TRY - Türk Lirası
EUR
19,580
USD
18,639
GBP
22,731
CNY
2,677
5 Aralık 2022, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerPolitikaİhracı Kayda Bağlı Mallar Listesi güncellendi

İhracı Kayda Bağlı Mallar Listesi güncellendi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ticaret Bakanlığı klinker ile bazı gübrelerin ‘İhracı Kayda Bağlı Mallar Listesine’ eklendiği bildirdi

Ticaret Bakanlığı, ‘klinker‘ ihracatı ve tarım sektöründe bitkisel üretimin olumsuz etkilenmesinin önlenmesi amacıyla yurt içi talebinin karşılanması noktasında ‘gübre’ ihracatının takip altına alınması amacıyla klinker ile bazı gübrelerin ‘İhracı Kayda Bağlı Mallar Listesine’ eklendiği bildirdi.

Ticaret Bakanlığı, ‘klinker’ ihracatı ve tarım sektöründe bitkisel üretimin olumsuz etkilenmesinin önlenmesi amacıyla yurt içi talebinin karşılanması noktasında ‘gübre’ ihracatının takip altına alınması amacıyla klinker ile bazı gübrelerin ‘İhracı Kayda Bağlı Mallar Listesine’ eklendiği bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 pandemisi süresince küresel düzeyde tüm sektörlerde üretim süreçlerinin aksadığı, ham madde ve yarı mamul tedarik zincirleri ile lojistik süreçlerde de ciddi bozulmaların baş gösterdiği belirtildi.

Bu durumun bir sonucu olarak, gerek tarımsal üretimde önemli girdilerden olan kimyasal gübre fiyatlarında gerekse çimento fiyatlarında ciddi artışların yaşadığı belirtilerek, “Bakanlığımızca yapılan değerlendirmede, halihazırda ‘çimento‘ ihracatının kayıt altında olduğu ancak mevcut durumun inşaat sektöründe konut üretimini zorlaştırdığı da dikkate alındığında, çimentonun yanı sıra ‘klinker’ ihracatının da takip altına alınmasının faydalı olacağı, ayrıca tarım sektöründe bitkisel üretimimizin olumsuz etkilenmesinin önlenmesini teminen yurt içi talebinin karşılanması noktasında ‘gübre’ ihracatının da takip altına alınmasına ihtiyaç duyulduğu anlaşılmıştır. 

Bu sebeple, bugün yayımlanan tebliğ değişikliği ile ‘2523.10.00.00.00 GTP’li Klinker’, ‘3105.30.00.00.00 GTİP’li Diamonyum hidrojenortofosfat (DAP)’, ‘3105.59.00.00.11 GTİP’li NP (20-20-0) cinsi gübreler’ ve ‘3105.20.10.00.00 GTİP’li NPK (15-15-15) cinsi gübreler’in ihracı kayıt altına alınmış olup, bahse konu ürünler ‘İhracı Kayda Bağlı Mallar Listesine’ eklenmiştir” denildi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler