16.5 C
Ankara
19.8 C
İstanbul
21 C
İzmir
Salı, Haziran 22, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarHükümet 4/C'lilere sözünü tutmadı..!

  Hükümet 4/C’lilere sözünü tutmadı..!

  Son Dakika Haberleri

  Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Aralık 2017 günü; “Yine kamuda 4/C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4/B kadrosuna alınıyor” dedi.

  Böylece kamuoyumuzda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi çözmüş oluyoruz” şeklindeki açıklamaları 4/C’liler giderek umutlanmasına neden olmuştu.

  Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu’nun da yine 24 Aralık 2017 tarihinde Anadolu Ajansı’na vermiş olduğu röportajda “657 içerisinde farklı bir alan düzenlenecek’ dediler. Hiçbirini yapmadık.

  Daha önceki yıllarda kadro nasıl verildiyse, aynı şekilde daha da esnek ve basitleştirilmiş bir şekilde, kurallar olmadan bir sistemi dizayn ettik” ifadelerinin yanı sıra “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda düzenlenmiş kimlerin kamuda çalışacağıyla ilgili. Bunun dışında bir düzenlememiz söz konusu değil. Daha önceki kadroya geçiş süreçlerinde uygulanan prosedür neyse aynen geçerli olacak. Yeni bir şey koymadık” açıklamalarıyla 4/C’liler için sevinç kaynağı olmuştu.

  YAPILAN HAKSIZLIK DEĞİŞMEDİ

  Hükümet 4/c'lilere sözünü tutmadı..!
  Hükümet 4/C’lilere sözünü tutmadı..!

  Sırasıyla yapılan bu açıklamaların ardından 24 Aralık 2017 tarihinde 696 sayılı KHK ile yapılan  düzenlemede de 4C’lilerin de yıllar sonra 4B kadrosuna alınması kararlaştırılmıştı. Ancak yıllardır sevinç ile beklenen bu düzenleme 26 Mart 2018 Bakanlar Kurulu Kararı’nın 30 Mart 2018 Cuma günü açıklanmasıyla adeta şok etkisi oluşturdu. Karar ile mevcut 4/B kadrosu içerisinde 4/C’liler için ayrıştırılmış 4/B kadrosu oluşturulduğu görüldü.   4/B’ye geçişi sağlanan 4/C’lilere yapılan haksızlıklar ise şöyle;

  – Hali hazırda 4B statüsü kariyer meslek gruplarının dışında kalan (Örneğin, mühendis, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, tekniker vb.) unvanlı meslek gruplarının oluşturduğu statüdür Ancak buna rağmen 4C’liler 4B’ye geçirilirken öğrenim durumları, mesleki yeterlilikleri hiçe sayılmış, unvanlara göre istihdam sağlanmamıştır.
  – Mevcut 4B’nin 4 sayılı cetvelinde belirtilen unvanlar yok sayılmakla kalmamış, 2 yeni unvan icat edilmiştir.
  – Lise ve altı tüm personel yaptıkları işe bakılmaksızın “İdari Destek Personeli” üniversite mezunu tüm personel de “İdari Büro Personeli” yapılmıştır.
  – Ne özlük hakları, ne nitelikleri, ne de ücretleri değişmemiş, değişen tek şey sadece statülerinin ismi[C-B] olmuştur.
  – Mevcut 4B’lilerin ek ödeme oranları %70-80’lerde iken ortalama 1000-1500 TL iken, 4C’den geçirilenlerin oranı %20 ve ek ödemeleri 300 TL civarı olarak belirlenmiştir.
  – Mevcut 4B’liler 65 yaşına kadar çalışabilirken, 4C’liler SGK kapsamında emekliliği hak ettikleri an zorunlu olarak emekliliğe sevk edileceklerdir.
  – Sonuç olarak normal 4B değil de çakma 4B icat edilmiştir. Senelerdir mağdur olan 4c mağdurlarının adı 4b yapılıp mağduriyeti devam etmektedir.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler