TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
12.8 C
Ankara
16.5 C
İstanbul
17.5 C
İzmir
16 Ekim 2021, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarFenomen dizi Squid Game

  Fenomen dizi Squid Game

  Avatar of akın özçelik
  Akın Özçelikhttps://haberton.com/
  Akın Özçelik, 1998 yılında Adana Feke'de dünyaya geldi. Dizi ve Filmlere olan ilgisini Edebiyat ile harmanlayarak Roman ve hikaye yazmaya başladı. Aşk Çıkmazı, 72.gün,The Road,The Akın,Siyah Ten,Yarınımız için Savaş, kitaplarını yazdı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Son zamanlarda sinema sektörüne bomba gibi düşen Güney Kore; Parazit filminde yükselttiği çıtayı Squid Game ile zirveye yerleştirerek izleyicilerin hayranlığını kazanıyor.

  Squid Game, verdiği mesajların yanı sıra sahip olduğu birçok özelliği ile bizden tam puan aldı. Ve birçok ülkede izlenme rekorları kırdı. Squid Game’in yönetmeni  Hwang Dong-hyuk, dizinin senaryosunu 2009 yılında yazıp bitiriyor. Fakat birçok yapımcı tarafından çok uçuk ve vahşi bir senaryo olduğu için ret oyu alıyor. 12 yıllık sabrın ardından Netflix elinden tutuyor. Çıktığı günden beri listelerden düşmüyor. Listelerin başından düşmeyen Squid Game hakkında hiçbir yerde görmediğiniz bazı bilgiler ve detayları bu blog da derledik.

  Fenomen dizi squid game
  Fenomen dizi Squid Game
  1. Squid Game’de cam bölümünde oynanan çocuk oyunu hepimizin bildiği “Seksek Oyunu” dur.
  2. Sae-byeok “şafak” anlamına geliyor, Sae-byeok adı bile umut ve ışıkla dolu.
  3. Son bölümün adı ‘Bir Şanslı Gün’ yine aynı isimli bir Kore romanına göndermedir. Romanın İngilizcesi “One Lucky Day” Kitap, fakir bir eşin çok para kazanmak uğruna eve geç dönmesini, döndüğünde eşini ölü bulmasını konu alır. Son bölümde başrolün annesine sarılarak ağlaması bu kitaba bir göndermedir.
  4. Netflix bünyesinde 83 ülkede yayınlanan dizi 81 ülkede 1. sıraya yerleşerek tüm zamanların en çok reyting alan Netflix dizisi olmuştur. Dahil olmayan o iki ülkeden birisi Türkiye’dir. (1.lik Aşk101’de)
  5. Dizide bankadan para çekme sahnesinde gösterilen İBAN numarası yapımcıya aittir ve dizi severler tarafından hesaba para yağmıştır.
  6. Fransa’da Squid Game konseptli cafe açılmıştır ve 2. oyundaki şekerlemeden yapabilmek için insanlar tam 2 saat kuyrukta beklemişlerdir.
  7. Dizideki oyuncağa benzer çalar saat piyasaya sürüldü, oyuncak uyandırmak için sünger atıyor.
  8. Dizi aslında 10 sene önce yazılmıştır. Tam 10 senedir yapımcılar tarafından ülke böyle bir senaryoya hazır değil diyerek çekimi reddedilmiştir.#SquidGame
  9. Dizideki oyuncak ile Hayao Miyazaki’nin Totoro filmindeki karakteri birbirine aşırı benzemektedir. İkisi de oyun oynamayı çok seviyor.
  10. Bilye oyununda, oyun kurallarında “20 bilyeye sahip olan kazanır.” diye bir kural yoktur. Kural: Rakibinin 10 bilyesini de alan kazanır. Yani aslında iki taraf birbirine bilyelerini verseydi kimse ölmeden oyunu tamamlayabilirlerdi.
  11. Dizinin yazarı bu diziyi yazdığı sırada finansal problem yaşıyormuş ve vaktinin çoğunu bir manga cafede geçiriyormuş. Okuduğu mangalardan ilham almış. Mangaları merak edenler: Battle Royale, Liar Game. Çok karmaşık bulduğu için oyunları basit çocuk oyunlarından seçmiş.
  12. Dizinin çekimleri COVID-19 salgını nedeniyle birkaç ay durdurulmak zorunda kaldı.
  13. 2014 yılında piyasaya çıkan Japon filmi “As the Gods Will” ile ilk bölümü benzediği için intihal suçlamaları aldı. Hwang, senaryosunu 2009’da yazdığını ve benzerliğin tesadüfi olduğunu söyleyerek kendini savundu.
  14. İlk bölümdeki dev bebek, Güney Kore’deki bir köye taşındı. Macha Land adlı at arabası müzesinin girişinde.
  15. Karakterlerin tutulduğu ana salonda, oynamak zorunda oldukları oyunların tasvirleri duvarlarda çiziliydi fakat kimse bunları fark edemedi.
  16. Squid Game Eylül 2019’da ilk kez duyurulduğunda dizinin ismi Round Six (Altıncı Tur)’ti.
  17. Personel tarafından kullanılan merdivenler,Escher’in Görelilik adlı gravüründen esinlenmedir.
  18. Dizide kartta bulunan numara gerçek çıktı .kartvizitlerde bulunan numarayı kullanan kadın, günde 4000’den fazla çağrı aldı. Hatta bazı kişiler oyunlara katılmak istediğini belirtti. Bunun üzerine Netflix, bu sahneyi diziden çıkaracağını açıkladı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler