31.8 C
Ankara
33 C
İstanbul
38.6 C
İzmir
Cuma, Temmuz 30, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarİmaj oluşumunda ilk izlenimin önemi

  İmaj oluşumunda ilk izlenimin önemi

  Avatar of hatice ersan
  Hatice Ersanhttps://haberton.com/
  Hatice Ersan, Yalova Üniversitesi İletişim Sanatları bölümünden mezun. Daha önce Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlüğü'nde staj yaptı.

  Son Dakika Haberleri

  İmaj oluşumunda ilk izlenim yani kişilerle karşılaştığımız o ilk andaki duruşumuz, kılık kıyafetimiz, tavrımız hakkımızda karşı tarafın zihninde bir fikir oluşması açısından önemlidir.

  İmaj; duyularla algılanan zihnimizde oluşan nesne, olaylar, kişiler için belirlenen izlenimlerdir. Bir kişinin diğer kişilerin gözünde oluşturduğu izlenimdir. İmaj karşı tarafa bizim hakkımızda bir mesaj taşır. Kısaca zihnimizde şekillenene izlenimlere imaj denir. İmaj kim olduğumuzla ilgili karşı tarafa bir kartvizit verir. İmaj insan ilişkilerinde en önemli yapı taşıdır.

  İmaj bir iletişimdir diyebiliriz kendimizi nasıl hissettiğimiz örneğin çok başarılı çok entelektüel hissederiz ama karşı tarafa verdiğimiz mesajı önemli karşı tarafın bizi nasıl algıladığı önemli yani ne olursak olalım karşıdakinin bizi gördüğü kadarız. Bu yüzden de imaj bir iletişim sürecidir diyebiliriz. İletişim çıktığı kaynakta değil alıcıda biçimlenir. Bu nedenle ne söylediğimiz ne düşündüğümüzden daha çok karşı tarafın ne anladığı iletişimde önemlidir

  Birey olarak farkında olsak da olmasak da iyi, kötü bir imaja sahibiz. Giyinişimizle, davranışımızla, konuşmamızla, bakışımızla, aksesuarlarımızla çevremize verdiğimiz bir mesaj vardır. Verdiğimiz bu mesajla bir izlenim oluşturuyoruz. İmaj bizim hakkımızda karşı tarafa bir mesaj iletir imajımızı doğru yönetirsek karşı tarafa doğru mesaj iletiriz. Aksine doğru şekilde yönetemezsek mesaj kendiliğinden oluşur ve karşı tarafa iletilir ve bundan sonra bizim ne söylediğimiz, ne düşündüğümüz değil karşı tarafın ne anladığı önemli olur ve karşıdaki insanın zihin dünyasındaki çağrışımlar bizim hakkımızdaki mesajı belirler.

  Karşı tarafın izlenimleri bizim onlara gönderdiğimiz imajla belirlenir. Bu yüzden imaj önemlidir çünkü söylediklerimizi davranışlarımızı destekler. Eylem ve anlam bütünlüğünün oluşması için doğru imajla insanlarla iletişim kurmamamız büyük önem taşır. Kısaca insanların zihninde bireyin şekillenmesine imaj denir.

  İlk izlenim; Beş duyu organıyla algıladığımız ve özellikle gözümüzle kaydettiğimiz görüntüler beynimizde depolanır. İlk birkaç dakika da yapılanlar çok önemlidir. Çünkü bunlar ilk izlenimi oluştururlar. İlk izlenim kişisel imajın oluşmasındaki en temel faktördür. Yaşamımız boyunca doğru ve etkili iletişim kurabilmek için çevremizde bırakacağımız ilk izlenim çok önemlidir. İş ve özel hayatta başarıyı sağlayan en önemli unsurlardan biri karşı tarafın bizi nasıl algıladığıyla ilgilidir. Bir iş görüşmesinde bakımlı, düzgün kıyafetli olan birinin etkisi karşı tarafın zihninde olumlu bir izlenim oluşturacaktır.

  Bakımlı düzgün kıyafetli biri olumlu bir izlenim bırakırken aksine kılık kıyafetine saç ve sakalına önem vermeyen biri olumsuz izlenim oluşturacaktır. Yapılan araştırmalar ilk karşılaşma anının % 55’i dış görünüşe %35’i kendinizi nasıl takdim ettiğinize % 10’nu ne demek istediğinizle şekilleniyor. Yani karşı tarafın oluşturduğu ilk algının büyük bir kısmı nasıl göründüğümüzle ilgilidir. Hedef kitlemize doğru mesaj vermenin yolu imajımızla mümkün.

  Dış görünüşümüz karşı tarafa kim olduğumuzla ilgili bilgiler verir.  İlk karşılaştığımız kişiler hakkında fikir edinme süresi yaklaşık 10 saniye içerisinde gerçekleşir.

  Kişisel imajın oluşumunda ilk izlenim yani kişilerle karşılaştığımız o ilk andaki duruşumuz, kılık kıyafetimiz, tavrımız hakkımızda karşı tarafın zihninde bir fikir oluşması açısından önemlidir. Ve daha sonraki hareketlerimiz, düşüncelerimiz, tavrımız ve konuşmalarımız karşı tarafın bu fikirleri üzerine şekillenir. Kişi sosyal hayatı veya iş hayatında kendisi hakkında olumlu bir imaj bırakmak istiyorsa ilk izlenime büyük ölçüde dikkat etmesi gerekir.

  Bir kişiyle ilk karşılaşmada onunla ilgili değerlendirmeler yapılır ve o ilk izlenimle kişi hakkında kalıcı izlenimler oluşur. Sosyal hayat veya iş hayatı içinde başarılı olmak için ilk izlenimi iyi değerlendirmemiz ve kalıcı izlenimi inşa edebilmemiz gerekiyor. İlk izlenim sayesinde biriyle ilk karşılaştığımız zaman daha konuşmadan kendimizi anlatmadan karşımızdaki kişiye dış görünüşümüzle mesajlar göndermeye başlarız. Sonradan bir kişi hakkında gördüğümüz ve duyduğumuz her şey ilk fikrimiz üzerinden şekillenir. Karşımızdaki kişinin üzerimizde bıraktığı ilk etki olumluysa sonraki değerlendirmelerimiz de olumlu yönde olacaktır.

  Gerek sosyal hayatımızda gerekse de iş hayatımızda olsun konuşmamıza, üslubumuza ve dış görünüşümüze dikkat etmeliyiz. İş hayatında çalışılan kurumun çizgisine uygun kıyafetler, renkler ve aksesuarlar seçmeliyiz. Abartılı makyajdan ve giyimden kaçınmalıyız bunlar ilk izlenim ve imaj yönetimi açısından büyük önem teşkil eder. İlk izlenimle beraber bir imaj inşa ediyoruz. Bunu sonrasında bu imajımızı devam ettirebilmemiz için bundan sonraki süreci de doğru ve etkili bir şekilde yönetmemiz gerekiyor.

  Doğru izlenimi vermek istiyorsak bunu devamlı olarak tutarlı bir şekilde yönetmemiz gerekiyor. Örneğin bir iş görüşmesine gittiğimizde kılık kıyafetimize, saçımıza dikkat etmişsizdir ve karşı tarafta olumlu izlenim bırakıp işe kabul edilmişizdir ama ertesi gün işe giderken kuruma uygun olmayan kıyafetler giyip, saçlar dağınık bakımsız bir durumda gidersek bu doğru olmaz. İmajımızı sürekli doğru ve olumlu bir şekilde yönetmeliyiz.

  İlk izlenimle karşımızdakiler bizim hakkımızda bir algı oluşturur bu algıda insanların bizim hakkımızdaki düşüncelerini oluşturur. Düşüncelerde insanların duygularını belirler, bu duygularda karşımızdaki kişinin bize karşı tutum ve davranışını doğrudan etkiler. İnsanlarla doğru ve etkili bir iletişim kurabilmemiz için ilk aşmada doğru bir imaj sergilememiz gerekiyor.

  Bir kişiyle ilk karşılaştığımızda giyinişi, yürüyüşü ve davranışıyla onu analiz eder, onunla ilgili bir izlenime sahip oluruz. Yani ilk izlenimi bedensel davranışlar etkiler daha sonra sözlü iletişimle kalıcı izlenim oluşturur.

  İlk izlenimi oluşturan, sözlü iletişimden önce sözsüz iletişimdir. Sözsüz iletişimden bahsedecek olursak;

  Sözsüz iletişim; İletişimi sürecini başarılı yönetebilmemiz ve imajımızı doğru inşa edebilmemiz için sözlü iletişim kadar sözsüz iletişimi de doğru ve etkili bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Sözsüz iletişim unsurları, beden dili, mekân ve zaman kullanımı, kıyafetler, dış görünüş ve renklerdir.

   En etkili sözsüz iletişim aracımız ve kalıcı şüphesiz ki yüz ifademiz ve beden dilimizdir. Ünlü Romalı hatip Çiçero’nun dediği gibi ‘’yüz ruhun aynasıdır’’ ve dilimizde ‘’içinin kötülüğü yüzüne vurmuş’’, ‘’ilk görüşte ne olduğunu anlarım’’ gibi birçok deyim bunu desteklemektedir. Bir kişiyle ilk karşılaşmamızda ilk dikkati çeken şey karşımızdaki kişinin dış görünüşü, davranışları, jest ve mimikleridir. Sözsüz iletişim, iletişimde daha kalıcı ve etkili anlam taşır.

   İlk izlenimde sözlü iletişim kadar sözsüz iletişim de imaj oluşumunda oldukça önemlidir. İmaj görsel yolla oluşur bu nedenle sözsüz iletişim imaj oluşumunda önemi etkendir. Çünkü söylediklerimiz değil yaptıklarımız insanlarda kalıcı etki bırakır. Yaşantımızda da görseller hayatımızı şekillendiriyor. Çünkü insanlar gördüklerine inanma eğilimindedirler. İletişimdeki görsel boyut da insanlar için önemlidir. Günümüz teknoloji çağında insanların çoğu aktif olarak sosyal medya kullanıyor ve insanlar bu mecralarda en güzel, en bakımlı halleriyle fotoğraflarını paylaşıyorlar insanlar bu mecralarda bile olumlu imaj oluşturma eğilimindedirler.

  İmaj oluşumunda ilk izlenimin önemi
  İmaj oluşumunda ilk izlenimin önemi

  Aslında sosyal medya hesaplarımızla da imajımızı olumlu veya olumsuz yönetmiş oluyoruz. Söylediklerimizden daha çok söyleyemediklerimiz yani beden dilimiz, görünüşümüz iletişimi şekillendiriyor. Sözsüz iletişimle karşı tarafa hakkımızda olumlu veya olumsuz bir izlenim sunarız. Etkili beden dilini ve doğru sözsüz iletişim kanallarını kullanarak iletişimi yönetmiş oluyoruz. Bununla beraber doğru iletişim yöntemiyle karşı tarafa mesajımızı iletiyoruz. Bu sayede de olumlu bir izlenim oluşturmuş oluyoruz.

  Beden dili imaj oluşumunda oldukça etkilidir. Çünkü karşı tarafın ne söylediğinden ziyade nasıl söylediğine bakarız. Beden dili söylenen söze göre çok daha kalıcıdır. Etkin bir imaj ve algı yönetimi açısından beden dili ve söylediklerimiz arasında tutarlı olmalıyız. Karşımızdaki insanla konuşurken tüm bedenimizle ona dönerek onunla ilgilendiğimizi göstermeliyiz. Dik durmalıyız. İletişim boyunca göz temasın da bulunmaya dikkat etmeliyiz. İyi bir dinleyici olmanın en önemli basamağı göz kontağı kurmaktır. Bunların hepsi karşıdaki kişiye imajımız hakkında bir işarettir.

  Sözsüz iletişimin iyi dizayn edilmesi imaj yönetiminde büyük önem taşıyor. Sözsüz iletişim denilen iletişimde ki görsel boyut sözlü iletişimi desteklemek amacıyla kullanılır. Kısaca söylediklerimizin en büyük destekçisi yaptıklarımızdır.

  Kişisel imajı oluşturan bazı ögeler vardır. Bunlar; dış görünüş( kılık/kıyafet, saç/sakal vb.), beden dili,  davranışlar, jest ve mimiklerdir. Kullanılan aksesuarlarımız, telefonumuz, bilgisayarımız, arabamız bunların hepsi imajı oluşturan ve imajı destekleyen ögelerdir.  Çünkü kullandığımız bu araçların hepsinin kendi içinde vermiş olduğu mesajlar var. Kullandığımız her araç bizimle ilgili bir mesaj taşır. Kullandığımız araba, telefon, bilgisayar ve aksesuarlar bizim önemliliğimizi yansıtır. Ekonomik olarak başarımızı, zenginliğimizi, gücümüzü çevremize yansıtır.

  Mesleğinde başarılı olan birinin kullandığı araba, telefon vb. araçların mütevazı ve lüks olmaması çevresinde olumsuz imaj yaratabilir insanlar onun mesleğinde başarılı olmadığını, yeteri kadar para kazanmadığını bu yüzden eski model, lüks olmayan araçlar kullandığının düşünebilir. Yani kullanılan araçlar imajı doğrudan etkiliyor. Çünkü bu araçlar işimizdeki başarımızı, sosyal hayat içerisindeki önemliliğimizi ortaya koyuyor. Aslında bu küçük detaylar imajı doğrudan etkileyen detaylardır.

  İmaj oluşumunda görgü kuralları da büyük önem taşıyor kaba, saygısız hareketlerde bulunmak imajı olumsuz etkiler. İnsanların sergiledikleri iyi davranışlar unutulabilir fakat kötü, kaba davranışlar unutulmaz.

  Görünüş kişisel imajın oluşumunda büyük önem taşır. Çünkü insanlar ilk önce birbirlerini dış görünüşüyle değerlendiriyorlar. Aslında bu aldığımız herhangi bir ürün için de geçerli alacağımız herhangi bir ürünün dış ambalajı dikkatimizi çeker o ambalajın albenisi varsa o ürünü alırız. Bu bireyleri tanınma konusunda da geçerlidir. Kılık kıyafetimizle, davranışımızla kim olduğumuza dair çevremize kendimizi ifade etmemiz kişisel imajımızdır.

  Sözlü iletişimin yanı sıra, kişinin davranışları, hareketleri de imaj yönetiminde olumlu ya da olumsuz etki bırakabilir. İletişimi destekleyen el kol hareketleri abartıldığında iletişime engel teşkil edebilir. Asık suratlı ve sert bakışlarla karşı tarafa olumsuz izlenimler verebiliriz. Duruşumuz, oturuşumuz, yürüyüşümüz, el/kol hareketlerimiz, kıyafetlerimizi giyiniş şeklimiz, hatta gömleğimiz ve ceketimizin düğmesini ilikleme şeklimiz gibi tüm davranışlar karşı tarafa olan ilişkimizi etkiler. İnsanlar doğası gereği kendisine yapılan iyi ve olumlu davranış ya da söze karşılık olumlu karşılık verme eğilimindedir.

  Sözsüz iletişimin unsurlarından olan yüz ifadeleri, jestler, mimikler sizinle ilgili karşı tarafa bir izlenim sunar. Jest ve mimikler duygularımızı somutlaştırmamıza katkı sağlar. Jest ve mimiklerle duygularımızı daha belirgin bir şekilde ifade edebiliyoruz.

  Kelimenin gücünü arttırmanın yolu, onları ses tonu ve beden diliyle birleştirmektir. Kişi bir şey söylediği zaman beden dili farklı bir şey söylüyorsa öncelik görsel mesajdır yani görsel mesaj doğru kabul edilir. Görsel mesajlar daha uzun süre hatırlanır.

  Hedef kitlemizle kuracağımız iletişim, göndereceğimiz mesajın etkili ve doğru anlaşılması, doğru bir imaj inşası ve insanlarda olumlu bir izlenim bırakabilmemiz açısından konuştuklarımız kadar sözsüz iletişim araçları da büyük önem arz ediyor. Kişiye ne söylediğimiz kadar nasıl söylediğimiz, hangi duruşla söylediğimiz, hangi yüz ifadesiyle söylediğimiz, nasıl bir ses tonuyla söylediğimiz, hangi mesafede söylediğimiz önemli. Sözsüz iletişim, mesajın doğru algılanmasını destekleyen, duyguları ve düşünceleri destekleyen unsurdur. Sözsüz iletişimi etkin ve doğru kullanabilirsek hedef kitleye mesajımızı doğru ve etkili bir şekilde iletebiliriz. Ve böylece doğru izlenimi inşa edebiliriz.

  Kısaca; İlk izlenimle bir imaj oluşturup çevremize hakkımızda bir takım ipuçları bırakırız. Bakışımız, yürüyüşümüz, diksiyonumuz ve beden dilimiz gibi detaylar kişisel imajımızı oluşturma konusunda belirleyici temel özelliklerdir. Etkili ve olumlu bir imaj, çevremizle olan iletişimimizde belirleyici rol oynar. Yeni bir ortama girdiğimizde veya yeni bir iş görüşmesine gittiğimizde karşı tarafın aklında imajımıza göre yer ediniriz. Olumlu bir imaj yönetimi ile sosyal hayatta sevilen, ilgiyle dinlenen ve duruşuyla bir kimliği olan bir birey oluruz. İş hayatında ise arana bir birey oluruz. Çünkü bireylerin bilgi ve becerilerinin yanında onlara kendinizi nasıl taktim ettiğinizde son derece önemlidir.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler