22.1 C
Ankara
22.5 C
İstanbul
28.9 C
İzmir
26 Eylül 2021, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarKıskanmadan imrenerek taklit edin

  Kıskanmadan imrenerek taklit edin

  Avatar of mir murat demir
  Mir Murat Demirhttps://haberton.com
  1966 yılın da Elazığ da dünyaya geldi, hayatının çocukluk ve gençlik yıllarını bu şehir de tamamladı. Bir süre İstanbul merkezli Elazığ da perakende satış şubeleri olan TEMO Elektronik Tic. San. Ltd. Şti’ de yedek parça ticareti yaptı. Sonra ki yıllarda Ankara da kısa bir süre bulunduktan sonra Bursa otomotiv yan sanayi fabrikaların da yöneticilik ve üretim planlama müdürlüğü yaptı. 2008 yılında emekli oldu. Sosyal ve politik hayata müdahil olma hali devam etmektedir.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kıskanmadan çalışma ve başarılarını imrenerek, imrenmenin ötesinde kendimize de sorarak, ben ne yapabilirim deyip taklit edeceğimiz isim “Selda Tokat”.

  Yazılı ve görsel medya da çokça bilgi edinebilirsiniz. Hayır, Selda’nın güzelliğini ya da çirkinliğini, zayıflığını ya da şişmanlığını, zenginlik ya da fakirliğini yazmayacağım, zira bilmiyorum ve bilme gayretinde de değilim, ilgi duymuyorum. Alakamı cezbeden kısıtlı şartlarla devraldığı, babasından kalan şarap üretim tesisini dünyadan ses getirecek yeterliliğe, kaliteye ulaştıran, disiplin ve sistemi kuran kişi Sayın, Sevgili; Selda Tokat.

  Başarılı olmanın ilk şartlarındandır, çokta sallamayacaksın bilip bilmeden çokça konuşanı. Öyle ya ülkemizde şarap üretimi yapacaksın, üretmenin çok ötesinde aranan, kalitesi tescillenmiş markalarla yarışacaksın, yarışıp ses getirecek başarılı olacaksın. Zor mu? Çok zor da, ülkemizin içinde bulunduğu zihniyet ve yapı, insanların birden fazla yüz ile hareket ettiği dönemdeyiz ki, imkânsıza yakın zor. Kadın olacaksın ve şarap işiyle uğraşacaksın. Destek görmek, yardım görmek bir yana köstekçilerin, engel göstereceklerin sayısı ne çoktur günümüzde, bilmek için falcı ya da kâhin olmaya hiç gerek yok.

  Ailesine ait bağlar ve babasından kalan Pamukkale şaraplarının üretim fabrikası, Denizli’nin Güney ilçesinde. Babasının ölümüyle birlikte Pamukkale şaraplarının başına geçen Selda Tokat, başarı bir şarap fabrikasını işletmekte değil, başarıların, sıra sıra ödüllerin, birinciliklerin madalyaların olması.

  Samimiyetimle yazmak isterim ki madalya ya da birinciliklerde şaibeli olabileceğinden beniz çokça cezbetmedi. Fevkaladenin fevkinde dediğim, hayranlık duyduğum 6 milyon litre şarabın ihraç edilmesi, dünyamızın değişik ülkelerine satılması. Şakası yok, kaliteli bir üretim yok ise dayatma ve zorlamalarla, reklam ve türlüce şaklabanlıklarla bin ya da birkaç bin litre satışı olabilir. 6 Milyon litre ve ihraç olunan miktar bu, bu kaliteli üretimi yapan, organize eden, başarılara imza atan ise bu ülkenin kadını, müteşebbis, gözünü budaktan esirgemeyen, ilkeli, seviye sahibi bir kızımız.

  Övgülerle dolu bir yazı olmasından ziyade isteğim temennim odur ki; kadın ya da erkek, gençlerimiz, geleceklerini başkalarının planlarına teslim etmeksizin kendi yollarını oluşturabilsinler. Korkmadan, ürkmeden, başkalarından iş beklemek yerine işveren olabilsinler. Üniversite eğitiminden, öğretiminden geçmiş her gencimiz kendi gözlemleri ile teorisini ve fizibilitesini yaptıkları iş kolunu seçmeleri ve çokça çalışıp basamak basamak büyüyüp başarmamaları kolay değil, biliyorum, kolay değil ama imkânsız hiç değil. Bu cesaretle hareket eden her gencimiz aynı “Selda Tokat” gibi örneklik teşkil edecek ve arkasından yüzlerce, binlerce gencimize ilham vereceklerdir. Denizli ilimizin Güney ilçesi ve kaderi tamamıyla değişen yerleşkemiz, büyük şehirlere göç veren değil, önceleri bir sebeple göç etmişlerin geri dönüşlerinin yaşandığı ilçemiz. Başarı ve pozitife çevrilen, etkili, etken olunan başarı silsilesi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler