23.5 C
Ankara
25.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
Salı, Temmuz 27, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarDüşünce Özgürlüğü

  Düşünce Özgürlüğü

  Avatar of fatma hazar
  Fatma Hazarhttps://haberton.com/
  Fatma Hazar, 14 Mayıs 2002 tarihinde Bursa'da doğdu. İktisat 2.sınıf öğrencisi, ve instagram üzerinde okuduğu kitapları paylaştığı bir hesabı mevcut.

  Son Dakika Haberleri

  Düşünce Özgürlüğü “Düşünmek” ne kadar kolay gibi görünen fakat bir o kadar da zor bir iş.

  Düşünmemize kadar karışılan düşüncelerimizin bile hesabını verdiğimiz şu dünya da “Düşünmek” Nasıl kolay olsun.

  Neyi nasıl düşüneceğimizi bile birileri tarafından karar veriliyor. Mesela 0-6 yaş grubu oyun düşünmek zorundadırlar. Onlar din hakkında, siyaset hakkında, bilim hakkında saçma düşünceler içerisine grip de gereksiz sorular soramazlar. Hatta gereksiz sorular sormamaları ve susmaları için ellerine teknolojik alet verilir. Sonra o çocukta zeka geriliği olur. Sonra o çocukta çekingenlik olur, kendini ifade edememe olur.

  Daha sonra o çocuk büyür. Lise çağına gelir ve o zaman da derslerini düşünmek zorundadır. Gecesini gündüzüne katıp üniversite sınavını kazanmak zorundadır. Hani o, düşünmesi yasaklanıp eline telefon verilip zeka geriliği, adaptasyon sorunu yaşayan çocuk işte üniversiteyi kazanmak zorundadır.

  Sonra o çocuk reşit olur. Siyasi görüşü olmak zorundadır fakat siyaset hakkında hiç bir şey öğretilmemiştir. Siyaset hakkında tek bildiği şey Aile arası farklı görüşleri olan kişilerin tartışması. Evet, o farklı görüşlere sahip kişiler de birbirlerine saygı göstermezler. Tek doğru kendi bildikleriymiş gibi.

  Daha sonra o çocuk istemediği bölümden mezun olup işsiz kalır. (istemediği bölümü okuyan yüzlerce öğrenci var.)

  Düşünce özgürlüğü
  Düşünce Özgürlüğü

  Hayal kurmasına izin verilmeyen, düşüncelerini ifade etmesini izin verilmeyen. Bir işsiz genç daha.

  Böyle bir dünyada düşünmek kolay olabilir mi? Doğumdan ölüme kadar milyonlarca şey düşünüyoruz. Peki kaç tanesini ifade edebiliyoruz? Belki %30 neden bu kadar az hiç düşündünüz mü? Evet saçma bir soru. Düşüncelerimizi neden ifade edemediğimizi düşünmek. Ama tüm sorunumuz bu saçma soruda. Çünkü ; bastırılıyoruz, ebeveynlerimiz tarafından, öğretmenlerimiz tarafından, çevremiz tarafından bastırılıyoruz.

  Ve sonuç özgüvensiz bir birey daha.

  Düşünmek bu yüzden zor ve en güzel iş. Başarının arkasında düşünmek ve düşünce özgürlüğü yatar önce sen saygı göster ki devamı gelsin.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler