TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
16.5 C
Ankara
16.7 C
İstanbul
22 C
İzmir
19 Ekim 2021, Salı
Diğer
  Ana SayfaYazarlarEğitim sistemimizdeki hatalar!

  Eğitim sistemimizdeki hatalar!

  Avatar of güneş ergioğuz
  Güneş Ergioğuzhttps://haberton.com/
  Güneş Ergioğuz, doğma büyüme Van'lı. Şiir yazmayı ve okumayı çok seven birisi. Öyle ki Google'da Güneş Ergioğuz isminde yayınladığı bir çok şiiri, yazarlık sertifikası ve yaşam koçluğu sertifikası bulunmakta. Ve şiirleri bugüne kadar bir kaç dergide ve bir sanat kitabında yayınlandı. Lisede bilişim teknolojileri bolümü okudu. Kitap okumaktan büyük zevk alıyor. Yazmış olduğu bir romanı var fakat henüz yayınlayamadı. Şimdi ise üniversite sınavı hazırlıkları içerisinde. Kendini bildi bileli hep kitaplarla haşır neşir bir hayatı oldu. Ve eğitimine hala Van'da devam ediyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Sorgulanmamış Hayat yaşanmaya değmez diyor Sokrat. Eğitim sistemimizde hatalar yok mu, Tabii ki de var.

  Bu hatalar sadece ülke yöneticilerine yüklenemez ortada bir hata varsa ve bir şeyler gelişmiyorsa bir yol kat edemiyorsak bunda hepimizin suçu var; Benim, senin, bütün öğrencilerin, öğretmenlerin, ülke yöneticilerinin, ebeveynlerin…velhasılıkelam hepimiz suçluyuz. Öğretmenlik hakkını veren için ne kutsal Ne Güzel bir meslek. Geleceğimiz ve yeni nesiller bir öğretmenin anlatacakları ile büyüyor.

  Misal öğretmen olacaksın diye baskı yapmasaydı anne babalarımız çocuklarına ya da unvanı, adı, şanı için bu mesleği seçen öğrencilerimiz olmasaydı şimdi zilin çalması için, vaktinin dolması için dakikaları Sayan öğretmenlerimiz olur muydu hiç ?

  Bir öğretmen, sevmediği bir işi yaptığı için o sınıftaki 30-40 kişilik kitlenin de o dersten nefret etmesini sağlamış olmuyor mu aslında? Yeri gelmişken öğretmenlerimizin yaptığı bir hatadan daha bahsedelim; “Çalışkan öğrenciyi severim tembel öğrenciden nefret ederim.” meselesi, tembel öğrenci diye nitelendirdiğimiz öğrencilerin aslında içinde ne cevherler olduğunu bilmiş olsaydık  hiçbir öğrenciyi bu şekilde sınıflandırmazdık belki de zira her çocuğun içinde keşfedilmemiş bir cevher vardır o cevheri çıkarıp geliştirende çevresidir yok edip köreltende.

  Ne yani bir çocuk matematik sevmiyor diye o çocuk tembel öğrenci mi sayılıyor? matematik sevmiyordur da müziği seviyordur belki ya da piyano çalmayı, şiir söylemeyi, resim yapmayı, futbol oynamayı… bunlar size göre kötü aktiviteler mi?

  Eğitim sistemimizdeki hatalar!
  Eğitim sistemimizdeki hatalar!

  Şimdi ise devletimizin yaptığı bazı uygulamaları eleştirelim; bütün çocuklar aynı eğitimle sınanmaz! Hepsine Türkçe, matematik ve fen öğreterek potansiyellerini keşfedemezsiniz. Eşit koşullarda okutmadan işini sonunda yani 12 yılın sonunda aynı sınava tabi tutmamalısınız. Müzik seven öğrenciye matematik öğretemezsiniz, matematik seven öğrenci için sınavın üçte birini Türkçe sorularıyla donatmamalısınız hepsinin ayrı meziyetleri var hepsinin farklı potansiyelleri var.

  Onlar sizin kurallarınıza göre eğitimlerine devam ediyorlar yani sizin kurallarınız onların kendi yeteneklerini keşfetmelerine izin veriyor mu acaba? Bir de bu açıdan bakmak lazım.

  Şimdi bir de bizim de yani öğrencilerinde bakış açılarına bakmak gerek. ‘sorgulanmamış hayat yaşanmaya değmez’ diyor Sokrat. Sorgulamadan zaten sistem kötü deyip öylece yaşamak kimseye bir şey katmayacak. Ancak bütün hatalı sistemlere rağmen yine de işin peşini bırakmayan ve bahane üretmeyen öğrenciler olursak bu sistemi değiştirebilir ve daha güzel bir eğitim öğretim hayatı oluşturabiliriz.

  Umarım bir gün her şey hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin istediği gibi olur. Sağlıcakla kalın.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler