TRY - Türk Lirası
EUR
11,1860
USD
9,6039
GBP
13,2268
CNY
1,5046
RUB
0,1364
18.7 C
Ankara
18.8 C
İstanbul
21 C
İzmir
22 Ekim 2021, Cuma
Diğer
  Ana SayfaYazarlarHayır diyebilmenin önemi

  Hayır diyebilmenin önemi

  Avatar of merve akşahin
  Merve Akşahinhttps://haberton.com/
  Merve Akşahin, 2020 yılında FMV Işık Üniversitesi (İngilizce) Psikoloji ve Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler bölümlerinden mezun olmuştur. Bilişsel davranışçı terapi ve çözüm odaklı terapi ekolünü benimseyip, ‘Deneyimsel Öğrenme Metotları ile Eğitim Eğitmenliği’ programını tamamlayarak meslek hayatını Eğitmen Psikolog olarak devam ettirmektedir. Şuan Mosaic Etudes en France & EXPERT Education Services şirketinde psikolog olarak çalışıp aynı zamanda akademik kariyer koçluğu yapmaktadır.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Günlük yaşantımızda çevremizdeki insanlara, yeri geldiği zaman sevdiklerimize hayır diyebilmek çok önem taşır.

  Hayır sözcüğü çoğu zaman göründüğünden daha büyük anlamlar barındırmaktadır. Kendi duygularını hiçe sayıp başkalarını mutlu edebilmek için hayır diyemeyen kişiler, başkalarının mutluluğu için yaşayan, kişisel sınırlarını çizemeyen ve varlığı için ‘evet’ demenin zorunlu olduğunu düşünen insanlar olabilir.

  Hayır diyemememizin birçok sebebi olabilir. Öncelikle hayır dersek yaşanacaklardan korkuyor olabiliriz. Hayır denirse ayıp olacağı düşüncesi, beni sevmeyecekler düşüncesi, beni dışlarlar düşünceleri bizim otomatik düşüncelerimizdir. Bu otomatik düşünceler bizi sürekli ‘evet’ demeye doğru iter. Ayrıca bu otomatik düşünceler sonucunda insanlar kaygıya ve depresyona sürüklenebilirler çünkü kendilerini daima tutsak ve ezilmiş hissedeceklerdir.

  Çevremizde ki insanlar tarafından reddedilme korkusu veya karşı tarafı incitme kaygısı nedeniyle kendi duygularımızı, isteklerimizi ve düşüncelerimizi görmezden gelebilir, hislerimizi bastırabiliriz. İnsan doğası kendini güvende hissetmek için bir gruba, topluluğa ait olmak ister. Dışlanma korkuları aidiyet ihtiyacıyla dahil olduğumuz gruplardaki ilişkilerimizde de sürebilir. Diğer insanlarla aynı yada benzer kimliği paylaşma isteği, yakın ilişki kurma isteği ve ait olunan grupların verdiği güven duygusunu ‘hayır’ dersek bozabileceğimizi düşünebiliriz. Bu korku ile sürekli ‘evet’ deme ihtiyacı doğar.

  Hayır diyebilmenin önemi
  Hayır diyebilmenin önemi

  Gündelik hayatımızda yada iş hayatımızda evet demenin bizi birçok tartışmadan ve eleştiriden uzak tutacağı düşünülmektedir. Ama bu tutum bizi tutsak etmekle birlikte üst üste gelerek duygusal patlamalara sebep olabilmektedir.

  Hayır diyebilmek için öncelikle hayır demenin bir reddediş yada dışlanma sebebi olmadığını kavramamız gerekmektedir. Hayır demek aynı evet demek gibi gündelik hayatımızda gerekli bir durumdur ve bizi asla kötü bir insan yapmaz. İletişimimizi kolaylaştıran bir araçtır hayır diyebilmek. Bizi zorlayan şeyin ne olduğunu, sebepleri ve bizde oluşturduğu olumsuz duyguları söylemek bizi özgür kılar ve iletişimimizi kolaylaştırır. Hayır demeden önce kendi duygularımızdan bahsetmek, karşı tarafı üzeceğim korkusunun önüne geçecektir. Hayır diyebilmek için kendimize yüklenmememiz gerektiğini, pratik yaparak kendi hislerimizi karşı tarafa daha kolay aktararak suçluluk duygusundan kurtulabileceğimizi unutmamak gerekmektedir. Yeri geldiği zaman, kendi iyiliğiniz için ‘hayır’ diyebilmek bir alışkanlıktır ve bu alışkanlık size kaybettiğiniz özgüveni geri kazandıracaktır.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler