16 C
Ankara
18.1 C
İstanbul
19 C
İzmir
Salı, Haziran 22, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatKaderine terk edilen tarihi kilisede temizlik çalışması

  Kaderine terk edilen tarihi kilisede temizlik çalışması

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Ateş yakılıp duvarları siyaha bürünmüştü, Kaderine terk edilen tarihi kilisede temizlik çalışmaları başladı.

  İstanbul’un en eski kiliselerinden Ayios Polieuktos Kilisesi’nin kalıntılarında ateş yakılmış, duvarları siyaha bürünmüştü. Kilisedeki tahribatı ve son durumunu, DHA ekibi gözler önüne getirmişti. Haberden sonra Fatih Belediyesi tarihi yapıda temizlik çalışmaları başlattı.

  Kaderine terk edilen tarihi kilisede temizlik çalışması
  Kaderine terk edilen tarihi kilisede temizlik çalışması

  Ayasofya’dan önce kentin en büyük kiliselerinden olduğu belirtilen İstanbul’un en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilen, Ayios Polieuktos Kilisesi kaderine terk edildi. 524-527 yılları arasında Romalı komutan Polieuktos’un adına yaptırılan, kilisenin kalıntılarının bulunduğu alan evsizlerin mekanı haline gelmiş durumda.

  Kilisenin son durumunu DHA ekibi geçtiğimiz günlerde gündeme getirmiş, gelişigüzel etrafa atılan çöpleri, kalıntıların üzerini kaplayan otları, kırılan ve etrafa saçılan tarihi yapıdan kalan sütun ve mermer parçalarını görüntülemişti. Haberin ardından Fatih Belediyesi, tarihi yapıda temizlik çalışmaları başlattı. 10 kişilik bir ekip bu sabah kiliseye gelerek hem içindeki hem dışındaki yiyecek ve içecek kutularını, ateş küllerini, eski eşyalar ve yatakları temizledi. Kilisenin çevresinde kalıntıların üzerini kaplayan otlar da ekipler tarafından temizlendi.

  Ateş yakılıp duvarları siyaha bürünmüştü, kaderine terk edilen tarihi kilisede temizlik çalışmaları başladı.
  Ateş yakılıp duvarları siyaha bürünmüştü, Kaderine terk edilen tarihi kilisede temizlik çalışmaları başladı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler