16 C
Ankara
21.5 C
İstanbul
23 C
İzmir
Cuma, Haziran 25, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarGöçmen Ahmed Hassun bilim insanı olma hayali

  Göçmen Ahmed Hassun bilim insanı olma hayali

  Avatar of ahmed hassun
  Ahmed Hassunhttps://haberton.com/
  Ahmed Hassun, sivil toplum ve göç araştırmaları uzmanı. Edebiyat, sanat, felsefe, yaşam, köşe yazarlığı, sosyoloji, sinema ilgi alanları arasında!

  Son Dakika Haberleri

  İsmim Ahmed Hassun bilim insanı olma hayalim var. Bilim insanı olmak oldukça kaldırılabilecek bir lakap değildir çünkü o kadar ağır ki bilim yazmanın o kadar kolay olmayıp da farkında olmak gerekmektedir.

  Uzun yıllar gözlem, araştırma, deney odaklı görüşmeler, değerlendirme vs. İnsanların, toplumların, dünya önünde yazdığımız her şeyin sorumlusu biz oluruz çünkü bilimle kurtarabiliriz sorunları da çözebiliriz, alt üst de edebiliriz bu yüzden iki ucu olan bir silah gibi düşünebiliriz. Ben bir savaş çocuğu olarak ülkemdeki iç savaştan önce birkaç hayalim vardı; cerrah olmak bunun amacı kurtarmak, oyuncu ve yazar olmak onları da sevdiğim için yapmak istiyorum ama maalesef her şey paramparça oldu.

  Türkiye’ye gelerek tabiki bir çok konuda maddi manevi kayıplar vardı okula dönme hiç aklımda bile değildi oluru oldu baktım yıllarca düşünerek STK’larda çalışmak insanların sadece psikososyal destek yardım gibi bir şeyler yapmak saçma geliyor bana çünkü insan alıp vermeyi öğrenmeli sadece almayı değil paylaşmayı da bilmeli.

  Ortadoğu’da ki ülkelerin durumu dünyanın birçok yerinde sorun var evi olmayan insan var, su bulamayan insanlar var, toplumların sorunlarını çözecek bir sistem yoktur. Faaliyet düzenleyerek olmayacak faaliyetler sadece azınlıklara gidiyor bu konuda parası olan da olmayan da, okumayan ve okuyan herkesin katılması gerektiren bir konudur. Sosyal sorunlar bu yüzden çözülmemektedir tabiki buna uzun uzun STK’larda şahit olduğum duyduğum değerlendirdiğim olayların gözleminden sonra kökten bir çözüm bulmaya karar verdim bu soru benim yıllarımı aldı ( bunu çözmek için ne yapabilirim diye ?)

  Cevap olarak 7 maddelik bir plan yapmaya karar verdim.

  1. 10 yıl kadar sadece gözlem yapmak oda farklı farklı STK’larda, devletin kurumlarında, kitaplarda, eğitimlerde, konferanslarda ve gözlemlerde.
  2. Öğrenim ve öğretim konusunu belirtme 20 yıl kadar üniversitelerde eğitim hayatına devam etmek.
  3. Kendi vakfımı kurmak bilimin içeriğini korumak adına ve üniversitemizi kurmak.
  4. Farklı yerlerde bilimle ilgili tartışmalar, çalıştaylar, konferanslar, bilgi alışverişi yapmak.
  5. Bilimin üç dilde olması İngilizce-Türkçe-Arapça esasa alarak harekete geçmek.
  6. Bilimin dünya itirafını alma ve bana ait olduğunu ve kendi çabam olduğunu kanıtlama .
  7. Dünya çapında Türkiye’den başlayarak bu bilimi açmak. Bu bilimin adına yıllar sonra karar verilecektir ama şimdilik sivil toplum ve göç olarak diyebiliriz, bu bilim için hayatımı ve yaşamımı verdim bu yolda bir çok insan yanında bulundu bulunuyor bulunacak, öyle bir konumda olmak gurur duyucu kadar değil bu duyguyu açıklamayacak kadar içimde yaşıyorum.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler