ayakkabılara kadar…

  Kurguladığımız ve yaşadığımız hayat arasındaki i̇nce çizgi - zamanda yolculuk yapsak mı?
  Kurguladığımız ve Yaşadığımız Hayat Arasındaki İnce Çizgi – Zamanda yolculuk yapsak mı?

  Daha sayamadığım sonsuz denilebilecek kadar bir çok şey. Hepsi birer hayal ürünüdür.

  Hayaller bana göre iki türlüdür.

  Birincisi: İhtiyaç yönünden kurduğumuz, gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz hayallerdir. Örnek olarak, modern tarımda kullanılan eşyalar diyebiliriz.

  Sonuçta onlar havadan zembille inmedi insanlara değil mi yoksa ben mi yanlış biliyorum.?

  Kurguladığımız ve yaşadığımız hayat arasındaki i̇nce çizgi - hayaller
  Kurguladığımız ve Yaşadığımız Hayat Arasındaki İnce Çizgi – Hayaller

  Bir insan tarımın daha kolay ve verimli olabileceğine inanmış, hayal kurmuş ve onu bir amaç haline getirdikten sonra gerçekleştirerek ortaya bir ürün koymuştur.

  Tabi ki ilk hayal ürünleri şimdiki çağda kullandıklarımıza benzemiyor olabilir, mesela bilgisayarlar. Bunun nedeni de başka bir insanın hayal dünyasında başardığı bir farklılıktır. Günümüze gelen şeylerin birçoğu inovasyona uğramıştır zaten ama eğer onun ilk ana ürünü olmasa belki de üstüne kat çıkmış misali onu geliştiremezdik.

  Olmayan bir şeyi geliştirmek aşırı mantıklı geliyor kulağa..! Sizce?

  Bir başka örnek ise ampulün icadı! Kulağa çok havalı geliyor değil mi ? Ama bu ürünü icat eden kişi daha havalı bana göre. Yine neden diye sorar gibisiniz. Şöyle ki bu kişi hem zeki hem çalışkan hem sabırlı ve hem de hayal dünyası çok geniş. Ümitli bir kişiliğe sahip olduğu ise zaten gözler önünde. Daha ne özellik dilenir ki..? Şaka yapıyorum tabi ki çok daha fazlasına ihtiyacımız var.

  Merhamet gibi mesela. Konumuza dönecek olursak eğer ampülde çeşitli ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıkmış bir hayal ürünüdür. Çünkü gündüz sorun olmadığı halde gece oluşan sorunları düşünmek bile çok korkutucu. Tabi ki ondan önce gaz lambaları vardı. Ama elde taşınması, hayvanları katlederek onların iç yağının kullanılması ve bunun sonucunda ortaya çıkan kötü kokular..

  İnsanların yaşamında ki refah seviyesi o zamanlarda fazla iyi değilken daha da seviye olarak düşürüyor ve hayvanları,doğayı katletmemize sebep oluyordu. Bu bir ihtiyaçtı ve bunu düşünüp kafasında hayalini kuran kişi bu duruma öncülük eden kişi çok meşakatli bir iş başarmıştı bana göre. Bu kişi için sabırlı demiştim değil mi?

  Kurguladığımız ve yaşadığımız hayat arasındaki i̇nce çizgi - olmayan bir şeyi geliştirmek
  Kurguladığımız ve Yaşadığımız Hayat Arasındaki İnce Çizgi – Olmayan bir şeyi geliştirmek

  Nedenini hemen açıklayayım. Çünkü 3.000 defa hatta belki de daha fazla sayıda yılmadan, pes etmeden hayalinde başardığı amacını gerçeğe dönüştürmüştür.

  Gelelim diğer türlü hayal şekline: isteğe bağlı, gerçekleştirmek istediğiniz hayallerdir. Mesela; uzaya çıkmış olmamız,kadın hakları, giydiğimiz ayakkabılar ve zamanla yaşadığımız evlerin konforunun artması,asansörler, fotokopi makinaları gibi pek çok şeyi örnek verebiliriz.

  Yaşadığımız evlerin konforunun artmasını ele alırsak bunu daha iyi görebiliriz. Örneğin; enerjiden sıcak suyu elde edebiliyorduk ama şohben gibi hızlı ve kullanışlı bir ürünü icat ettik. Buda insanların daha konforlu olmasını sağladı. Bu ve çok daha farklı ürünler farklı kafaların hayal yollarından geçerek şuan ki kullanım şekline bürünmüştür.

  Bir diğer konu ise bu söylediğim şeylerin temeli olan “beynimizde gerçekleşen evrelerin yapı taşlarına” gelecek olursak mesela düşünün bir sporcusunuz ve çok başarılısınız ve yaptığınız sporu çok seviyorsunuz zaten bir işi çok sevmeden çok başarılı olmakta bazı istisnalar haricinde imkansız olay gibi bir şey.

  Bir maçınız var, o maçta son dakika takımınıza ya da kendinize bir artı yani bir sayı kazandırdınız diyelim ve sonrasında bunun sayesinde çok daha iyi yerlere gelip birçok tebrik aldınız normal olarak ise bu durumdan çok memnunsunuz.

  Peki, bu yaptığınız şeyi tekrardan hatırlayın. Çok daha öncesini hatırlayın. Beyninizde o hareketi,o anı hayal edip başardığınızı hatırlayacaksınız. Çok tuhaf değil mi? Aslında değil. Çünkü beyin denen nimet hayal ile gerçekliği ayırt edemez. Bu durumu kafanızda hayal olarak kurup başardığınız da beyniniz siz farkında olmadan o kurduğunuz hayali bir amaç hâline getirmiş ve o amacı gerçekleştirme yolunda canla başla çalışıyordur.

  En başta düşünce olarak ektiğiniz tohum,filizlenip bize meyve vermek istiyordur ki bence en tuhaf yanı da kendimize hem iyilik hem de kötülük edebiliyoruz. Bazen farkında olarak bazen farkında olmayarak.

  Nasıl diye soracak olursanız eğer düşünce tohumunuz hep olumlu yönde ise bu sizin için bir iyiliktir. Ama biz insanlar genel olarak hep bardağın boş tarafından bakıp, kötü tohumlar ekerek hayal kurduğumuz için bu da kendimize bir kötülük ettiğimiz anlamına geliyor.

  Örnek olarak hasta değilsiniz veya hastasınız farketmez. Kafanızda bir hastalığı hayal ediyorsunuz ve onu daha çok kurguluyorsunuz. Bu sizin için kötü alarmlarınızı çalmanız için yeterli bir sebeptir. Çünkü beynimiz bunu hayal mi veya gerçek mi olup olmadığını ayırt edemediği için hasta değilseniz hasta olur veya hastaysanız daha da kötüleşebilirsiniz mesela kanser hastalarına moral vermenin ne kadar önemli olduğunu doktorlar hep vurgularlar öyle değil mi?

  Bunların hiçbiri olmazsa yani fiziki anlamda bir şeyiniz olmazsa bile psikolojik anlamda etkilenirsiniz.

  Hepimiz birer maraton koşucusuyuz

  Kısaca; yaşadığımız hayat,yaşayacağımız hayat hepsi bizim elimizde.

  Bu sizin hayal dünyanızla ilgilidir ve hayal dünyanızın büyüklüğü ise sizin kendinize ne kadar güvenip inandığınızla ilgilidir. Diğer ülkelerden,diğer insanlardan hiçbir farkımız yok.

  Kurguladığımız ve yaşadığımız hayat arasındaki i̇nce çizgi - hepimiz birer maraton koşucusuyuz
  Kurguladığımız ve Yaşadığımız Hayat Arasındaki İnce Çizgi – Hepimiz birer maraton koşucusuyuz

  Geçmişte birçok şey hatta imkansız gözünde bakılanlar bile şuan ki yaşadığımız hayat şartlarında çok normal karşılanıyorsa hayal ettiğimiz bir şey ilerde neden gerçekleşmesin.? Yeter ki hep hayal edin,kendinize inanın,pes etmeyin ,ufacık bir başarısızlığın bütün hayatınızı,bütün insanlığın yaşamını değiştirmesine,sekteye ugratmasına izin vermeyin.

  Beyinlerinize, hayal dünyalarınıza güzel tohumlar ekin ve bunların yeşermesi için çok çaba sarf edin.

  Sonuçta isteklerimiz doğrultusunda “Başarıyı her zaman kendimizde istiyoruz” bu yüzden çok çaba sarf etmeliyiz. Başarının efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmak gerekir değil mi o zaman en başta beyinlerimize iyi ve güzel tohumlar ekerek hayal dünyamızı genişletelim.

  Sonra ise Dünyaları fethedelim..!

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler