31.8 C
Ankara
33 C
İstanbul
38.6 C
İzmir
Cuma, Temmuz 30, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarDijital çağda çocuk olmak

  Dijital çağda çocuk olmak

  Avatar of hatice ersan
  Hatice Ersanhttps://haberton.com/
  Hatice Ersan, Yalova Üniversitesi İletişim Sanatları bölümünden mezun. Daha önce Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlüğü'nde staj yaptı.

  Son Dakika Haberleri

  Dijital çağda çocuk olmak! Gelişen ve yaygınlaşan teknoloji ile berber hayatımıza giren internet ve yeni medya teknolojileri bireyleri dijitalleştirmiştir.

  Bu dijitalleşmeden nasibini alan kesim de şüphesiz çocuklardır. Dijital yerliler olan yeni nesil için teknoloji vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Günümüz dünyasında erken yaşta teknoloji ile tanışan çocuklar ilerleyen zamanlarda adeta bir teknoloji bağımlısı haline gelmektedir.  Öyle ki mobil cihazlar, bilgisayar ve tablet gibi araçlar artık bireylerin yanından ayırmadığı bir araç haline gelmiştir.

  Ebeveynler çocuklarının teknolojik bağımlılıklarından yakınsa da bu bağımlılığı engellemek adına bir çözüm bulamadığı gözlenmektedir. Çünkü ebeveynler çocuklarını teknolojik araçlardan mahrum bıraksa bile kendileri bu araçların bağımlısı olduklarından bu pek fayda sağlamayacaktır. Bir girdap gibi bireyleri kendine çeken internet çocukların yanı sıra ebeveynlerinde vazgeçilmezi arasında yerini alıyor. Çocuğuna kitap okumasını söylene bir anne ve babanın elindeki telefonda oyun oynamaları çocuk üzerinde ters bir etki yaratacaktır. Çocuk ailesini rol model aldığından ailesinin sözlerinden çok davranışları çocuğu etkilemektedir.

  Dijital çağda çocuk olmak
  Dijital çağda çocuk olmak

  Çocuk daha etrafı yeni keşfeder yaşa geldiğinde eline tutuşturulan bir telefon veya tablet onun ileri ki yaşamında vazgeçilmezi haline gelmektedir. Birçok anne ve baba çocuğunun uslu durması veya yemeğini yemesi halinde onu tablet ve telefonla ödüllendireceği mesajını verdiği için çocuk bu teknolojik ürünlerin iyi bir şey olduğunu ve bu yüzden ödül olarak verildiğini küçük yaşlarda benimsemiş olmaktadır.

  Çocuk yaşta edinilen teknoloji bağımlılığı birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bunların başında obezite, yeme bozukluğu ve psikolojik sorunlar gelmektedir.  Ebeveynler bu sorunların önüne geçebilmek adına çocuklarına iyi bir rol model olarak teknoloji araçlarını az kullanarak ve çocuklarıyla daha çok zaman geçirerek onları küçük yaşlarda bu teknolojik araçlarla tanıştırmayarak önlemler alabilme şansına sahiptirler.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler